Viiendal korral tuli jackpot

Möödunud laupäeval Peipsi järve jääl peetud V Kalevipoja uisumaraton toimus seekord ideaalsetes ilmastikutingimustes ja suurepärasel jäärajal. Meestest tuli maratoni põhidistantsil kolmandat korda võitjaks Kert Keskpaik, naistest oli kiireim üldjärjestuses kõrge kuuenda koha saanud Sandra Alusalu.

Kalevipoja uisumaratonide korraldamisega on aastast aastasse kaasas käinud mure selle pärast, kas ilm võistlust soosib või mitte ning kas rada on vastavalt sellele hea, kehvapoolne või suisa vilets. Seekord õnnestus korraldajatel aga võistluse toimumiskuupäev paika panna nii täpselt, et tulemus meenutas jackpot’i võitmist Bingo lotos: kõik varasemate Kalevipoja maratonide kogemusega uisutajad kinnitasid rajalt tulles, et tänavune rada oli kõigi aegade parim.

“Ega see hea rada meile muidugi kergelt kätte tulnud,” ütles rajatoimkonna juht, Kasepää vallavalitsuse ehitus- ja keskkonnaspetsialist Ilari Domaškin. “Hakkasime rada ette valmistama juba mitu nädalat tagasi, sel nädalal saabunud tuisk ja sula nullisid aga osa meie tööst. Neljapäeval ajasime raja uuesti sisse ja eile hommikul pidi jääfrees sellele viimast lihvi andma hakkama, aga kuna sulailm oli raja pehmeks teinud, tuli töömehed hoopis keset päeva koju magama saata, et nad hilisõhtul ja öösel töötada jaksaksid. Päeva teisel poolel tulidki vajalikud miinuskraadid ning õhtul võis masinad rajale lasta. Mõrade täitmisel ja muhkude mahalihvimisel tuli teha ka rohkesti käsitsitööd.”

“Sellise raja ja sellise ilmaga oleks pikem võistlusmaa võinud vabalt sajakilomeetrine olla,” ütles põhidistantsi uhkes üksinduses esimesena lõpetanud Kert Keskpaik, kes võitis ka 2007. ja 2009. aasta Kalevipoja uisumaratoni, ent vahepeal tegi „päris“ uisutamisele mõneaastase vahe sisse, keskendudes vaid rulluisutamisele. Sel hooajal on ta taas tihemini uisurajal viibinud ning taas ei saanud keegi Peipsi jääl Keskpaigale vastu.

“Esimesel kahel kilomeetril kuulsin kedagi kannul tulevat, sealt edasi pidasin võitlust ainult iseenda ja kellaga,” ütles maratonivõitja.

Jää peal ja jää all

Kell andis tema finišisse jõudes teada, et 30 kilomeetri läbimiseks oli ta kulutanud vaid ühe tunni, viis minutit ja 12 sekundit. Järgmine võistleja, Sulev Lokk libises üle finišijoone alles viis minutit ja 16 sekundit hiljem.

“Mina tunnen ennast ühtviisi hästi nii jää peal kui ka jää all: ma olen nimelt päris edukalt osalenud ka taliujumise võistlustel,” ütles Sulev Lokk. “Uiskudele olen sel hooajal saanud siiski ainult mõned korrad, nii et Kerdile polnud mul lootustki vastu saada.”

Küll võib Sulev Lokk uhkeldada sellega, et on osalenud kõigil senini toimunud Kalevipoja uisumaratonidel ning saanud ühel korral esimese, ühel korral kolmanda ja kolmel korral teise koha.

Ka Adaverest pärit Sandra Alusalu pole üheltki Kalevipoja uisumaratonilt puudunud ning koos tänavuse võiduga on tema kontol kolm esikohta, üks esikoha jagamine ning üks kolmas koht. Seda kõike siis naiste arvestuses. Üldjärjestuses oli Sandra nii tänavu kui ka möödunud aastal kuues.

