Värsked koolilapsed vanamoelises koolitunnis

Jõgevamaa koolide esimese klassi õpilased on juba kolmeteistkümnel sügisel käinud Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumis vana aja koolitundi pidamas. Üleeile ja eile oligi vana kihelkonnakoolihoone, kus muuseum tegutseb, taas värskelt kooliteed alustanute päralt.


Kahe päeva jooksul oleks vanast klassitoast pidanud läbi käima 328 last 22 koolist, aga küllap oli mõni neist ka haigeks jäänud või pidi muul põhjusel puuduma.

Nagu ikka, pani muuseumipedagoog Aili Kalavus laste värsked teadmised proovile: laskis neil töölehtedelt ette lugeda kiisust ja kirjatähtedest kõneleva luuletuse, mõistatada ära nädalapäevade kohta käiva mõistatuse ning rehkendada kokku kana valged ja mustad tibud.

Vana aja koolitunnis proovitakse ära ka sule ja tindiga kirjutamine. Igaüks kirjutab endale välja sümboolse tunnistuse selle kohta, et ta on ühe päeva kihelkonnakoolis õppinud. Vana aja koolielu kohta saavad lapsed näiteks teada, et vanasti, kui polnud koolibusse, jäid kaugemal elavad lapsed nädala sees ka ööseks koolimajja ning vanemad pidid neile nädala toidugi kaasa panema.

Kingiti raamat

Kui koolitund läbi, mindi muuseumi ärklisaali, kus iga laps sai kingituseks kõrrejoogi ja Heiki Vilepi raamatu “Jõks Matemaatikamaal”. See on spetsiaalselt Jõgeva maavalitsuse ja Jõgevamaa omavalitsuste liidu tellimusel kirjutatud raamat, milles käsitletakse fantaasiamaailma vahendusel mitmeid algklasside matemaatikaprogrammi kuuluvaid teemasid. Palamuselt sõideti aga veel Elistvere loomaparki, kus toimus õuesõppe tund.

Teisipäeva hommikupoolikul kihelkonnakoolimuuseumis käinud Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased ja õpetajad jäid vana aja koolitunniga igati rahule. Selles koolis on tänavu neli esimest klassi ja üks neist, 1 g klass, on natuke eriline, sest seal õpitakse nn Gaia hariduskava alusel.

“Pärimus- ja kooliteemal on selles kavas oluline roll, nii et meie jaoks oli see käik suisa hindamatu väärtusega,” ütles Gaia klassi koordinaator ja lapsevanem Mari-Liis Kolk.

45 last rohkem

Vana aja koolitunni alguses saavad kõik lapsed tuttavaks maavanema ning oma linna linnapea või oma valla vallavanemaga. Maavanem Viktor Svjatõšev on käinud vana aja koolitundides sellesse ametisse asumisest alates ehk aastast 2009. See sügis oli tema jaoks eriline, sest mõlemal päeval oli tal võimalus vanas klassitoas oma lapselapsega kohtuda: teisipäeval oli koolitunnis tema Põltsamaal elav tütretütar Kertu, kolmapäeval aga Jõgeval elav pojatütar Keidy.

Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna haridusnõunik Heiki Sildnik avaldas heameelt selle üle, et tänavu on maakonnas esimese klassi õpilasi 45 võrra ehk suisa kahe klassi jagu rohkem kui mullu.

Et Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi vanas hoones algavad tuleva aasta märtsis üsna põhjalikud rekonstrueerimistööd, tuleb vana aja koolitunni traditsiooni kas aastane paus teha või pidada tunde kusagil mujal.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus