Virtuses peetakse laupäevani tuliseid kabelahinguid

Jõgeval algas eile kuues rahvusvaheline kabeturniir “Jõgeva 2015”, millel osaleb 19 sportlast Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaalt. Turniiri võitjad selguvad reedel, 31. juulil. Laupäeval toimub samas sajaruudulise kabe kiirturniir. 


Jõgeva kabeklubi korraldataval rahvusvahelisel turniiril, millel võisteldakse vene ehk 64 ruudulises kabes, teeb kaasa neli suurmeistrit: Vladimir Skrabov ja Andrey Kalachnikov Venemaalt, Arno Uutma Eestist ja Guntis Valneris Lätist. Huvitav on märkida, et Jõgeva kabeklubi ridadesse kuuluv (aga mitte Jõgeval elav) Arno Uutma teeb siinsel rahvusvahelisel turniiril kaasa alles esimest korda.

“Ta on alati tulla tahtnud, ent turniiri aeg pole talle varem sobinud. Tänavu läks õnneks teisiti ja Uutma on kohal,” ütles turniiri peakorraldaja ja peakohtunik Ülar Poom. “Ka Venemaalt on kohal kaks uut tugevat mängijat, Oleg Polikarpov Jaroslavlist ja Tatyana Teterina Moskvast. Teterina on, muuseas, koefitsiendi järgi turniiritabeli viies mängija — kohe nelja meessoost suurmeistri järel.”

Kui varasemad rahvusvahelised turniirid on toimunud Rohu tänava koolimajas, siis tänavu ragistavad kabetajad ajusid spordikeskuse Virtus suures saalis. Mängitakse kaheksa vooru šveitsi süsteemis. Igas voorus peetakse maha kahepartiiline mikromatš avanguvariantide ja –seisude loosimisega. Turniiri esimesel kolmel päeval mängitakse kaks vooru, kahel viimasel üks voor. Turniiri lõpetamine ja auhindade üleandmine (need on nii rahalised kui ka esemelised) on reedel kell 15.

Et mõttesportlaste ajudele veidi puhkust anda, korraldatakse neile täna õhtupoolikul väljasõit Paduvere talumuuseumi, kus tuntud spordiajakirjanik ja spordiloolane Tiit Lääne nn murumängud korraldab ning suitsusauna kütab. Neljapäeval minnakse ekskursioonile. Kui ilm lubab, käiakse Kassinurme mägedes, Elistvere loomapargis ja Peipsi ääres. Teejuhiks tuleb Kalevipoja muuseumi juhataja Ulvi Tamm.

Nagu igal aastal, on Leedust turniirile sõitnud Boriss Družininil müügiks kaasas suur valik uuemat ja vanemat kabekirjandust. Nii mõnegi raamatu autor on tema ise: 77 aastane Družinin on teenekas kabetreener.

17 tundi teel

Tippklassi kabetajad on üldiselt omavahel tuttavad ja hoiavad kokku. Vladimir Skrabov, Oleg Polikarpov ja Andrey Kalachnikov sõitsid Jõgevale näiteks ühe autoga.

“Meie koos meistersportlase Oleg Polikarpoviga startisime Jaroslavlist ning võtsime Moskvast peale ka Andrey Kalachnikovi,” ütles Vladimir Skrabov. “Eile kell kuus hommikul hakkasime sõitma ja õhtul kell üksteist olime kohal, nii et teekond võttis koos vahepeatustega aega 17 tundi. Mingeid seiklusi meil teel õnneks polnud.”

Skrabov mäletas veel hästi mullust leitsakut, milles Jõgeval mängida tuli.

“Tänavu on ilm veidi jahedam ja saal ka suurem: siin on palju õhku ja hea mängida,” sõnas Skrabov.

Küsimusele, kes turniiri võita võiks, vastas ta, et põhilised esikohapretendendid on muidugi suurmeistrid Kalachnikov, Valneris ja Uutma.

“Ning mina püüan nendega väärikalt rinda pista. Elame, näeme, kuidas kohad tänavu jagunevad,” sõnas Skrabov, kes ka ise suurmeistri tiitlit kannab.

Esimest korda Jõgeval viibiv Tatyana Teterina ütles, et kuulis tugeva koosseisuga Jõgeva turniirist Andrei Kalachnikovilt ning temalgi tekkis huvi sellel kaasa lüüa. Tänu Ülar Poomi saadetud kutsele sai ta kähku viisa ja tuli rongidega kohale: esimesega sõitis Moskvast Tapale, teisega Tapalt Tartusse ja kolmandaga Tartust Jõgevale. Tapalt oleks muidugi ka kohe Jõgevale saanud, ent Teterina soovis Tartus veidi ringi vaadata.

“Teil on siin väga mõnusad rongid ja hästi korraldatud rongiliiklus,” kiitis Teterina. “Üldse meeldib mulle Eestis väga: siin on ilus, vaikne ja rahulik. Olen siin palju käinud ja tulen alati heal meelel tagasi.”

Teeb meestele “säru”

Ka Tatyana Teterina avaldas arvamust, et turniiri põhilised heitlused toimuvad nelja suurmeistri vahel. Samas võib Teterina enda tugevust silmas pidades arvata, et ta enamikule meestele kabelaua taga “säru teeb”. Naisi ongi seekord võistlemas ainult kaks: peale Teterina veel Antra Valnere Lätist. Tõsi, turniiri avamise ajal olid kohal ka Palamuse noored edukad kabeneiud Merilii ja Triinu Jalg, ent nemad olid ainult mänge vaatama tulnud.

“Meile seekord ajakava ei sobinud,” ütles kabeneidude ema Kadi Tamm. “Merilii ja Triinu oleksid heal meelel kaasa löönud mitte põhiturniiril, vaid sajaruudulise kabe kiirturniiril, aga tänavu peetakse seda pärast põhiturniiri, st laupäeval. Siis on meie tüdrukud aga juba Tallinnas sajaruudulise kabe Euroopa meistrivõistlustel.”

Tõepoolest: ehkki turniir “Jõgeva 2015” saab reedel läbi, ei sõida kaugeltki kõik võistlejad laiali, vaid jäävad siia ka laupäevaks, et osaleda sajaruudulise kabe kiirturniiril. Selleks ajaks tuleb selle mänguliigi poolehoidjaid veel lisakski. Nii et põnevaid kabeheitlusi jätkub Jõgeval suisa kuueks päevaks.

“Ülar Poomi ja ta mõttekaaslaste tegevus rahvusvaheliste kabevõistluste korraldamisel on väga kiiduväärt,” ütles Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev. “Seda, et ühe väikefirma juht juhib üksiti spordiklubi ja korraldab edukalt rahvusvahelisi võistlusi, ei tule just tihti ette. Jõgeva kabeturniiri kandepind üha laieneb ja tase üha tõuseb. Kõnelesin siin täna Venemaalt tulnud kabetajatega, kes ütlesid, et sealsetes kaberingkondades teatakse Jõgeva turniiri juba päris hästi. Kui sellele võistlusele oleks võimalik veel kusagilt rahalist tuge juurde saada, siis kasvaks ka tase arvatavasti hüppeliselt.”

Nagu igale spordivõistlusele, on pealtvaatajad oodatud ka Virtuses peetavale kabeturniirile. Tõsi, kabetajatele nii häälekalt kaasa elada ei saa, kui saalihokimängijatele. Kabeturniiri korraldamist toetavad Jõgeva maa- ja linnavalitsus, kodanikuühiskonna sihtkapital ja paljud ettevõtjad.

 RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus