Võidupüha tule toovad maakonda tragid Kaitseliidu noored

Tänavu viivad noorkotkad ja kodutütred Võrus peetavalt võidupüha paraadilt tule igasse maakonda. Tuletoojateks valiti igast maakonnast üks noorkotkas ja üks kodutütar. 23. juunil jõuab võidutuli Jõgevale noorkotka Kristjan Pindi ja kodutütre Kati Kaasi valvsa pilgu all.


Kaitseliidu noored saavad 23. juunil võidupüha paraadil Võrus presidendilt võidutule, et tuua see oma kodukanti ja jagada jaanitule süütamiseks kõigile soovijatele.

Kamarist pärit kodutütar Kati Kaas rääkis, et suhtub tuletooja ülesandesse suure austusega ja ta on väga uhke selle ainulaadse ja toreda võimaluse üle. “Võidupüha tule toomine Jõgeva maakonda on väga auväärt ülesanne, sest esimest korda on tuletoojateks noorkotkad ja kodutütred. Midagi ei tohi viltu minna, sest kogu riik vaatab,” sõnas Jõgeva noorkotkas Kristjan Pint. “Maakondade tule süütamine toimub paraadi lõpus. Tuli tuleb Võrust Jõgevamaale minu kindla pilgu ja hoole all,” ütles Kristjan. Kati ja Kristjan asuvad Võru poole teele ootusärevusega. 22. juunil ootab neid ees suur peaproov, siis on noortel juba teada, mis 23. juunil toimub. “Kindlasti läheb kõik hästi ja pidupäev möödub rõõmsalt,” kinnitas Kristjan. Autos  hoiavad Kati ja Kristjan tuld laternas, et presidendilt saadud leek ei kustuks. “Tahame, et just sama tuli jõuaks ka meie maakonda,” sõnas Kati.

Vormiriided korda

Suurte proovide ja ettevalmistuste ootuses on Kati ja Kristjan korda teinud oma vormid. “Vormiriietus peab olema korrektne, olen otsinud sinna juurde kohaseid kingi ja sobivamat seelikut ning olen vormipluusi  märgid õigetesse kohtadesse õmmelnud,” rääkis Kati. Kristjangi on oma vormi üle vaadanud, et kõik tähtsal päeval ikka viks ja viisakas välja näeks.

Kati sõnul ei olnud tal aimugi, et ta sel aastal võidutuld tooma läheb. “Rühmavanem teatas mulle, et just mind on valitud Jõgeva malevast selleks kodutütreks, kes läheb võidupüha paraadilt tuld tooma,” sõnas tüdruk ja märkis, et teade tuli talle suure üllatusena. Kati sõnul peab tuletooja olema läbi aastate aktiivne kodutütar, esindama oma ringkonda ja rühma edukalt. Kati otsustas hakata kodutütreks oma vanema sugulase ärgitusel. Neiu kinnitusel oli see igati õige valik. “Mulle on kodutütreks olemine pakkunud väga palju: uued sõprussuhted, erinevad ja huvitavad kogemused. Kodutütreks olemine on elus väga palju õpetanud – minust on saanud karastunud tütarlaps,” rääkis Kati, miks ta on oma valikuga rahul. Kati on kodutütar alates 2006. aastast. Kogu organisatsiooni liikmeks oleku aja on ta olnud üks aktiivsemaid kodutütreid Jõgeva ringkonnas. Kati on esindanud ringkonda üle-eestilistel võistlustel, matkadel ja laagrites. 2015. aastal oli ta abiks vabariikliku Kodutütarde ja Noorte Kotkaste matkamängu korraldamisel. Korduvalt on Kati abistanud vabatahtlikuna kogumispäevadel Toidupanka.

Unine üllatus

“Ühel mõnusal hommikupoolikul, kui ise veel sügavas unes olin, helistas mulle juhendaja Kristian Vaarpuu. Ta küsis, kas ma sooviksin tuletooja olla. Olin ilmselt veel liiga unine, et hoomata, mis tol hetkel juhtus,” muigas Kristjan, kes pakkumisega kohe nõustus.

Noorkotkas Kristjan on veendunud, et positiivne ellusuhtumine on tähtsaim, mis ühel tuletoojal olema peab. “Kõike tuleb teha lihtsalt julgusega ja ühtegi ülesannet ei tohi peljata,” märkis ta. Kristjan on pisut hämmeldunud ega oskagi arvata, miks just teda tuletoojaks valiti. “Ilmselt olen pärast pikki aastaid  organisatsioonis kellelegi silma jäänud,” nentis ta. Kristjan mäletab, et 11 aastat tagasi, mil ta käis esimeses klassis, kutsus hea sõber teda Noorte Kotkaste metsalaagrisse. “Ilmselt sealt see matkapisik ka alguse sai”, lisas poiss, kel esimene matk siiani meeles. Aastatega on ta õppinud noorkotkana palju, alustades metsateadmistest ja võrriparandusest ning lõpetades oskusega lahendada esialgu lahendamatuna tunduvaid ülesandeid. Noorte Kotkaste organisatsiooniga liitus poiss 2009. aastal. Sellest ajast alates on ta osalenud Noorte Kotkaste tegevuses väga aktiivselt. Näiteks võitis Kristjan Jõgeva rühma liikmena 2015. ja 2016. aastal maakondliku luureretke, sel aastal oli ta ka võistkonna kapten.

Võidutuli kõigile

Kristjan ja Kati kavatsevad Võrust toodud tulega süüdata jaanitule ka oma kodus.

“Võidutulest võivad osa saada kõik soovijad, tarvis on vaid küsida,” kinnitas Kristjan. “Minu kodukohas Kamari seltsimaja juures on külarahval väike kokkusaamine ja sealne lõke on plaanis süüdata sellesama Võrust toodud võidutulega,” lisas Kati.

Tänavune võidutuli sünnib 23. juuni hommikul kell 9 Vabadussõjas langenute mälestussamba juures Võru linnakalmistul, kui ühendatakse eelmisel päeval Toris Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud mälestustuli ning noorkotkaste poolt Võru rahvapeol süüdatud muinastuli. Tulede ühendamise tseremoonial annetatakse kõigile tuletooja medal. Võidutuli jõuab Jõgevale orienteeruvalt kella 14 ja 14.30 vahel. Pärast võidupüha paraadi ja pidulikku tseremooniat saavad linlased alates kella 15 kuni 15.30 endale võidutuld ka koju viia.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus