Virtuaalraha saamiseks sooritavad noored kuritegusid

Noorte seas on väga populaarne portaal RATE.EE. Lisaks sellele, et portaalikasutajal on võimalus virtuaalmaailmas suhelda tuttavatega ning uusi sõpru leida, seal on võimalik ka raha teenida.

Nimelt kehtib portaalis oma virtuaalraha SOL, mida saab osta eurode eest. Virtuaalraha eest saab osta portaalis mitmesuguseid teenuseid, näiteks promoda oma pilti või lisada see eelisjärjekorras. Virtuaalraha võib lisada erineval viisil – näiteks helistades konkreetsele telefoninumbrile, saab portaalikasutaja 32 SOLi, kuid selle kõne eest peab ta maksma 6,39 eurot. Samas saab virtuaalraha ka eurode vastu vahetada. Müües ühe SOL-i, saab portaalikasutaja 0,10 eurot (1,56 EEK).

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri prokuröride praktikas on olnud mitu kriminaalasja, kus nooruk sooritas kuriteo SOLide hankimise eesmärgil.

Eelmise aasta juunis leidis Võrus elav 17-aastane neiu tänavalt  SIM-kaardi. Uurimist juhtinud Lõuna Ringkonnaprokuratuuri prokuröri abi Riita Serikova ütles, et neiu sisestas leitud telefonikaardi oma telefoni ning saatis 49 minuti jooksul saatis kokku 140 sõnumit lühinumbrile, et laadida oma kontole virtuaalraha. Kasutades teisele isikule kuuluvat SIM-kaarti, pani alaealine toime karistusseadustiku § 213 lg 1 järgi (arvutikelmus) kvalifitseeritava kuriteo. Lõpuks pidi tüdruk tegema 50 tundi üldkasulikku tööd ning ta ema pidi hüvitama tekitatud kahju ja menetluskulud.

Eelmisel aastal astus kohtu ette 19-aastane noormees, keda süüdistati mitmetes vargustes ja sissetungimistes, mida ta sooritas eelmise karistuse kehtimise ajal. Kohus tunnistas noormehe süüdi ning karistas viieaastase vangistusega. Näiteks süüdistati noormeest selles, et ta tungis mitmel korral sisse Jõgevamaal Pajusi vallas asuvasse maamajja, kus kasutas 11 korral (!) lauatelefoni, tekitades omanikule enam kui 1000 krooni kahju. Kriminaalasja kohtueelset uurimist juhtinud prokuröri abi Margit Luga sõnul helistas noormees virtuaalraha laadimise eesmärgil. Süüdistatava sõnul vahetas ta hiljem virtuaalraha kroonideks.

Ka sel aastal on laekunud teateid, mis on seotud virtuaalraha teenimisega. Näiteks pöördus Viljandi politseisse naisterahvas, kelle sõnul võttis tema 10-aastase pojaga ühendust võõras isik, kes palus poisil helistada tasulisele numbrile. Poiss pidi edastama isikule saadud parooli, mille abil sai too oma kontole SOL-raha. Kahe päeva jooksul helistas alaealine ema telefonilt 18 korral. Nende kõnede eest pidi lapsevanem maksma 98 eurot.

Prokuröride sõnul on siinjuures väga oluline roll lapsevanematel, kes peavad lapsele selliste tegude iseloomu ja tagamaid selgitama.

Kuigi portaalis on ilusti lahti kirjutatud, et iga saadetud sõnum või tehtud kõne maksab reaalset raha, mõtleb laps tihti, et tegemist on mänguga.

Kuna lapsed veedavad palju aega arvutis, soovitatakse paigutada kodus arvuti sellesse ruumi, kus viibib terve perekond, näiteks elutuppa. Tänu sellele saab lapsevanem vaadata, mida laps arvutis teeb.

i

KRISTINA KOSTINA, Lõuna Ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja

blog comments powered by Disqus