Võitis Sirkel & Mall

Ideekonkursi auhinnatööd valiti mäletatavasti välja juba kaks nädalat tagasi, autorite nimed jäid toona aga veel saladuseks. Nüüd siis selguski, et esikoha ja 60 000 kroonise preemia pälvis märgusõna “Kolmveerand kolm? taha peitunud Sirkli & Malli loominguline kollektiiv. Märgusõna “Valgusele? all esitatud teise koha töö autoriteks on Anne Valing ja Carolin Hunt projekteerimisbüroost Novel ning märgusõna “Nõlvak? all esitatud kolmanda koha töö autoriteks Tõnu Laanemäe ja Indrek Järve büroost Paik Arhitektid. Esimesed saavad 40 000 ja teised 20 000 kroonise preemia. Kõik kolm nimetatud arhitektuuribürood tegutsevad Tallinnas.

            “Ühest küljest oli püstitatud ülesanne raske: tühjale platsile, kus teisi hooneid ees ei ole, võib planeerida mida iganes ning see muudab valikute tegemise keeruliseks,? ütles üks võidutöö autoritest Urmas Luure.

            Sirkli & Malli mehed on kavandanud kolmveerandringi kujulise põhiplaaniga vallamajale saviseinad ja murukatuse. Just need komponendid tekitasid hindamiskomisjoni liikmetes ja tulevase tellija ? vallavalitsuse ? esindajates kõige suuremaid kahtlusi: mis siis saab, kui murukatus näiteks vettpidavaks ei osutu ja vihm saviseinad pudedaks leotab?

Üks võimalus

            Ökoloogilistest ehitustehnoloogiatest juba mitu aastat tagasi huvitunud Urmas Luure sõnul pidas ta saviseinte ja murukatuse kasuks otsustades silmas seda, et vallamaja asub väikeses intiimse õhustikuga alevikus ning paigas, kus peaks eelkõige laskma mängida valgusel ja vormil, hoone konstruktsioonid võiksid aga pigem maastikku sulanduda. Arhitekti sõnul on õige tehnoloogia järgi ehitatud murukatus täiesti vettpidav, saviseinad tagavad aga ruumides meeldiva ja allergiavaba mikrokliima ning lasevad maja konstruktsioonidel hingata.

            “Saviseinu ja murukatuseid on Eestis mitmel pool juba kasutatud,? ütles Urmas Luure. “Aga kui me tellijat nende otstarbekuses veenda ei suuda, siis kümne küünega me nendest kinni hoidma ei hakka. Meie jaoks on ideekavandi kõige olulisem komponent siiski ruumide ja vormi kompaktsus, ökoloogiliste tehnoloogiate kasutamine on aga vaid üks väljapakutud võimalus.?

            Enda sõnul polegi Luure mingi ökoloogiliste tehnoloogiate fanaatik: ta on projekteerinud ka üleni klaasist maju. Tartu Aura keskuski on tema ja ta kolleegi Tarmo Teedumäe idee järgi ehitatud.       Üldse on Urmas Luure viieteistaastase arhitektikarjääri jooksul osalenud umbes poolesajal konkursil.

            “Konkursitöid on huvitav teha, aga keegi peab leiva ka lauale teenima,? ütles Luure muigamisi, viidates sellele, et kui konkursil hästi ei lähe, annab see päris tugeva majandusliku tagasilöögi. Viimasel ajal on Sirkli & Malli meestel aga päris hästi läinud. Hiljuti võideti näiteks Harku järve koolimaja ja Kiievi kaubanduskeskuse ideekonkurss. Palamuse vallamaja konkursilegi esitas see büroo kaks tööd: lisaks võidutööle ka Aleksei Petrovi juhtimisel valminud “Palma?. Aleksei valmistub lõpetama Tallinna Tehnikaülikooli ning “Palma? oli sisuliselt tema diplomiprojekt.

Muu töö kõrvalt

            ?üriilt teise ja hääletamas käinud rahvalt esikoha saanud kavandit “Valgusele? peeti enne ümbrike avamist kogenud ja teenekate autorite tööks ? selle tasakaalukuse ja viimistletuse tõttu. Tegelikult oli märgusõna taga aga kaks kena noort neidu.

            “Oleme mõlemad lõpetanud Tallinna Tehnikakõrgkooli ja töötame praegu arhitektuuribüroos Novel,? ütles Anne Valing. “Senini oleme projekteerinud enamasti eramuid. Sellisesse ajaloolisse kohta haldushoone projekteerimine tundus olevat huvitav väljakutse.?

            ?Kuna mu maakodu on siinsamas lähedal, siis polnud mul raske kavandatava hoone asukohta tundma õppida,? lisas Carolin Hunt. “Ajapuuduse tõttu jäi meil osa ideid paraku teostamata. Konkursikavand tuli ju valmis teha paari nädalaga ja igapäevatöö kõrvalt: istusime lihtsalt õhtuti kauem büroos.?

            Kolmanda koha töö “Nõlvak? autorite hulgaski oli üks kohapealseid olusid natuke paremini tundev inimene: arhitekt Tõnu Laanemäe kavatseb nimelt peatselt Voorele elama asuda.

            “Püüdsime siia, ajaloolisse alevikku pakkuda idee, mis oleks ühest küljest traditsiooniline, aga samas ka moodne,? ütles Tõnu Laanemäe.

            Tema arvates otsustanuks ?ürii, milles arhitektide osakaal suurem kui Palamuse konkursil, arvatavasti teisiti. Üldiselt kinnitasid kõik auhinnatööde autorid aga, et konkurss oli üllatavalt osavõtjaterohke ja ideederikas. Urmas Luure arvas isegi, et konkursitööde näitusena eksponeerimisest võiks olla huvitatud arhitektuurimuuseum.

            Nüüd asub vallavalitsus võidutöö autoritega projekti hinna, valmimistähtaja jms osas läbi rääkima. Kui kõiges ühele meelele jõutakse, saab Sirkel & Mall vallalt ametliku projekteerimistellimuse.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus