Õue kohal kõrgel heljub õrnu valkjaid tupsukesi, ohtralt, juba kolmandat päeva. Peenraäärtesse on kogunenud juba valget villa, veetünni pealmises kihis tundub neid hulpivat, ämblikuvõrgud on nagu heidest…. Lähen uurin, kust lähtuvad need kerged heledad vatjad kübemed. Need vallanduvad tiigi kaldal seisva kõrge paju ladvast, nõrk tuulehoog toob neid õue suunas. Tuleb meelde Helga Nõu “Valetaja”. Tema vanemad pidid kuus ilusat puud, mis neile sinna kolides väga meeldisid, maja eest maha võtma, sest need ajasid tohutult “villa”, lillepeenardelt ja mujalt ei jõudnud pahna ära koristada.
Tegu oli emaspaplitega. Niisuguse rikkaliku külvi ees on hirm, aga raagremmelga, millega paistab mul tegemist olevat, seemned kaotavad ruttu idanevuse. Nagu kõik pajud, levib ta ka juurevõsudega ja raagremmelga kergesti murduvad oksad võivad ka juurduda. Eks ta üks pioneertaimi olegi, koos arukase ja haavaga asustab kohe vabad kohad, nii et ikkagi paljuneb ta seemnetega hästi. Ainult et meie õue panustab ta asjata.
Suuri puid on pajude seas vähe. Põhja-Eestis nimetatakse neid remmelgateks, läänes lemmergas, saartel lember, Võru kandis raag ja Mulgimaal raid. Ei teadnudki, et need kõik on remmelga nimetused ja kajastuvad tihti meie perenimedeski. Raagremmelgas on hea meetaim, õitseb ära enne lehtimist ja võib kasvada 20-meetriseks ja tüve läbimõõt võib ulatuda meetrini.
Raagremmelgas on ka kahekojaline, mis tähendabki, et ainult emaspuude urbadest arenevad kuprad, milles on palju karvatutiga seemneid. Ja huvitaval kombel valmivad seemned ka äramurtud oksa küljes edasi, roheliste urbadega oks on juba järgmisel päeval vatiseks muutunud!
Asjatu on rõõmustada ka selle üle, kui jõuad võililled kohe õitsema hakkamise algul maha niita; varsti on niidetud kollastest päikestest, nagu Mercedes Merimaa neid raadios nimetas, saanud valged kerakujulised ehmespallid!
Aga hõberemmelgat olen ma mõelnud aastaid kasvama panna.
Tuleks tema oks ehk peenemalt öeldes pistvai maasse torgata.
Kaunis ja monumentaalne puu, ühel olnud tüve ümbermõõt koguni
i
EHA NÕMM