Vargad nurjasid lõbusõidulaeva Linda turismihooaja

Suviti Kuremaa järvel sõitev lõbusõidulaev Linda võib sel aastal paadisilla külge loksuma jääda, sest möödunud teisipäeva öösel viisid vargad Kuremaal lukustatud garaažist laeva kaks mootorit, mis on sedavõrd kallid, et omanikud ei suuda algavaks hooajaks uusi soetada.

Vargad murdsid Kuremaal sisse lukustatud garaaži, kust võeti kaasa kettidega seinte külge kinnitatud paadimootorid ning veel ka muid tööriistu. Kõige suurem kahju on omanikul just varastatud paadimootoritest. Perekond Ellissonile kuuluva lõbusõidulaeva Linda mootorid olid küll kuus aastat vanad, kuid uuena maksab üks selline 5600 eurot. Seega tekitati kahe mootori vargusega 11 200 euro suurune kahju. Selline summa on Eigo Ellissoni sõnutsi nii krõbe, et kui mootoreid tagasi ei saada, ei hakka Linda suvel lõbusõite tegema. “Paadimootorite raha tagasiteenimiseks kulub vähemalt kolm suve,” nentis ta.  

Mootoriteni viiva vihje eest kopsakas vaevatasu

Selleks, et laev suvel ikka sõita saaks, on Ellissonid välja pannud vaevatasu neile, kelle antud vihje varaste ning paadimootoriteni viib. “Varasteni viiva vihje eest oleme nõus maksma 1000 eurot ja paadimootorite kätte saamise eest isegi 2000 eurot,” kinnitas Eigo Ellisson.

Garaaž, kust mootorid kaasa võeti, oli varustatud korraliku lukuga ning kindluse mõttes olid mootorid veel ketiga  garaažiseinas oleva konstruktsiooni külge kinnitatud. Siiski nentis Eigo, et varastel pole ka tugeva luku lõhkumine eriline probleem.

“Taba poldikääridega katki lõikamine võttis ehk umbes kaks sekundit aega, teine kaks sekundit kulus mootoreid seina küljes hoidva keti läbi lõikamiseks,” rääkis Eigo, lisades, et lukud peavad ikkagi vaid loomi, kallima ning suurema luku tarvis rakendavad vargad lihtsalt tugevamaid tööriistu. 

Varguste vähendamiseks tuleks mootorid arvele võtta

Nädal on vargusest möödas, kuid Ellissonid pole veel asjakohaseid vihjeid saanud. Loomulikult on asjast teavitatud ka politseid, kes uurimisega tegeleb. Vihjeid võib anda ka politseile, helistades lühinumbril 110.

Laevaomanikud loodavad politsei töö edukusele, et varastatud kraam ikkagi tagasi saada. Politsei hoiatab, et alati tuleks olla ettevaatlik, kui pakutakse “mustalt” müüa väärtuslikku kraami turuhinnast tunduvalt odavamalt, olgu selleks siis mootor või midagi muud.

Varastatud mootorite leidmist raskendab ka asjaolu, et paadimootoreid ei saa Eestis arvele võtta. “Nüüd, mil rollerite registreerimine on kohustuslikuks tehtud, on ka nende vargused oluliselt vähenenud. Leian, et sama peaks tehtama ka paadimootorite puhul. Esiteks on need mootorid enamasti rolleritest kordades kallimad ja teiseks on nende edasimüümine lihtne, sest millegagi ei saa tõestada, et mootor on varastatud. Kui paadimootoreid hakatakse registreerima, siis väheneks neile ka nõudlus mustal turul. Samas saaksid keskkonnainspektsiooni ametnikud, politsei ja piirivalve teostada järelvalvet kalureid kontrollides,” rääkis Ellisson. 

Detailsem info varastatud paadimootorite kohta

Ööl vastu 5. märtsi varastati järvelaeva Linda päramootorid. Tegemist on kahe ühesuguse Honda BF40 mootoriga aastast 2007. Neil on elektristarter ja elektriline trimm. Eritunnusteks musta värvi vindid ja mootorikatete puudumine. Mootoritel on näha tumeda värvi pritsmeid ja puudub kaugjuhitavale mootorile iseloomulik lisavarustus:  juhtkangid, ühenduskaabel, roolisüsteem, kütusepaak ja -voolik ning trosside kinnituseks vajalikud detailid. Varaste tabamisel abiks oleva info eest on vaevatasu garanteeritud. Tel 5113228.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus