Viiekesi Liivi lugemas

Täna toimub Alatskivil Liivi muuseumis vendadele Liividele pühendatud üleriigilise õpilaste etluskonkursi lõppvoor. Jõgevamaad esindab seal Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi üheksanda klassi õpilane Ethel-Meriel Soodla, kes tunnistati konkursi maakondliku vooru parimaks. Maakondlik eelvoor toimus möödunud neljapäeval Laiuse raamatukogus.

Vendadele Liividele pühendatud etluskonkursil esitatakse teatavasti Juhan ja Jakob Liivi luule- ja proosatekste ning Juhan Liivi luuleauhinna saanud autorite loomingut. Seekord oli võistlemas vaid viis õpilast: kolm Laiuse Jaan Poska põhikoolist ja kaks Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumist. Napilt oli osalejaid ka hiljutisel maakonna kooliteatrite näitemängupäeval Palamusel. Osalt on see ilmselt haldusreformi tagajärg. Näiteks Maarja-Magdaleena ja Pala põhikool olid senini tublid etluskonkurssidel ja näitemängupäevadel võistlejad, ent nemad astuvad nüüd enamasti üles Tartumaa üritustel.

Möödunud neljapäevase etluskonkursi žüriisse kuulusid Vanemuise teatri näitleja Riho Kütsar, Vaimastvere raamatukogu juhataja Maris Paas ning sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus tegevjuht Tiina Tegelmann.

“Ka professionaalsed näitlejad ei suuda alati luulet nii esitada, et publik kuulama jääks ja kaasa tuleks,” tõdes Riho Kütsar. “Sama on proosapalaga: selle esitamine on ju nagu monoloog. Ning seegi pole lihtne ette kanda. Teie saite mõlemaga hästi hakkama, nii et – müts maha teie ees!”

Konkursi parimaks etlejaks tunnistas žürii Palamuse gümnaasiumi üheksanda klassi õpilase Ethel-Meriel Soodla (juhendaja Kerttu Maripuu). Riho Kütsar märkis, et elukutse valimisega on tal küll aega, ent näitleja oma tasuks kindlasti kaaluda. Ka konkursi teine koht läks Palamusele. Selle sai kaheksanda klassi neiu Karola Ilmjärv (juhendaja Tiiu Kirsimäe). Tema puhul tõi Riho Kütsar esile oskuse saal julgelt “pihku võtta”. Mõned äraunustamisest tingitud pausid oleks Karola võinud aga kavalamalt mõttepausideks mängida.

Kolmanda koha sai Rando Kops Laiuse kooli kaheksandast klassist, eripreemiad aga sama kooli õpilased Angela Aavik (6. klass) ja Toomas-Mathias Ula (5. klass). Angelat tõsteti esile luuletuse südamliku esitusega, Toomas-Mathiast kiideti aga julge pealehakkamise eest: ta oli konkursi noorim osaleja.

Head sõbrannad

Esimese ja teise koha saanud Ethel-Meriel ja Karola on head sõbrannad ja teevad paljusid asju koos: mängivad kooli draamaringi lavastustes, löövad kaasa etluskonkurssidel ja käivad laulustuudios laulmas. Esinemisjulgusest neil tüdrukutel puudu juba ei tule.

Mõlemal tüdrukul aitas Liivide etluskonkursi luuletuse ja proosapala valida juhendaja. Õpetajad pakkusid välja mingi valiku tekste, mille hulgast Ehtel-Meriel ja Karola ise valiku tegid.

“Proovisime algul erinevaid tekste lugeda. Siis sai selgeks, mis mulle paremini sobib,” sõnas Karola. “Edasi läks juba valitud tekstide esituse lihvimiseks: vaatasime, kus teha paus, milliseid sõnu lauses rõhutada jne.”

Jõgeval Betti Alveri muuseumis toimunud maakondlikel etluskonkurssidel on Ethel-Meriel ja Karola alati esinemise ajal sõbrannale silma vaadanud ja sellest tuge saanud. Laiusel istusid teised võistlejad paraku sellises kohas, et abi tuli otsida mujalt.

“Mina koondasin oma pilgu ühele rohelisele raamatuseljale, mis riiulilt paistis. See aitas tähelepanu kontsentreerida,” ütles Karola.

Kui tal esinemise ajal tekst korraks meelest läks, ütles Ethel-Meriel talle ette. Täna tuleb Ethel-Merielil Alatskivil maakonna au kaitsta.

“Kui Ethel tahab, võin temaga ka Alatskivile kaasa minna,” kinnitas Karola.

“Siis on sinu kord ette öelda,” muigas seepeale Ethel.

Kirss tordil

Kui Palamuse kooli neidudel juhendajat Laiusel kaasas polnud, siis Laiuse õpilaste juhendaja Helge Maripuu oli loomulikult kohal: Laiuse raamatukogu ja kool asuvad ju sama katuse all.

“Mul oleks konkursi ajal pidanud olema viienda klassi õpilastega tund, aga võtsin nad siia kaasa: siit on neil samuti palju õppida. Kuulama ja kogemusi omandama tulid ka mõned varem etluskonkurssidel osalenud või Jakobsoni kõnevõistluseks valmistuvad noored,” ütles Helge Maripuu.

Ta tõdes, et Laiuse koolis on näitlemis- ja etlemishuvilisi õpilasi päris palju. Liivide etluskonkursile tuleks neid rohkemgi, ent õpetajal ei jätku aega, et suuremat arvu lapsi ette valmistada. Konkursiks valmistumise käigus saavad õpilasest ja õpetajast head sõbrad. Helge Maripuu meelest on huvitav see, et etluskonkursil on tihti edukad sellised poisirüblikud, kes muidu ainult negatiivses võtmes silma jäävad.

“Õpilaste etluskonkursiks ette valmistamine on nagu kirss tordil: ainult aineõpetaja oleks ju igav olla,” sõnas Helge Maripuu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus