Jõgeva haigla juhataja Peep Põdderi sõnul on tegemist väga raske olukorraga. ?Nataljal on lõppstaadiumini arenenud astma, mille puhul võimalus abi saada on suhteliselt väike ja meditsiinitöötajana on ta ise kõikidest riskidest teadlik,? selgitas Põdder.
Niisuguseid operatsioone, nagu tema vajab, Eestis ei tehta, sest väikesed riigid ei saa seda endale lubada. Eestis on seni küll mõnel korral siirdatud neeru ja maksa, kuid needki operatsioonid on väga keerulised ning eeldavad mitte üksnes preoperatiivset, vaid ka postoperatiivset valmidust. See tähendab, et pärast operatsiooni tuleb patsiendil ennast väga hoida.
Eksklusiivne operatsioonOperatsiooni käigus siirdatakse patsiendile doonorkopsud, mida on võimalik saada näiteks liiklusõnnetuses hukkunud inimestelt, kuid tegutseda tuleb sel juhul muidugi äärmiselt kiiresti. Kõigele lisaks peab sobivus doonorkopsuga olema suur ja seetõttu tuleb eelnevalt haiglas teha põhjalik uuring.
?Terves maailmas on selline operatsioon suhteliselt eksklusiivne, ja ka Peterburis, kuhu Natalja uuringutele läheb, on selliseid siirdamisi seni tehtud vaid üksikuid,? ütles Peep Põdder.
Veel mõned kuud tagasi pidas Natalja Jõgeva haigla siseosakonnas õeametit. ?Me pidime ta peaaegu vägisi töölt ära ajama ja talle lausa jõuga raske puude grupi peale suruma, sest tema olukord läks väga kriitiliseks,? rääkis Põdder. Haiglajuhi kinnitusel on meditsiinitöötajate puhul tavaline, et nad kannavad küll hoolt teiste eest, ent iseenda tervisest hoolida ei oska.
Nüüd on Natalja hapnikuravil, ta ei saa ilma voolikuteta ninas enam üldse elada ja hingata. See on talle väga ebamugav ja piinarikas. Nii hakkas naine ise otsima võimalusi operatsiooniks.
Operatsioon maksab 80 000 eurot?Juhtusin televisioonist nägema intervjuud ühe inimesega, kellele oli kops siirdatud. Seejärel asusin internetist kontakte otsima ja nüüd on mul kokku lepitud, et 1. oktoobril alustame Peterburi haiglas uuringutega,? rääkis Natalja Päll.
Ta teab, et alles pärast uuringuid selgub, mis üldse edasi saab ja et õiget doonorit peab ta haiglas ehk koguni kuude kaupa ootama. Samal ajal tuleb tal aga maksta nii voodikoha eest haiglas kui tasuda ka tehtavate analüüside eest.
Natalja Päll on Eesti Vabariigi kodanik, kuid praegu pole teada, millises mahus ja millal Eesti Haigekassa seda operatsiooni toetab.
?Eesti Haigekassa saab asuda maksma alles siis, kui uuringud on tehtud ning on selgunud, et see siirdamine on tema puhul üldse võimalik,? ütles Põdder.
Haiglajuhi kinnitusel on Nataljal selja taga väga üksmeelne suguvõsa, kes on lubanud teda aidata. Operatsioon ise läheks maksma 80 000 eurot, kuid kui palju tuleb tasuda eelneva haiglasolemise ja protseduuride eest, on raske ennustada.
?Juba see haiglas olemine on väga kulukas, sest keegi ei tea, kui kaua peab sobivat preparaati ootama,? kinnitas Peep Põdder.
Kes soovivad aidata?Mu haigus ägenes pärast esimest sünnitust,? ütles Natalja, kallistades 10-aastast tütrekest Anastassiat. ?Nüüd on siirdamine mu ainus võimalus ja ma tahan veel elada. Peterburi valisin seetõttu, et mul on vene arstidega lihtsam meditsiini teemal suhelda ja ma ei vaja tõlki, nagu oleks vaja Saksamaal või Soomes. Pealegi oleks nendes riikides sama operatsioon veelgi kallim,? selgitas Natalja.
Anstassia loodab, et tema emmega läheb seegi kord kõik hästi. Tütre sõnul on ema varem kord juba langenud kliinilisse surma, millest tõi ta välja Anastassia vanem vend, tehes õigeaegselt kunstlikku hingamist.
Inimesed, kes soovivad vaprat Mustvee naist aidata, saavad seda teha, kasutades mõnda järgmistest arvenumbritest: Ühispank ? 10102022532004 või
Hansapank ? 110512089. Lisainfot saab telefonidel 55511617 ja 77 26 202.