Teiste hulgas võtsid ühisproovidest osa ning astusid kontsertidel rahva ette Põltsamaa enda naisrühm Uhka Kaja Kivi juhendamisel, Torma naistantsijad Luule Lehemetsa käe all ning Torma rahvamuusikud Aili Ojaga eesotsas.
Ülejäänud tantsijad ja muusikud olid kohale sõitnud küll Saaremaalt ja Vormsist, Setumaalt ning Tallinnast, Kesk-Eestist rääkimata.
Eestimaa keskele on kerge koonduda
Koguneti selleks, et seada staadionimurul ühte jalga astuma kõik 175 tantsijat ja muusikut, kes 20.-25. juulini osalevad Prantsusmaa väikelinnas Quimperis 42. üle-euroopalisel folkloorifestivalil Europeade, kust eestlased on rahvatantsujuhi Valdo Rebase eestvedamisel korduvalt osa võtnud.
Juba üheksandat korda eelneb pikale reisil kõikide gruppide kokkusaamine, kus lisaks ühisproovidele korraldatakse kontserdid kohalikele elanikele, seda ka ümberkaudsetes külades-valdades.
Seekord toimus kaks suurt ühiskontserti Põltsamaal, millele pühapäeval lisandus ka rongkäik läbi linna. Rühmade tänavakontserdid leidsid aset laupäeval Kamaris, Adaveres, Võisikul, Lustiveres ja Eskus.
Eesti rühmade üldjuht ja Europeade`i komitee liige Valdo Rebane sõnas, et Põltsamaa valis ta seekordseks kokkusaamiskohaks mitmel kaalutlusel. ?Kuigi oleme minieuropiide korraldanud ka saartel, näiteks 2003. aastal Vormsis, on rühmadel lihtsam Eestimaa keskele kokku sõita,? põhjendas ta.
Samuti mängis rolli proovi-, majutus-, söögi- ning esinemiskohtade lähedus. ?Siin on kõik kompaktselt koos, lihtsam toimetada. Pealegi on Põltsamaa rühma naised väga head ning innukad organisaatorid.?
Rebane nimetas pühapäeval kokkuvõtet tehes minieuropead?i kordaläinuks. ?Säärane telklaager ja koosharjutamine on rahvatantsijatele otsekui suvepäevad, positiivne süst enne pikka sõitu,? arutles ta. ?Ning seda, et koos olla tahetakse, näitas kasvõi laupäeva öösel kell kaheni lossihoovil toimunud ball ? keegi ei kippunud omaette põõsa all pidutsema.?
Tants röövib aja, kuid maandab
Kui mõlemad Torma kollektiivid sõidavad Europeade`le kolmandat korda ? 2003. aastal osaleti festivalil Sardiinias, möödunud suvel lõunanaabrite juures Riias ?, siis Uhka läheb hiigelpeole teist aastat järjest.
Tantsija Merilin Ujok ütles, et ega nad enne Riiat tollest festivalist midagi teadnudki. ?Kuigi Põltsamaa naisrahvatants ulatub jutiga 1972. aastasse, oleme praeguse koosseisuga koos alles neljandat hooaega, ega me peale Riia pole mujale välja veel jõudnudki,? selgitas ta. Samas andis Riia kogemus soovi ka järgmisel aastal hiigelpeol osaleda.
Tants ja peoks ning reisiks valmistumine on röövinud kõva aja, selleni välja, et Uhka endale kaheks kuuks prantsuse keele eraõpetaja otsis.
?Kuigi me vastustest alati aru ei saa, siis küsida mõistame juba küll: näiteks kohvi ja kooki,? lausus Ujok. Naised mõistavad sedagi prantsuse keeles seletada, kes nad on ja miks Quimperisse tulnud.
Loreida Küppas lisas, et tema kodus olev Austriast pärit vahetusõpilane ei saa üldse aru, miks pereema aina ringi tõmbleb ja kodus ei toimeta. ?Kuigi aega oma eluks napib, on tantsurühm parim tühjakslaadimise koht. Eriti selline üksmeelne rühm, nagu on meil.?
Ujok selgitas, et kui paljud arvavad Europeade`le minekut mingiks preemiareisiks, siis nii see pole. ?Prantsusmaale sõidab iga tüdruk oma tasku peal, 101 protsenti maksab igaüks ise sõidust kinni,» märkis ta.
Selleks aga, et minieuropiidi korraldada, käisid naised kevadel kogu rühmaga metsa istutamas: 3,2 hektari täisistuitamise eest saadi kena kopikas, lisaks kultuurkapitali kohaliku ekspertgrupi rahatugi.
KAAREL ALUOJA