Varakapitalismis karastunud Juta & Kaido püsib vapralt konkurentsis

Kakskümmend viis aastat tagasi 1991. aasta augustis Jõgeval loodud osaühing Juta &Kaido tähistab homme veerandsajandat sünnipäeva. Ettevõte on muutnud tegevusalasid, kuid püsib vapralt konkurentsis.


Algusaastetel aktsiaselts Juta nime kandnud firma on tegelenud mitmete valdkondadega. Viimasel aastakümnel on rõhutud välisuste ja puitakende tootmisele ning lamekatuste ehitamisele, millega pakutakse tugevat konkurentsi siseturul, kliente on ka välisriikides.

“Alustasime tootmist puidust pildiraamide ja postamentide valmistamisega, samuti tegime mööblit. Esimene aasta kulges uuel firmal ladusalt. Laiendati firma põhivara, Jõgeva linnalt osteti mitu endisele teeninduskombinaadile kuulunud hoonet,” rääkis Kaido Lehtla.

Kätt on proovitud ka kaubanduses

Lisaks hakkas ettevõtte tegema ehitustöid. Ehitati müügipaviljone, millest suur osa on tänaseni näha Jõgeva turuplatsil. Paviljone ehitati ka teistesse Eestimaa paikadesse, näiteks Tallinna lähedale Luigele ja Järva –Jaani, kus valmis toona sellistest ehitistest suurim, mis on Piibe maanteel tänaseni alles.

“1990ndate keskel proovis firma kätt kaubanduses. Uku ristis renoveeriti maja, kus tegutsesid toidukauplus, kauplus nr 3, kalapood ja relvapood. Teatud ajavahemikul pakuti isegi saunateenust. Aktsiaseltsile kuulus ka Jõgeva autoteenindus.

Tulusaimaks ettevõtmiseks osutus aga alumiiniumi sulatamine, mille pakkus firmale 1996. aastal välja toonane Tartu EMEXi juhataja Alvar Paaksi. “Et nende kokkuostuplatsidele tuli väga palju alumiiniumi koos rauaga, siis oli tarvis hakata sealt alumiiniumi eraldi välja sulatama. See töö kestis seni, kuni EMEX ostis endale Tallinna suure purustaja, mis selekteeris automaatselt kõik metallid eraldi välja. Siis kadus vajadus meie töö järele,” lisas Kaido Lehtla.

Juba 1997. aasta 20. oktoobril vahetas firma nime ja omandivormi – senisest aktsiaseltsist Juta sai osaühing Juta & Kaido. Firma nimi muutus olude sunnil. “Osaühing Juta oli juba äriregistris registreeritud, siis pidime oma firma nime muutma. Esimese hooga ei tulnud muud mõttesse, kui et lisada nimele Kaido. Nii sündiski osaühing Juta & Kaido,” selgitas Kaido Lehtla.

“Ehitasime uue tootmishoone, milles hakkasime uksi ja aknaid valmistama juba suuremas koguses. Praegu keskendutakse majade ja korterite välisuste ning puitakende valmistamisele. Kõige mahukamad ehitustööd algasid osaühingu Juta & Kaido jaoks lamekatuste renoveerimisega. Vajadus selle töö järele kerkis kiiresti päevakorda, sest vanad katused hakkasid 1990ndate keskel üles ütlema.

Perspektiivikas perefirma, kus üksteist usaldatakse

Osaühing Juta & Kaido on perefirma. Kaido Lehtla poeg Rauno töötab seal 1995. aastast ja on ametilt tootmisjuht. Raamatupidajana töötab Kaila Pärtelpoeg, tema on Kaido Lehtla tütar. Kaila kaasa Janek Pärtelpoeg on mitmekülgselt kaasa aidanud OÜ Juta & Kaido käekäigule ja arengule (katlamaja ehitus ja elektroonika valdkond). Selles firmas omandas ta esimesed ettevõtluskogemused ja praegu juhib enda loodud firmat Kronopal.

“Eesti taasiseseisvumise algul loodud osaühingu Juta & Kaido konkurentsis püsimisele aitab minu hinnangul suuresti kaasa asjaolu, et tegemist on perefirmaga, kus üksteist usaldatakse ja nooremad õpivad vanematelt. Kui vedasin veel firmat Jõgeva Ehituskaubandus oli Juta & Kaido üks sõnapidavamaid kliente. Spordiveteranina tunnen head meelt, et osaühing Juta & Kaido on toetanud Jõgeval jäähokit, maadlust ja viimastel aastakümnetel paikkonnale kuulsust toonud saalihokit,” ütles Jõgeva linnavolikogu liige Aare Olgo.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus