Varemgi on ühinetud n-ö vales suunas

Teine oht on ühinemised vales suunas, mida on toimunud tegelikult ka varasemate vabatahtlike ühinemiste puhul, rääkis riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder.

“Mulle kõige paremini meelde jäänu on näiteks Kabala vallaga juhtunu. Võhma linna piiri pealt jookseb maakonna piir ja teisele poole piiri jäi Kabala vald, mis liitus omal ajal Türi vallaga. Võhma piiril olevatest küladest, Villeverest, Kahalast ja Ollepast on kolmkümmend kilomeetrit Türini ja viissada meetrit Võhma linnani. Loomulikult ei olnud see mõistlik lahendus,” tunnistas Seeder.

“Ma ei hakka rääkima, mis toimub seal õpilasveoga või huviharidusega. Probleemid on tänaseni üleval. Ka praegu näen, et mitmel pool toimuvad ühinemised n-ö vales suunas. Põhjuseks polegi pahatahtlikkus, isegi mitte poliitiline või kildkondlik lähenemine, vaid mõnikord mitte kõige parem teadlikkus või võime vaadata väga pikalt ette, näha tervikut. Kui näiteks ühe kohaliku omavalitsuse volikogu teeb otsuse, et ühineme sellepärast uude omavalitsusse, et meil on praegu päris hästi toiminud Leader-piirkonna raames mõned projektid ja me oleme teatud projektidega seotud nende omavalitsustega, läheme ning moodustame siis ühe omavalitsuse. Aga see kriteerium ei pruugi olla kõige õigem ühinemise aluskriteerium. Seal ei ole mingit poliitilist või inimese isiklikku motiivi,” tunnistas ta.

Neid ühinemisi n-ö vales suunas tuleks Seederi hinnangul kindlasti vältida.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus