Veel jõuab talveks üht-teist korjata

On hilissuvi. Kõigi ettevõtmiste, remontimiste, kontsertide ja huvireisimiste taustal  on suvi märkamatult läinud. Ürdid on enamasti korjamata. Lootusega, et ehk midagi veel jõuaks koguda, sest krõbekõlmal talvel on mõnus sooja suve lõhna kapist teekannu poetada. Eriti neil kordadel, kui haigus kipub ligi tikkuma või hoopis palavikuvoodisse murrab.

Hindamatu varaait

Kanarbik, raudrohi, põdrakanep ja veel mitmed teised ravitoimega metsaannid on saadaval just praegu. Neile, kes oskavad lugeda looduseraamatut, on mets, põlluäär, rannalage ja sooserv varaaidaks.

Võhma nõid Eda Roos soovitab esmalt kanarbikku ja raudrohtu. Kanarbikutee puhastab organismi, lagundab kive ja liiva ning on tõhus abiline veresoonte lupjumise korral. “Kanarbik teeb seest puhtaks,” ütles ta lihtsalt. “Teelusikatäis kanarbikuõisi klaasi vee kohta tuleks teeks teha ja see päevas ära juua, kuid mitte rohkem kui 10-14 päeva järjest. Siis peab vahet pidama,” rääkis Roos. Veel kiitis ta saja haiguse peletajat raudrohtu.

Keetke koorega kartuleid

“Praegusel ajal, kui kartul on noor, tuleks keeta neid koos koortega. Isegi kuni jõuluni välja. Kartul on kaaliumiallikas  ja see on südamele hea,” kinnitas Eda ja lisas naeruga pooleks, et koortega koos kartuleid sööma ei pea, vaid pärast keetmist võib need ära koorida. “Mädarõigas on ka südamele hea, samamoodi nagu kartulgi.” 

Veel juhatas Eda just praegu valmivate koduaia õunte juurde. “Kindlasti tuleb süüa ära ka õuna seemned. Need sisaldavad joodi, mida on organismis enamasti puudu,” lisas ta. Kellel kae silmadele kipub, neil soovitab taimetark võrdsetes osades saialille, mailast, põldosja, nõgest ja naistepuna teeks segada. Segust tehtud teed juua samuti kaks nädalat järgemööda ja siis pidada jälle teist sama palju vahet.

Põdrakanep, see pikkade roosade õisikutega küünla moodi lill, kasvab teeservas ja kraaviäärtel, varemete juures ja metsatulekahjudest jäänud platsidel. Eda sõnul on õitsvat põdrakanepit praegu juba keeruline leida, kuid õiekobarate ülemist, veel õitsevat osa sobib koguda.

“Põdrakanep on meie jaoks parem immuunsuse tekitaja kui indiaanlaste päevakübar. Seda kahjuks enamasti ei teata,” rääkis ta.   

Tasuks korjata ka murakalehti

Kohtumine Karksi-Nuia ravimtaimetundja Kaja Saarega Parika raba servas tõi teadmise, et muraka leht on sama väärtuslik kui mari.

“Tuleb korjata ilusaid terveid lehti, mis on ilma täppide ja aukudeta,” teab ta. Kuum murakalehetee pakub leevendust reumavalude korral, alandab palavikku ja ravib kinnist köha. Peale selle leidub taimes eeterlikke õlisid, millel on tugev mikroobe hävitav toime.

i

KADRI PULK

blog comments powered by Disqus