Vaprad Eesti poisid trotsisid Keenias palavust ja verejanulisi kohalikke

Märtsi algusest aprilli keskpaigani viibisid Pala kandi poiss Allar Lamp ja Luualt pärit Viljar Vallimäe Keenias spordilaagris, kus lisaks lähisekvatoriaalsele kliimale tuli poistel rinda pista ka mõnede vaenulike kohalikega.

Laagrisse läksid poisid kolmekesi. Lisaks Viljarile ja Allarile viibis laagris ka Viljandimaa poiss Ragnar Lepp. Spordilaagri organiseeris jooksupoistele Eesti rekordimees Tiidrek Nurme, kes neid laagri vältel ka juhendas.

Allar on käimasolevaks hooajaks seadnud endale eesmärgi täita juunioride Euroopa Meistrivõistluste 1500 meetri jooksu norm. Tema isiklikuks rekordiks on täpselt neli minutit, kuid EM-ile pääsemiseks on vaja noormehel distants joosta ajaga 3.52. Poisi enda sõnul ei ole puudu jääv kaheksa sekundit tema jaoks midagi üleloomulikku. Eile võistles Allar Tartus Kergejõustiku kuldliiga etapil, kus ta osales 3000 meetri takistusjooksul. Lehe trükkimineku ajaks polnud Allari võistlus veel alanud.

Harjumine võttis aega

Keenia laager oli Allari jaoks esimene treeninglaager välismaal. Poisi enda sõnul oli tal alguses harjumisega mõningaid raskusi, sest treeningud toimusid kõrgusel enam kui 2000 meetrit üle merepinna “Ma pole varem kõrgmäestikus treeninud, harjumine võttis mul natuke rohkem aega kui teistel,” sõnas Allar. Treeningud toimusid enamasti korra või kaks päevas. Pooleteise kuu jooksul vabu päevi eriti ei olnud.

Korraldusliku poole pealt jäi Pala noormees laagriga väga rahule. “Elamine ja söök olid viimase peal,” rääkis Allar ning lisas, et ka personal oli väga meeldiv, mida ei saanud öelda mõnede kohalike elanike kohta. Et elatustase on Keenias väga madal, siis tegeldakse peamiselt põllumajandusega, aga ka kerjamisega, ning valged mehed külas äratasid kohalikes tähelepanu. Allar rääkis, et kuigi enamik kohalikke püüdis neilt haleda jutuga midagi välja pressida, tegi poiss selles suhtes südame kõvaks ning armuande ei jaganud. “Seal oli nii, et kui ühele andsid, siis hakkasid kõik tahtma ning väikeses kohas liiguvad jutud kiiresti,” rääkis poiss. Siiski päris ilma toetuseta Allar abiküsijaid ei jätnud. “No nendele, kes meil seal elamise juures tegutsesid, midagi ikka andsin,” tunnistas ta.

Jooksmine elu eest

Kohalik kultuur oli Keenias muidugi imetlusväärselt ebatavaline. “Seal oli nii, et mehed vurasid päev otsa motikatega ringi ja naised käisid metsas puid tegemas,” kirjeldas Allar. Kord pidi ta isegi metsajooksu  ajal kohaliku naisterahva eest põgenema, kes metsatööd tegi ja teda kirve ja matšeetega taga ajama hakkas. “Kuulsin, et selja tagant kostavad sammud, ja kui ümber pöörasin, siis nägin, et üks naine ajab mind taga, kirves ja matšeete käes.  Küsisin temalt inglise keeles, mida ta teeb, ning naine vastas: „I’m taking a chance (kasutan juhust – ingl. k). Selle peale ma jooksin kiiresti eest ära,” meenutas noormees kurioosset juhtumit.

Luua poiss Viljar Vallimäe pani Allariga juhtunut väga imeks, sest temaga pole kahe Keenia laagri jooksul kunagi midagi ligilähedastki toimunud. Pikamaajooksja Vallimäe sõnul oli tänavune Keenia laager kergem kui möödunud aastal toimunu. Ka Viljar kiitis seekordseid elamistingimusi. “Meeldiv oli see, et kõigil olid eraldi toad, sest aeg-ajalt on ikka tarvis omaette olla,” lisas Viljar. Luua noormehe tänavune eesmärk on samuti EM normide täitmine, kuid tema jooksudistants on kümme kilomeetrit. Tema esimene jõukatsumine on juuli alguses Belgradis toimuval Universiaadil. Praegu on noormehel EM normi täitmiseks  vaja joosta isiklikust rekordist poolteist minutit kiiremini.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus