Vihm on põllumeestele suureks nuhtluseks

Tänavusi esimesi saake peavad põllumehed üsna korralikeks. Viimastel nädalatel on aga koristustöid tugevasti takistanud vihmasajud. Viljavõtmiseks kasutatakse iga vihmavaba tundi ja vahel koristatakse ka saju ajal.


Põltsamaa vallas Mällikvere põllumajandusühistus on vilja koristatud igal vihma vaheajal ja isegi siis, kui veidi tibab. “Varast otra saab sedaviisi väikese vihmaga koristada, nisu aga mitte, sest see teravili on väga märg. Kindlasti väheneb nisul langemisarv. Talinisu on ka mõneti lamandunud, aga mitte nii palju kui mõnes teises paigas. Lamandumine sõltub ka väetise kogustest. Herned kipuvad ligunema ja varsti hakkavad neil kaunad lahti lööma,” rääkis juhataja Meelis Kaljuste.

Varase odra saak tänavu korralik

Tema sõnul on Põltsamaa piirkond selles mõttes paremas olukorras, kui mõned teised Eestimaa alad. “Meie kandist pole rajusid ja trombe üle käinud.”

Varase odra saaki nimetas Kaljuste üsna korralikuks. “Nii kuus-seitse tonni hektarilt. Suurem jagu varast otra on koristatud. Veidi on veel võtta. Päris kena saak on ka suvirapsil ja hernel. Kui ilmad kuivemaks muutuvad, alustamegi koristustöid hernepõllul,” rääkis põllumajandusettevõtja.

“Nädalavahetuseks lubas vihmavaba ilma. Loodame, et siis avaneb võimalus põllutöödega jätkata,” lausus ta.

Laiuse põllumajanduse osaühingu juhatajal Tiit Maripuul on vihmased ilmad meele murelikuks teinud. “Olukord on ikka väga halb. Viimasel nädalal on meie kandis sadanud iga päev. Ei saa külvata talivilju ega talirapsi. Nädal on möödas ja vaata ainult vihmaseid ilmu ja oota, millal sadu lõpeb. Kui nii edasi läheb, siis talinisu läheb ju peast kasvama.”

Varane oder on Laiuse põllumajandusfirmas koristatud. Tiit Maripuu sõnul saadi varasel odral hea saak.

Pajusis tahetakse talivilja külvata

Aktsiaseltsis Pajusi ABF koristati varane oder hernega segamini siloks. “Möödunud pühapäeva õhtul õnnestus veidi varast talinisu võtta,” ütles taimekasvatusjuht Tiina Tikkar.

“Lähemal ajal tahame hakata külvama talivilja: talinisu ja firmasse Pajusi Mahetootmise OÜ ka rukist. Kui ilm võimaldab, tahame rukki tuleval nädalal ära külvata, siis pole olukord kõige hullem. Oleme rukist varemgi kasvatanud  ja viimasel ajal mahetootmise ettevõttes.”

Tikkari sõnul külvatakse Pajusis rukist ligi 40 hektarile.

Puurmani põllumajandusühistus on saak koristatud umbes veerandil teraviljapõldudest. “Oleme võtnud otra, varase odra sordid on koristatud, ja nisu,” märkis tegevjuht Laine Lemberg.

“Senine saagikus on hea, üle kuue tonni hektarilt. Kuivõrd hilisemad saagid langeda võiksid, on raske prognoosida. Kui vihmasajud lõpevad ja põllule saame, siis võime ehk ka korralikumat saaki loota,” märkis ta.

Lembergi sõnul valmistati loomasööta Puurmani põllumajandusühistus konservviljana. “Valmistasime seda 700 tonni. Kvaliteet selgub pärast proovide võtmist,” lisas ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus