Võisiku hooldekodus avati vaibaparadiis

Sotsiaalminister Jaak Aab, kes eile viibis Jõgevamaal visiidil eesmärgiga tutvuda maakonna sotsiaalhoolekandeasutuste olukorra ja probleemidega, külastas koos saatjaskonnaga ka Võisiku hooldekodu. Et värskelt remonditud ruumid vaibakudumise jaoks olid selleks ajaks valmis seatud ning kangasteljed sees, oli võimalus uued ruumid mitmete kõrgete külaliste osavõtul ka avatuks kuulutada.

Keldrist maapeale

Seni oli kaksteist aastat vaipu kootud suure maja keldrikorrusel. Praegused ruumid asuvad hoovipealses majas kohaliku kauplusega ühes hoones ning valgust ja õhku on varasemaga võrreldes palju rohkem. Mis ime siis, et asjaosalised ise, see tähendab kudujad ja materjali ettevalmistajad, uusi ruume kohe vaibaparadiisiks kutsuma hakkasid. Maja perenaisel ja töötegijate juhendajal Maie Allikul jäi üle sellega vaid nõustuda. Nii saigi sildile kirja “Vaibaparadiis” ja avamisel kirjutasid külalised sinna peale ka oma allkirjad. Esikuseinale kinnitasid seesuguse erilise sildi minister Jaak Aab ja maavanem Aivar Kokk.

Praegu on ruumidesse kokku üles pandud kuued kangasteljed. Viis kudujat on iga päev ka ametis, kuuendad teljed on aga eri mõõtu vaipade tarvis. Lisaks viiele kudujale on päevast päeva tegevuses kolm inimest materjali lõikamas.

Kuus kilomeetrit vaipa

“Meil on Maiega väga vedanud. Ta teeb seda tööd suuresti entusiasmist ja meie vaibad on hästi hinnatud,” kiitis maja perenaist Maie Allikut hooldekodu juhataja Toivo Ilves.

Kaksteist aastat tagasi hakkas Maie Allik Põltsamaalt Võisikule vaibakudumist juhendamas käima. Alustuseks võttis kaasa oma vanad kangasteljed. Teised teljed saadi juba Soome sõprade abiga. Kaks nendest inimestest, kellega omal ajal alustati, käivad praegugi veel kudumas.

Võisikul tehtud vaipadel on olnud laatadel hea minek. Need on ilusad ja hea kvaliteediga ning hoole ja armastusega kootud. Pealegi valmistatakse need mitte vanadest riideribadest nagu kaltsuvaibad ikka, vaid Soomest saadetud uuest trikotaa?kangast lõigatud ribadest. Seepärast võiks neid kaltsuvaipade asemel vabalt ka trikotaa?vaipadeks nimetada.

Kaheteistkümne aasta jooksul on Võisikul kootud vaipu kokku kuue kilomeetri ringis. Just nii palju on ka Võisiku ja Põltsamaa vahemaa. Nii et ülekantud mõttes ollakse kudumisega praegu juba Põltsamaale välja jõutud ja alustatakse tagasiteed.

Varsti läheb ehituseks

Vaibaparadiisi avamiselt suundusid minister ja teised külalised ringkäigule hooldekodusse. Juhataja Toivo Ilves tutvustas maja olukorda ja eelseisvaid ehitusplaane majas elu- ja töötingimuste parandamiseks. Olulisemaid kõneluseteemasid oli ministriga aga töötajate palgakokkulepete teemal.

Minister leidis, et investeeringuid kavandatavateks ehitustöödeks on kasutatud mõistlikult. Toivo Ilvese sõnul läheb loodetavasti ehituseks septembrikuus, kui õnnestub saada täiendavaid ressursse. Riigihange on välja kuulutatud ja lähinädalate jooksul on ilmselt võimalik ka ehitajaga kokkulepe sõlmida.

Nagu minister Jaak Aab tunnistas, pole erihooldekodude üldine seis Eestimaal kaugeltki kiita. Keerulisem on majanduslikult just vanades suurtes hoonetes asuvatel hooldekodudel. Samas avaldas ta lootust, et ühiste pingutuste tulemusena on mõndagi probleemi võimalik leevendada.

Võisikult suundus minister Siimusti lastekodusse, kus talle tutvustati lastekodu juurdeehituse projekti, mis oli ka üks visiidi peaeesmärke. Pärast puu istutamist Siimusti pargis mindi edasi Jõgeva haiglasse, millele järgnes nõupidamine maavanema juures ning sõit Mustvee linnavalitsusse.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus