Vihm muudab sügise põllumehe jaoks nukraks

Septembris õnnestus põllumeestel koristada üsna korralikud teraviljasaagid. Praegu oodatakse vihmavabu päevi, et koristada suviraps, mitmes põllumajandusettevõttes ka mais, uba, kanep, tatar jne. Ebasoodsate ilmade tõttu võib oluline osa saagist põllule jääda.


Põltsamaa vallas Mällikvere põllumajandusühistus vajab veel koristamist uba viiekümne ja suviraps sajahektariliselt põllult. “Suvirapsi võtmisega oleme juba alustanud. Koristasime seda õlikultuuri 18-l hektaril. Saak on hea, orienteeruvalt üle kolme tonni hektarilt. Iseasi, kui palju seda kätte saab. Raps hakkab juba ka peast kasvama. Suuremaid töid saab teha vihmavabadel päevadel. Ehk tuleb siiski ka kuivemat perioodi.

Uba kasvatame tänavu esimest korda. Turustame uba erinevatele kokkuostjatele. Kvaliteetse oa saab müüa toiduoaks,” rääkis juhataja Meelis Kaljuste.

“Suvinisu saime koristatud septembri lõpul, kui päikesepaistelisemaid ilmu oli. Saak tuli üsna normaalne – keskmiselt üle kuue tonni hektarilt. Osaliselt oleme nisu müünud söödanisuks. Osa panime ka hoiule, sest praegused hinnad pole just kõige paremad. Odra keskmiseks saagiks saime ligi seitse tonni hektarilt. 900 tonni otra oleme müünud firmadesse Baltic Agro ja Scandagra,” lisas ta.

Jõgeva valla aktsiaseltsi Perevara taimekasvatusjuht Jaak Tõks ütles, et praeguste ilmaoludega viljakoristuse vaatevinklist midagi head pole. “Koristada tuleb veel kanep, uba, suviraps ja tatar. Saaginumbreid on veel keeruline öelda. Neist võiks rääkida detsembris. Oodata võib märkimisväärseid saagikadusid,” lisas ta.

Tõksi sõnul koristati sel aastal täitsa korralik talinisu saak, viis tonni hektarilt, mis on suurem kui möödunud aastal.

Aktsiaseltsis Pajusi ABF lõpetati teraviljakoristus ülemöödunud nädalal. Viimati võeti suvinisu. “Saagid olid sel aastal paremad kui mullu. Kasvatasime ka mahekaera,” märkis juhataja Lembit Paal.

“Kui vähegi ilmad lubavad, hakkame võtma maisi, millest valmistame silo. Härjanurme kandis juba maisi koristatakse, käisin seal mõned päevad tagasi vaatamas. Mais on veel ka veidi toores, mistõttu on seda ka veel veidi vara koristada. Muret teeb seegi, et maisis napib kuivainet, mistõttu küpsusaste on väike. Olen vaadanud, et mitmed suvirapsipõllud on ka veel rohelised. Nii on ka raps veel toores,” lisas ta.

Paal avaldas arvamust, et teraviljakasvatajatele on praegune aeg küllalt keeruline. “Raske on rääkida kõigi eest. Kindlasti on aga teraviljatootjaid, kellel on väga suuri muresid,” ütles ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus