Viis päeva improvisatsioonilist kitarrimängu

22. – 26. septembrini toimub Viljandi Kitarrifestival. Antakse kümme kontserti, peaesinemispaik on Pärimusmuusika Ait, kuid muusikat saab kuulata ka Jaani kirikus ja Viljandi Nukuteatris.

Festivali kunstiline juht ja idee autor on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia  õppejõud, kitarriõpetaja Ain Agan. Festival toimub teist aastat, sellele eelnes kolmeaastane õppematerjalide koostamine. On olemas  kogumik eesti kitarristidest ja õppematerjalid improvisatsioonilise muusika õppimiseks play alone- formaadis, mis  võimaldab noodist plaadiga kaasa mängida. 

Festivali formaat sama

„Lihtsam on tegutseda, kui sul on kõrval teine sama tüüpi inimene, kellel on oma toetajaskond, kuid kes armastab sama pilli,” selgitas Ain Agan, miks ta kutsus juba eelmisel aastal esimese festivali aegu enda kõrvale Robert Jürjentali.

„Festivali formaat on tänavu sama, mis eelmisel aastal. Põhikontserdid toimuvad aidas, üks kontsert on Viljandi Nukuteatris, mis on väga fantastiline esinemispaik, ja kaks kontserti on Viljandi Jaani kirikus,” rääkis Agan.

Festival algab teisipäeval, 22. septembril Riho Sibula Electric Trioga, kus on kaastegev ansamblite Ruja, Psycho ja Rock Hotel sünni juures olnud ning algkoosseisudes mänginud Andres Põldroo.  1980. Eestist New Yorki lahkunud Põldroo, keda hinnati täpse näpujooksu ning isikupäraste soolode eest, on elav legend ja tagasi Eestis. Electric Triosse kuuluvad veel Toomas Rull (trummid) ja Raul Vaigla (bass).

Kolmapäeval esineb Viljandi Guitar Trio, mis sai alguse Viljandi Kultuuriakadeemia kitarristuudiost ja koosneb kolmest TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonna tudengist.

Viljandi kitarrifestivali eesmärgiks on propageerida improvisatsioonilist kitarrimängu, seetõttu korraldatakse kitarri õppivatele noortele muusikutele ka õpitubasid. Neljapäeval on tudengikonstert, kus on võimalik kuulata soolosähvatusi noortelt, andekatelt kitarriõppuritelt ja efektset kitarriorkestrit, mille juhendajaks Robert Jürjendal. Hilisõhtul astub publiku ette peakorraldaja Ain Agan, kes musitseerib koos Soome kolleegi Teemu Viinikaisega.  Viinikainen mängib ka Ain Agana vastilmunud plaadil “Pictures”. Agan-Viinikainen Quartetti kuuluvad veel Mihkel Mälgand (kontrabass) ja Mika Kallio (trummid). 

Tähelepanu kitarri sugulaspillidele

Festivali põhirõhk langeb reedele ja laupäevale. Reedel astub Viljandi Nukuteatris üles vabakutseline muusik Andre Maaker.

Festival pöörab tähelepanu ka kitarri sugulaspillidele. Sel aastal on selleks pipa (hiina lauto). Lan Weiweil on seljataga enam kui 20 aastat pipa-mängija karjääri ning teda peetakse üheks parimaks selle pilli mängijaks maailmas. Juba oma lavakarjääri algusest peale on Lan Weiwei võtnud eesmärgiks tutvustuada Läänemaailmale hiina rahvamuusikat.

Samal ajal kui hiinlane mängib Jaani kirikus, astuvad aidas üles Paul Bollenback USA-st ja Raul Sööt Quartet.

Laupäeval esinevab Rootsi-Taani-Eesti bänd Dynamite Vikings, mis sündis Kopenhaagenis 1998. aastal, asutajateks eesti kitarrimängija Jaak Sooäär, rootsi bassimängija Thommy Andersson ja taani trummar Karsten Mathiesen.

Laupäeval esineb ka UMA, mis koosneb kahest muusikust. Aleksei Saks ja Robert Jürjendal panid duole aluse 2007. aasta alguses. Muusikute kava koosneb nende endi paladest, mida iseloomustavad klassikaline vormistus, nordic ambient atmosfäär ning free- ja jazzimprovisatsioonid. Möödunud aasta novembris ilmus UMA’l esimene kauamängiv „Civitas Soli“, mis salvestati saksa produtsendi Markus Reuteri abiga. Duo muusika on eelkõige tasane ja rahulik ning seetõttu on UMA esinemispaikadeks sageli just kirikud. Viljandi Jaani kirikus liitub duoga trummar ja löökriistamängija Andi Pupato Šveitsist.

Festivali lõpetab Andreas Öbergi Quartet, kus astuvad  üles ka Rihards Fedotovs Lätist (trummid), Marian Petrescu Soomest (klaver) ja Toivo Unt (kontrabass).

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus