Vene kitarrivirtuoosid kiidavad Eestimaa ilu ja olu

?Põhiline on kasutada juhuseid enda jaoks õigesti. Kirjutan muusikat ja esimeses kitarrilaagris esitati mitmeid minu palasid. Minust kui heliloojast huvitus laagri korraldaja Vaido Petser ja nii ma olengi siin juba kolmandat suve. Armastan töötada ja kogu aeg tegutseda, nii et loodan kutset ka järgmistele kitarrilaagritele. Ma juba valmistungi selleks.

Teen väga palju muusikat, mida minult tellitakse, aga loon ka palju südamest tulnud muusikat. See sünnib headest inimestest ja ilusast loodusest. Eesti mulle meeldib ja tundub, et saan siit inspiratsiooni ja suudan kirjutada head muusikat. Mul on unistus ja idee kirjutada midagi uut sümfooniaorkestrile, ja et seda esitaksid just eesti muusikud,?avas Venemaal, Poolas, Saksamaal, Israelis, Kreekas, Inglismaal ja teistes riikides kontserte andnud Alexander Vinitsky oma loomingulisi plaane.

Pärast Särje kitarrilaagrit jääb ta Eestisse veel vähemalt kümneks päevaks. ?Saan siinses kaunis looduses ja rahus veidi puhata, kohtuda mõttekaaslastega ja suhelda suurepäraste, lihtsate eestlastega. Mitteametlikud kontaktid ongi kõige parem info maast ja rahvast ning kultuurist.?

Kitarrilaager kosub

Kitarripoiste ja -tüdrukute ning külalisesinejate hinnangul on Maarja lähistel Särje talus juba viiendat aastat järjest peetav muusikalaager kõvasti kasvanud ja seda mitte üksnes osavõtjate arvu poolest.

?Võrreldes algusaastatega on läinud programm huvitavamaks ja mitmekesisemaks. Klassikalisele on lisandunud jazzmuusika, esinevad orkester, tänavu mängis keelpillikvartet Tartust. Uue kavaga esines Tiit Peterson, kes esitles oma uut heliplaati ja Valgre muusikat, mille ma selle programmi jaoks aran?eerisin,? märkis Moskva Gnessinite nim. muusikakooli õppejõud Vinitsky. Selliseid, puhkust ja koolitust pakkuvaid laagreid pidas ta praegusaja noorte kasvatamisel ja vaba aja sisustamisel ülimalt tähtsaks. Suur kitarrimängu huvi on Moskva noortel ja neilegi korraldatakse mitmeid konkursse ja festivale.

?Need on aga siinsetest natuke teistmoodi – rohkem ametlikud, põhiliselt klassikalisele kitarrile. Venemaal pole ka selliseid kohti ja talusid nagu Särje, kus saab end vabana looduses tunda,? selgitas mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat, kitarrist ja muusikaõpetaja Anastasia Bardina.

Kitarriga läbi Eesti

Tippkitarrist Anastasia Bardina on veetnud kümmekond suve Elvas, kitarrilaagris Särjel esines ta viiendat korda. ?Mulle meeldib inimestega suhelda ja nautida, et kitarrimängust on huvitatud ja vaimustatud nii palju noori. Ise hakkasin kitarri mängima juba viieaastaselt ning olen pühendanud sellele ja noorte õpetamisele kogu oma elu. Küllap ma seepärast ei vananegi,? lasi ta kuulda oma nakatavat naeru. Esimeses kitarrilaagris tutvus ta Tiit Petersoniga, kes pakkus Bardinale ühisesinemisi. Nüüdseks on duett esinenud 58 kontserdiga ja teinud Eestile tiiru peale. Lisaks soolokontserdid, hiljuti oli see Tartus Pauluse kirikus, uuel nädalal aga Elva raekojas.

?Nüüd tean ja tunnen Eestit võib-olla isegi rohkem kui mõni eestimaalane,? säras daam. Eestisse tõi ta esinema ka oma lemmikõpilase Dmitri Koltakovi, kes on küll klassikalise kooli esindaja, kuid loob ja esitab ka oma, kaasaegset muusikat.

?Olen oma õpetajatega kitarrilaagrist ja Eestist samasugusel heal arvamusel. Siin on kõik hea, ka õlu,? jäi Dmitri Koltakov napisõnaliseks ja ootama järgmist kitarrilaagrit.

Tänavu esinesid kitarrilaagris sellised tegijad, nagu hipi-bänd The Claymakers, kes kümmekond aastat tagasi mängis biitlite muusikat ja tegi seda väga hästi. Kuigi kuus aastat ei ole bänd enam mänginud, tuldi tänavu kokku just kitarrilaagri jaoks.

Esinesid ka tudengibändide konkursi võitja 2002 aastal,ansambel Andur, peamiselt Vaido Petseri kitarriõpilastest koosnev ?Ellips?, noorte poiste metalbänd ?Recycle Bin? ning loominguline kollektiiv ?Bullfrog Brawn?. Ei puudunud igal aastal kohal olnud kitarrist Tiit Peterson, kes tänavu andis klassikalise muusika kontserdi koos Tauno Saviauguga ning folgiansambel ?Kiritöö?, kes hiljuti oma esimese plaadi välja andis.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus