Selle aasta juunis ja juulis on Lõuna-Eestis politseile teatatud ligi poolesaja jalgratta vargusest. Ka Jõgevamaa pole sellest paraku puutumata jäänud. Näiteks varastati juulis Puurmani vallast jalgratas, mis seisis valveta ja lukustamata ühe talumaja õuel. Lukustamata oli ka trikijalgratas BMX, mille viis varas minema juulikuu esimesel päeval Tabivere vallas elamu trepikojast.
Ratast ei tohi jätta lukustamata, sest vargale piisab vaid mõnest sekundist, et sadulasse istuda ja minema kihutada. Asjata arvatakse, et kui on tegemist odava rattaga, ei himusta seda keegi. Varas ratta hinda ei tea ja kui tal see “mustal turul” maha müüa on õnnestunud, on ta õnnelik ka kümmekonna euro üle. Rattaomanikul tasub meeles pidada, et lukul ja lukul on vahe. Rattavarguse eest kaitseb kõige paremini tugev U-lukk, mille lõhkumisega peab varas oluliselt suuremat vaeva nägema. Kui luku lõhkumisega kauem aega läheb, on ka tõenäolisem, et keegi vargust pealt nägema juhtub ning varas tabatakse teolt. Politsei soovitab:
- Pargi linnas oma ratas rahvarohkesse kohta, mitte nurgatagusesse. Varas ei saa su ratast kuigi mugavalt näpata, kui seda turvavad lisaks lukule ka kõrvalised pilgud.
- Maapiirkonnas olles tee risti vastupidi ja hoia ratast võõraste pilkude eest varjul.
- Kinnita rattalukk raami ja tagumise ratta külge, sest vaid nii on sellest varguse ennetamisel kasu.
- Pea meeles, et lukk on vargale ühelt poolt füüsiline, aga teisalt ka psühholoogiline tõke. Kasuta alati rattalukku, ka siis, kui lähed minutiks poodi.
- Jäta meelde või tähista oma jalgratas eritunnustega. Nii on hiljem varguse korral lihtsam tuvastada, et see kuulub just sulle.
- Varguse lahendamisel on abiks seegi, kui sul on tehtud oma jalgrattast mõni foto.
ARDI HÄÄL, Lõuna prefektuuri Jõgeva politseijaoskonna politseipraktikant