Viis mõisakooli võivad uue kuue saada

Puurmani mõisakoolis tutvustati Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi uue perioodi (2009-2014) mõisakoolide programmist toetuse taotlemist. Mõisakoolide korrastamiseks ja edendamiseks eraldatakse 4,51 miljonit eurot, millele lisandub taotlejate omaosalus. Selle rahaga võiksid värske kuue saada veel viis mõisakooli.

Programmi koordinaatori Riin Alatalu sõnul ei tegele uus programm ainult Eesti kultuuripärandimaastikul silmapaistvate koolide restaureerimise ja remondiga. “Üha aktuaalsemaks muutub mõisate hoidmine kohaliku elu keskusena ning seetõttu pakub programm toetust mitmesugusteks arendustegevusteks. Näiteks toetatakse programmist väikeettevõtlust, (kultuuri)turismi, koolitusi,” märkis Alatalu. 

Läbi tasuks kaaluda miinimum- ja maksimumvõimalused

Ta lisas, et toetuse maksimumsuurus, mida üks kool saab uuest voorust taotleda, on 1,3 miljonit eurot. Eeloleva kolme aasta jooksul saavad tööd toimuma eeldatavasti viies koolis, valikukomisjon peab otsustama, kas tehakse kaks suuremat ja kolm 500 000 eurost projekti või ühe 1,3 miljoni eurolise ning neli 500 000 eurost projekti. “Kõikidel, kes hakkavad raha taotlema, tuleks hoolikalt läbi kaaluda nii miinimum- kui ka maksimumvõimalused, mida eelarve võimaldab,” tõdes Alatalu. Omaosaluse suuruseks on koolidel 15 protsenti ja erakoolidel 40 protsenti.

Mis puudutab projektide hindamiskriteeriume, siis täpselt neid praegu veel kindlaks määratud pole, kuid veebruari lõpuks peaks juba kõik olemas olema ning seejärel kuulutatakse välja taotlusvoor. Raha taotlemiseks ehk dokumentide esitamiseks on aega kaks kuud, seejärel tuleb hakata otsuseid langetama ning hankeid välja kuulutama. Raha kulutamise aeg on piiratud. 

Kokku tegutseb Eestis 59 mõisakooli

Puurmani gümnaasiumi direktor Tiina Oolo ütles, et nende kool valiti uut perioodi tutvustava seminari paigaks tänu sellele, et õpilased ja õpetajad on aktiivselt osalenud “Unustatud mõisate” projektis.

Eestis on kokku 59 endistes mõisates tegutsevat kooli, neil kõigil on piirkonna jätkusuutlikkuse tagajana oluline roll.

Mõisakoolidele suunatud Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi 2009-2014 toetustest rahastatav kultuuripärandi säilitamise ja väärtustamise programm avaneb taotlemiseks 2013. aasta märtsis.

Mõisakoolide programmi elluviimise eest vastutab kultuuriministeerium, programmi tegevusi koordineerib koostöökomisjon, kuhu kuuluvad Norra muinsuskaitseameti, kultuuriministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi ning Mõisakoolide Ühenduse esindajad. Vaatlejatena on koostöökomisjoni kaasatud Norra Saatkond Eestis ja rahandusministeerium.

Euroopa Majanduspiirkond hõlmab lisaks Euroopa Liidu liikmesriikidele Islandit, Liechtensteini ja Norrat. 

Uus kuub kümnele

Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanismi eelmisel perioodil (2004-2008) said kolme aasta jooksul värske kuue kümme kooli

*Kiltsi

*Koigi

*Lahmuse

*Laupa

*Olustvere

*Puurmani

*Rogosi (Ruusmäe)

*Suure-Kõpu

*Vasta

*Väätsa

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus