Vastu pühapäeva uuendati Jõgeval taas selle talve külmarekordit

Krõbeda külma toonud kõrgrõhkkond liikus 17. jaanuaril aeglaselt üle Baltimaade kagusse. 16. ja 17. jaanuari vahel langes õhutemperatuur sisemaa sügavustes -20…-25° kraadi. Üksikutes kohtades näitasid inimeste termomeetrid isegi -27°C.


„Ametlikest meteoroloogiajaamadest oli kõige külmem 16. jaanuari õhtul Jõgeval, kui õhutemperatuur langes selge taeva all -24,6°C-ni. See näit jääb praegu ka käesoleva talve uueks külmarekordiks. Valgas mõõdeti -24,3°C. Lõunanaabrite juures Jelgavas oli isegi -31,0°C, teatas sünoptik Kairo Kiitsak, kes lubas, et nädala esimene poolt on veel karge, kuid lääne poolt suureneb madalrõhkkondade surve ning ilm muutub Läänemere ääres tuuliseks. „Murdepunktiks kujuneb kolmapäev, kui lääne poolt jõuab madalrõhkkond ühes tihedama lume, lörtsi ja vihmasajuga. Suureneb jäiteoht. Madalrõhkkonnaga saabub ka soojem õhumass.
Nädala teises pooles jätkub läänepoolsete madalrõhkkondade surve. Õhumass on juba soojem. Tuul puhub enamasti edelast ja lõunast ning on üsna tuntav. Päevasel ajal on õhutemperatuur üldiselt plusspoolel, öösiti langeb sisemaal veidi alla 0 kraadi. Lumikatte paksus järk-järgult väheneb. Praeguse pildi kohaselt kestab sula nädalavahetuseni, kuid on lootust, et pärast seda naasevad taas miinuskraadid,“ täpsustas ta.
„Paljud inimesed nägid oma termomeetritel küll suuremaid numbreid, kuid ametlike rekorditena lähevad kirja siiski riiklikes meteoroloogiajaamades taadeldud seadmetega saadud tulemused,“ rääkis kauaaegne Jõgeva meteoroloog Toomas Puss. Seesugust näitu pidas ta tavapäraseks pakaseperioodi talvetemperatuuriks, nagu neid normaalsete talvede puhul jaanuari lõpul veebruari algul ikka ette tuleb. „Viimased sellised olid eelmisel kümnendivahetusel,“ ütles Puss.
Pedja jõe orus paiknevat ilmajaama pidas Toomas Puss päris õigeks kohaks madalamate temperatuuride mõõtmisel. „Madalam koht, kuhu vaikse ilmaga külm koguneb, samasugused on ka Kuusiku meteoroloogiajaam Raplamaal ja Mustvee põhjaosas asuv Tiirikoja ilmajaam, mis asub väikesel lagendikul,“ selgitas Puss.
Ei saa märkimata jätta, et Eesti külmarekord, -43,5°C, mõõdeti just 17. jaanuaril 81 aastat tagasi – 17. jaanuaril 1940. Sel ajal oli meteoroloogiajaam veel Jõgeva mõisas, kus asus sordi-aretusjaam. Ilmajaam kolis oma praegusesse kohta alles 1964. aastal.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus