Võidupüha paraad ja maakaitsepäev peeti tänavu Põltsamaal

Teisipäeval tähistati Põltsamaal Vabadussõja mälestussamba juures võidupüha ja maakaitsepäeva. Toimus Kaitseliidu Jõgeva maleva, Naiskodukaitse, Noorte Kotkaste ja Kodutütarde koondrühmade paraad, austati silma paistnud kaitseliitlasi ja naiskodukaitsjaid ning tunnustati maakonna kodukaunistajaid.


Põltsamaa kultuurikeskuse juures alanud pidulik paraadmarss viis Kaitseliidu Jõgeva maleva, Naiskodukaitse, Kodutütarde ja Noorte Kotkaste koondrühmad läbi kesklinna Põltsamaa Vabadussõja mälestussamba juurde. Pidulikul rivistusel esinesid sõnavõttudega maavanem Viktor Svjatõšev, Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots ja Kaitseliidu Jõgeva maleva Põltsamaa üksikkompanii kaplan Markus Haamer. 

Vabadusse andsid oma panuse ka Põltsamaa kandi mehed 

“Käesoleval aastal tähistame Jõgeva maakonna võidupüha ja maakaitsepäeva Eesti lipu sünnikodus, kauni Põltsamaa jõe kallastel,” lausus maavanem Viktor Svjatõšev. “Põltsamaa jõgi on ahvatlenud inimesi siia kodu rajama juba tuhandeid aastaid tagasi, sest head põllumaad ning metsad on pakkunud siinsetele inimestele tööd ja äraelamist ning puhkehetkedel võimalust pidudeks lõkketulede valgusel. Jõe kaldal pargis olev mälestussammas teab ja mäletab mõndagi siinse kandi tegemistest. Sõnatult, kuid samas jõuliselt hoiab ta nende meeste nimesid, kes langesid iseseisvuse eest, sisendades meisse enesekindlust ja kodumaa-armastust.”

“Oleme oma vabaduse eest võidelnud,” ütles Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots. “Oma panuse andsid ka Põltsamaa kandi mehed ja koolipoisid, ausambal on kuuekümne kuue Põltsamaa kihelkonna mehe nimed, kes langesid Vabadussõjas. Ligi sajand tagasi tulid Vabadussõtta meile appi vabatahtlikud Soomest, Taanist ja Rootsist, kohal oli Inglise eskaader. Täna oleme üles ehitanud hästi toimiva riigikaitse, et vabadust enam mitte käest anda. Eesti on NATO liige ja praeguses ärevas olukorras annavad meie kaitsevõimekusele oma toe meie liitlased, keda täna esindavad siin USA sõjaväelased. Siiski on alati vaja meie oma rahva tahet võidelda ja kaitsta oma vabadust.” 

Võidutule tõid Põltsamaale Ago Vaidla ja Aive Kivioja 

“Kaitseliidu ja kooli juhtkonna algatusel ja koostöös kaitseministeeriumiga avatakse järgmisest õppeaastast Põltsamaa ühisgümnaasiumis küberkaitse õppesuund,” lausus Aiaots. “Loodame selle õppesuuna avamisega anda oma osa moodsa riigikaitse arendamisse.”

Põltsamaa linnapea avaldas heameelt selle üle, et Põltsamaal tegutsevad tublid kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred. “Oma aktiivsuse ja distsiplineeritusega on nad eeskujuks meile kõigile,” kinnitas linnapea.

Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik major Mati Kuusvere tunnustas tänukirjadega kaitseliitlasi ja naiskodukaitsjaid, maavanem Viktor Svjatõšev ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Enn Kurg andsid maakonna parematele kodukaunistajatele üle mastivimplid ja tänukirjad.

Kärdlas peetud võidupüha paraadil presidendilt saadud võidutule tõid mootorratturite eskordi saatel Põltsamaale kaitseliitlane Ago Vaidla ja naiskodukaitsja Aive Kivioja. Maavanem andis võidutule edasi maakonna omavalitsusjuhtide, kes viisid selle jaanitulede süütamiseks üle kogu Jõgevamaa toimunud jaanipidudele.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus