Jõgeva ühisgümnaasiumi kümnenda klassi neiu Gerda Haritonovi kirjatöö sai Innove kirjandivõistlusel “Minu elu kutse” saja seitsmekümne nelja osalenu hulgas kolmanda koha. Gerda ise ei soovinud oma tööd ajaleheveergudel avaldada, viidates sellele, et kirja pandud soovid ei pruugi sajaprotsendiliselt täide minna ja plaanid võivad alati muutuda. Sellest hoolimata oli ta nõus kirjatöö sisust põgusalt rääkima.
Kirjandivõistlusest ärgitas Gerdat osa võtma tema klassijuhataja ja eesti keele õpetaja Helge Maripuu. “Mulle kirjandite kirjutamine meeldib. Mõtlesin, et miks mitte vahelduseks ka võistlusest osa võtta,” rääkis ta. Oma mõtteid kirja pannes ei mõelnud Gerda konkursi võimaliku tulemuse peale ning seetõttu oligi talle suureks üllatuseks, et tema kirjatöö kolmanda koha sai.
Võistluse teema “Minu elu kutse” oli Gerdale väga sobiv ning tema sõnutsi ka üks põhjustest, miks ta otsustas võistlusel osaleda. “Oma tulevikust on hea kirjutada. Kirjutamise käigus saavadki tulevikuplaanid selgemaks ning kujuneb kindel suund, kuhu liikuma ja mille nimel tegutsema hakata,” tunnistas neiu.
Siiski jäi ta endale kindlaks, et ei soovi oma kirjandit kõikidele lugemiseks avaldada. “Portaal Rajaleidja soovis samuti minu töö avaldada, ütlesin ka neile ära,” kinnitas Gerda oma põhimõtet. Ta selgitas, et kuigi ta pani kirja väga konkreetsed mõtted, mida tulevikus teha, ei ole ta praegu veel päris kindel, et just kirjutatu saabki tema elu kutseks ja lõplikuks sihiks.
Veidi oli Gerda nõus siiski saladuskatet kergitama. “Kirjutasin muusikuelust. Tegelen ise klaverimänguga, õpin praegu Jõgeva muusikakooli seitsmendas klassis. Muusikaga tegelemine võtab palju aega ja energiat ning kõrvaltvaataja ei oskagi ehk hinnata, kui palju ressursse sellega tegelemine inimeselt tegelikult nõuab,” rääkis Gerda, kelle klaveritunnid toimuvad kaks kuni kolm korda nädalas ning kes harjutab muidugi iga päev.
Edu seisneb aja õiges planeerimises
Kuna seitsmes klass on muusikakoolis ühtlasi ka lõpuklass, siis peab Gerda hakkama juba mõtlema, kas ja kuidas klaverimänguga jätkata. “Mul on veel õnneks õppeaasta lõpuni aega mõelda, mis ma edasi teen,” nentis ta. Praegu käib Gerda Jõgeva ühisgümnaasiumi kümnendas klassis ning muusikaharidusega uuest aastast jätkamiseks peaks ta astuma muusikakeskkooli. Kuigi muusikaga tegelemine on Gerdale hingelähedane, ei soovi ta selga keerata gümnaasiumiharidusele. Keskkooli poolelijätmine on tema kinnitusel välistatud.
Kirjandivõistlusel osalemine oli Gerdale esmakordne kogemus, kuid konkursid ei ole neiu jaoks siiski võõrad. Detsembri alguses esines ta edukalt Ago Russaku nimelisel klaverikonkursil, tulemuseks teine koht. Praegu valmistub Gerda veebruari keskpaigas peetavaks klaverikonkursiks ning sinna kulub enamik tema energiat. Samas ei saa unustada ka tavakooli õppetööd, kus programm pole just kergete killast. Selleks, et oma ülesannetega hästi toime tulla, tuleb osata aega planeerida. Gerda on seni ka selle ülesandega kenasti toime tulnud ning enda sõnutsi pole ta pidanud millestki loobuma, et gümnaasiumis ja muusikakoolis hästi hakkama saada. “Lihtsalt eelistused tuleb kindlaks määrata,” märkis ta.
Muusika, kunst või humanitaarteadused?
Küsimusele, kas Gerda peab end tugevamaks humanitaar- või reaalainetes, ei osanud ta ühest vastust anda. “Mulle meeldib väga kirjandeid kirjutada ja mulle väga meeldivad keeled. Samas meeldib mulle ka matemaatika,” rääkis ta. Kuigi kirjandis sidus Gerda oma tulevase elukutse muusikaga, siis kinnitas ta vestluse ajal korduvalt, et plaanid võivad veel muutuda.
Siiski on muusikuelu Gerda jaoks olnud unistuseks juba pisikesest peale. “Umbes viie-kuue aastaselt otsustasin, et tahan lauljaks saada ning pärast seda ongi muusikal minu elus väga tähtis roll,” rääkis neiu.
Lisaks sellele on ta kaalunud ka kõrgkoolis kunsti või humanitaarteaduste õppimist. Mis puutub eeskujudesse, siis nimeliselt ei osanud ta kedagi välja tuua. “Imetlen suuri isiksusi ja hindan kõrgelt maailmakuulsaid pianiste, kes on loomulikult väga andekad, kuid kes on ka näinud tohutult palju vaeva, et jõuda sinna, kus nad parasjagu on,” selgitas Gerda.
Mis puutub kirjandivõistlustesse, siis lubas neiu, et võimalusel on valmis neist ka edaspidi osa võtma: esimene positiivne kogemus lisas enesekindlust.
i
EILI ARULA