Veel üks Heldur Lääne luulekogu

Põltsamaalasest riimis arutleja Heldur Lääne uue ja arvult kuuenda luulekogu pealkirjaks on “Märkmik”. Raamat meenutab märkmikku ka väljanägemiselt, luuletusi on autor illustreerinud joonistustega.


Heldur Lääne märkis, et märkmiku vormis luulekogu kokkupanemiseks tekkis tal mõte juba pärast esimese kogu ilmumist. “Tänavuse suve vihmastel päevadel valisin paljude sahtlisse jäänud luuletuste seast sellesse kogusse lood välja. Mõned kirjutasin sidusamaks üleminekuks ka lisaks,” tunnistas autor.

“Varasematele luulekogudele tegin ise kaanepildid ja kolmandasse kogusse ka mõned pliiatsijoonistused. Seekordses kogus illustreerisin iga luuletuse. Vana klade meenutuseks valisin joonistustele ruudulise tausta. Piltide tegemiseks andsid omamoodi inspiratsiooni mu keskkooli aegsed joonistused,” rääkis Heldur Lääne.

“Seniste luulekogude tagakaantel on mul alati enda portreepilt. Uus üllitis on aga ka selles suhtes veidi teistsugune. Kirjutasin sinna sellise algusega pöördumise: “Olengi su kaanest kaaneni täis kirjutanud ja sinu aeg otsa saanud nagu inimesel kelle päevad loetud. Olid meil ikka mõnusad koosveedetud ajad, armas kaaslane”. See on suunatud märkmikule, kes on justkui isiksustatud. Päevikut ma lausa ei pea, kuid juba aastaid olen olulisemaid tähelepanekuid ja sündmusi päevast jäädvustanud kalendrisse,” lisas ta.

Oma luuletamise vormi ja stiili kohta ütles Lääne, et tema naivistlik laad ilmselt ei sobi paljudele. “Inimesed otsivad pigem ideaali. Mina pakun aga vigaderohke argipäeva halluses ja igavuses toimuvat. Rõõm on aga praegusest ja tulevasest lugejaskonnast, kellega läbi oma loomingu ikka ühise keele leian.”

Arvestades küllalt väikest trükiarvu Heldur Lääne luulekogu seekord kauplustesse ei jõua. Autoril on seda ennekõike plaanis kinkida sõpradele ja headele tuttavatele, samuti pakub ta seda laatadel, esmalt Põltsamaa jõululaadal. Ka on võimalik huvilistel kirjutajal “nööbist kinni võtta”.

Lääne on meelsasti käinud kirjanduslikel kohtumistel, nüüd aga valinud teise tee. Luuletaja isiksuse ja mõttemaailmaga saab tuttavaks, kui tema nimi sisestada YouTube´i, kus autor lavastanud endaga peaosas kaheksaosalise, rohkem kui tunnipikkuse, monoetenduse.

JAAN LUKAS

“Märkmik”, Heldur Lääne, 135 lk. Vali Press

blog comments powered by Disqus