“Rada oli täna suurepärane, aga tervis oli mul paraku kehvavõitu: mul on kerge nohu ja hääl on ära,” tunnistas Sandra. “Minu taktika oli üles ehitatud sellele, et tugevamate meestega võimalikult kaua ühes grupis püsida, sest kui üksi vastutuult punnima jääd, siis on väga raske sõita. Nii läbisingi suurema osa distantsist koos kolmandaks, neljandaks ja viiendaks tulnud Märt Kuusi, Maidu Vahtra ja Ekke-Kaur Vosmaniga. Alles viimase ringi teisel poolel, kui nad lõpukiirendust tegema hakkasid, lasksin neil minna. Edasi kulges rada juba allatuult ning siis sain üksi ka hakkama.”

Sandra Alusalu on praegu Türi põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja ning annab oma uisutamisalaseid teadmisi edasi ka oma õpilastele. Kaks tema õpilast käisid maratonilgi.

Vennaarmuta

Lühemal, 10-kilomeetrisel võistlusmaal tegid puhta töö noored adaverelased Marten Liiv ja Aleks Luik. Nad leppisid enne starti kokku, et viimase kilomeetrini sõidavad nad koos ja toetavad teineteist ning siis lõpeb igasugune vennaarm ära ja kumbki paneb viimase välja. Kahe kange võidusõit lõppes sellega, et Marten jõudis finišisse viis sekundit enne Aleksit.

“Martenil, Aleksil ja paljudel teistel meie uisutajatel polnud tegelikult üldse plaanis maratoni sõitma tulla, sest homme toimub meil Adaveres traditsiooniline võistlus “Kuldne 1500”,” ütles Adavere kiiruisutajate treener Väino Treiman. “Aga kui ma nägin, kui vähe inimesi maratonile registreerunud oli, siis andsin noortele teada, et kõik peavad kohal olema.”

Ka Väino Treiman läks ise esimest korda Kalevipoja uisumaratoni rajale. Temagi sõitis läbi 10 km distantsi ja kinnitas, et tegemist on kõigi aegade parima rajaga.

“Kahju jah, et see kuu aega ette teada ei olnud, et rada nii hea saab. Siis oleks kindlasti palju rohkem rahvast kohale tulnud,” ütles Sulev Lokk.

Tänavuse uisumaratoni eri distantsidel lõi kaasa ühtekokku 293 inimest. Ehkki osalejaterohkeima 2009. aastaga võrreldes on see arv tunduvalt väiksem (peakohtunik Uno Valdmetsa mäletamist mööda registreerus toona 1150 ja tulemuse sai kirja 884 inimest), oli viiekilomeetrisele uisumatkale minna soovijaid seekord siiski tunduvalt rohkem kui korraldajad registreerimisandmete põhjal eeldasid. Nii tuleb korraldajatel nüüd osavõtumedaleid tagantjärele juurde tellida: laupäeval neid kõigile ei jätkunudki. 

V Kalevipoja uisumaratoni paremad

30 KM PÕHIDISTANTS (66 osalejat)

1. Kert Keskpaik (Albe Team/Arco Transport) 1:05.12

2. Sulev Lokk (Stamina SK) 1:10.28

3. Märt Kuus (Ekstreempark) 1:11.23

6. ja parim naine — Sandra Alusalu (Adavere) 1:11.38 

10 KM (125 osalejat)

1. Marten Liiv (Adavere) 21.42

2. Aleks Luik (SK Tervis) 21.47

3. Sten Miljand (Adavere) 25.33

4. ja kiireim naisvõistleja Kristiine Kalev (Albe Team/Arco Transport) 25,47 

Toimusid ka 5 km uisumatk (90 osalejat) ja 5 km jalgsimatk (12 osalejat). 

Kalevipoja uisumaratonid on toimunud 2006., 2007., 2009., 2012. ja 2013. aastal. Kolmel aastal on sündmus ebasobivate ilmastikuolude tõttu ära jäänud.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus