Vilde tuleb Lutsule külla

Lavastus käsitleb Eduard Vilde elu Kadriorus aastatel 1927-1933. Kadriorus asuva korteri saamislugu ulatub aga otsapidi 1925. aastasse, kui riigivanem Jüri Jaakson Vilde 60. sünnipäeva aktusel Estonia kontserdisaalis teatas, et kirjanikule antakse maja koos rohu- ja aiamaaga. Sobivat maja otsiti mitu aastat ning sel perioodil ilmus ajakirjanduses arvukalt selleteemalisi karikatuure ja följetone. 1927. aasta hilissügiseks oli Vildele korter lõpuks leitud ja perekond võis sinna elama asuda.

Loo autor ja lavastaja on Heidi Sarapuu. Peaosas näeb Peeter Kaljumäed, teisi rolle kehastavad Terje Rinne, Väino Rast, Anni Jürine, Andres Liivak, Toomas Tross, Haide Männamäe ja Indrek Sarapuu.

MTÜna tegutsev teater Varius on kahekümneaastane. Esialgu oli tegemist luuleteatriga, kes tutvustas eesti autorite loomingut, hiljem keskenduti vähetuntud kirjandus- ja kultuuritegelaste elulugude lavaletoomisele. Teatri viimaste aastate repertuaari kuuluvad peale “Tervist, härra Vilde!” veel lavastused “Sinine puri” (Marie Underist), “Doktor Kreutzwald Võrust”, “Paul Pinnat otsimas”, “Värvide igatsus” (kunstnik Helene Shjerfbeckist), “Jutustan teile oma lugu…” (Hans Christian Andersenist), lavakava Olaf Kopvillemist ning luuleõhtute sari “Imeline inimene”. Regulaarselt on esinetud Põhjamaade luulefestivalidel, Eesti Rahvusraamatukogu kirjandusõhtutel ja Eesti Raadio kirjandussaadetes.

Vilde-etendus algab Palamusel kell 19. Pääse etendusele maksab vaid 10 krooni ja selle eest saab külastada ka muuseumi. Sel aastal on kihelkonnakoolimuuseumil kavas tutvustada veel teisigi Lutsu kaasaegseid kirjanikke, nagu näiteks Friedebert Tuglast.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus