Vee sõnumid

Veel on inimese ja kogu Maa elutegevuses väga tähtis roll, ent veest kui infokandjast pole me tavaliselt mõtlema harjunud. Jõgeval Betti Alveri Muuseumis kuu lõpuni väljas olev näitus “Veekristallid — headel sõnadel on võlujõud” kõneleb aga just sellest, kuidas veekristallid sõnumeid edasi kannavad.

22 eksponeeritud foto autoriks on jaapanlane Masaru Emoto ja need kujutavad külmutatud vees tekkivaid kristalle. Masaru Emoto on nimelt juba viisteist aastat vett uurinud ja avastanud, et vesi kui äärmiselt hea ja kiire infokandja reageerib sellele suunatud sõnadele ja mõtetele. Jaapani teadlane leidis, et saastunud vees ning vees, millele on saadetud negatiivseid mõtteid ja sõnumeid, tekivad ebamäärased, ebasümmeetrilised ja tuhmid kristallid. Puhas allikavesi ning vesi, millele on öeldud või näidatud armastavaid sõnu, moodustab aga imekauneid, harmoonilisi ja säravad kristallistruktuure.

Masaru Emoto kristallifotod on Eesti lugejaile tuttavad kirjastuse Tuul&Nool üllitatud raamatutest “Vee sõnumid” ja “Vee varjatud sõnumid”. Nende raamatute tõlkija ja kirjastaja Mai-Liis Napa oli ka see, kes kõnealuse näituse Jõgevale tõi. Sama väljapanekut on aprillikuust alates näinud Tallinna ja mitme muu Eesti paiga publik.

“Masaru Emoto fotod, millel on kujutatud mikroskoobi abil suurendatud veekristalle, samuti tema teooria vee võimest sõnumeid edastada osutusid minu jaoks väga inspireerivaiks ja seepärast otsustasin peale tema raamatute kirjastamise ka näituse teha, seda mõistagi kokkuleppel autoriga,” ütles Mai-Liis Napa. “Et ma ei tahtnud negatiivset energiat paljundada, valisin ma väljapanekusse ainult positiivse hoiakuga pildid.”

Need jagunevad kolme teema vahel: looduslikult puhas vesi, klassikalist muusikat “kuulanud” vesi ning vesi, millele on näidatud või öeldud positiivse tähendusega sõnu.

“Kui väljenditest “Abikaasade armastus” ja “Perekonna armastus” mõjutatud vee kristallide pilte vaadata, siis võib esimesel näha kaht ja teisel kolme üksteise sees olevat kristalli,” ütles Mai-Liis Napa. “Vees, millele oli öeldud “Sa oled loll!” aga külmutamisel terviklikke kristalle ei tekkinudki. Samamoodi võivad veele mõjuda ka näiteks linnade tekitatud saaste ja hevimuusika.”

Kristallid, mida pildistada, saab Masaru Emoto nii, et paneb viiekümnele Petri tassile viiskümmend erinevat veeproovi ja külmutab neid seejärel külmkapis –20 kraadi juures kolm tundi. Selle tulemusena moodustuvad Petri tassidele umbes ühemillimeetrise läbimõõduga jäätunud tilgad. Veekristallid muutuvad nähtavaks, kui neile valgus otse peale suunata.

Mai-Liis Napa sõnul on ÜRO rahusaadiku Masaru Emoto raamatuid tõlgitud 35 keelde. Eesti keeles on lisaks kahele eelpool nimetatud raamatule ilmunud ka komplekt kaarte, mida on võimalik panna veeklaasi alla vett teatud kindlas positiivses suunas mõjutama. Peatselt on ilmumas ka lastele Masaru Emoto avastatud lihtsaid, aga olulisi tõdesid tutvustav raamat.

“Emoto sõnum seisneb lühidalt öeldes selles, et inimesele on antud võime olla nii looja kui ka hävitaja ning lihtsam kui hävitustöö tagajärgi likvideerida oleks tegelikult algusest peale looja positsioonile jääda. Meil, eestlastel on suure hulga inimeste positiivse vaimujõu koondamise kogemus tegelikult olemas — laulupidude ja laulva revolutsiooni näol,” ütles Mai-Liis Napa muuseumi saalis rippuvale Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti fotole näidates.

Looduslikest veekogudest on piltidel esindatud näiteks Sanbu-ichi allikas Jaapanis ja tuntud palverännakute sihtkoha Lourdes’i allikas Prantsusmaal, saame ka näha, missugust mõju avaldavad veekristallidele Vivaldi, Mendelssohni ja Debussy klassikalised muusikapalad ning väljendid “Ma armastan sind”, “Sa oled ilus”, “Abikaasade armastus”, “Perekonna armastus”, sõnad “tarkus”, “tõde”, “usk”, “kaastunne”, “tänu” jne.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus