Võidupühal jõuab vabadusleek tuhandetesse maakonna kodudesse  

Alates 1934. aastast on Eestis 23. juunil tähistatud võidupüha, pidades silmas sel kuupäeval 1919. aastal Vabadussõjas vaprate Eesti sõjameeste võitu Saksa Landeswehri üle Võnnu lahingus. Koroonakriisi järellainetuse tõttu pole võimalik Võidupüha nii pidulikult tähistada kui tavaliselt. Isamaalised tseremooniaid ei jää aga toimumata ja võimalus võidutuli koju viia on paljudes paikades.


President Kersti Kaljulaid jagab 23. juunil Kadriorus võidutuled kaitseliidu malevatele, kes need edasi kodumaakondadesse toimetavad.

Võidutuli saabub Põltsamaale

Jõgevamaal saabub võidutuli esmalt sinimustvalge lipu sünnilinna Põltsamaale, Vabadussõjas langenute mälestusmärgi juurde umbes kell 14. Tuletoomise au on usaldatud noortejuhile Andres Reinesbergile ja noorkotkale Kaur Saarele. Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik, kolonelleitnant Tarmo Laaniste jagab selle Jõgevamaa vallavanematele.
„Võidutule tõrvik jääb mälestusmärgi juurde põlema kuni kella 16ni, soovijatel on sealt võimalik läita oma võidutuli,“ teatas Põltsamaa vallavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Ülle Ottokar. Põltsamaa vallas viivad võidutuld edasi kaitseliitlased koos vallavanem Andres Väänaga.
Kell 15 jõuab tuli Kursi Vabadussõja mälestussamba juurde, kell 15.30 Aidu võidualtari ja kell 16 Tapiku võidualtari juurde. Asetatakse pärjad, kõlavad aupaugud. 
Mustveesse toob Põltsamaalt võidutule Mustvee abivallavanem Koit Prants. Vallakeskusest viiakse tuli edasi piirkondadesse. Tulest leeki võtma ja seda oma koju Võidupüha ja jaanilaupäeva meeleolu looma oodatakse Mustvee kultuurikeskuse parki, Avinurme kultuurikeskuse ja Kasepää rahvamaja ette, Kääpa tulealtari, Lohusuu teenuskeskuse ja Voorel Matsemäe tulealtari juurde.
„Tuld oodatakse võtma alates kella 17st,“ teatas Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina, kelle sõnul toimub Mustvee valla eri paiku ühendav ja traditsioone väärtustav projekt „Meie pere jaanik“.

Jõgeva vallas avalikke jaanitulesid ei toimu

Jõgeva valda toob võidutule vallavanem Tiit Lääne. Jõgeva valla inimesed, külaseltsid, kultuurikollektiivid ja kogukondade esindajad on oodatud viima võidutuld koduaedadesse ning küladesse jaanitule süütamiseks.
Kell 15 saabub võidutuli Jõgeva kultuurikeskuse ette Hea Linna Vaimu kuju juurde. Kõnega tervitab kohalviibijaid vallavanem Tiit Lääne. Kell 16 jõuab võidutuli oma rännakul Laiuse kalmistule Vabadussõjas langenute mälestusmärgi juurde, samuti Palamuse rahvamaja juurde. Samal kellaajal asetavad naiskodukaitsjad võidutule Kõnnu lahingupaiga mälestusambale. Sel suvel Jõgeva vallas avalikke jaanipidusid ei toimu. Küll aga peavad oma jaanituld väiksemas seltskonnas külakogukonnad.
Huvitav on märkida, et võidutule edasikandmise tava on alguse saanud tänaselt Jõgevamaalt. Nimelt 1918. aasta 26. detsembrist 1919. aasta 4. jaanuarini kestnud Aidu lahing, mille käigus hoiti ära punaste tungimine kaugemale lääne poole, andis Põltsamaa kaitseliidu pealikule Karl Vervoltile (eestistatult Aret) idee tuua Aidu lahinguväljalt Võidutuli teatevõistluse käigus Põltsamaale. Esimene selline tuletoomine toimus 23. juunil 1927. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus