Vändameeste sõpruskond koondab jalgrattaspordi toetajaid

Endised profiratturid Jaan Kirsipuu ja Rene Mandri asutasid jaanuari alguses Eesti Vändameeste Sõpruskonna, millega toetatakse professionaalse jalgrattaklubi taasloomist Eestis. Kõigil jalgrattahuvilistel on võimalik sõpruskonnaga liituda veebilehel vandamehed.ee ning soovi korral teha projekti toetuseks ka rahaline annetus.

Sõpruskonna algatajate sõnul koondab see eraisikuid ja ettevõtteid, kellele läheb korda Eesti jalgrattaspordi tulevik ja kes soovivad ise õla alla panna meie noorratturite edenemisele maailmaareenil.

“Meie jaoks on oluline, et inimesed avaldaksid projektile oma poolehoidu ning tunneksid end osalistena selle elluviimisel,” ütles Rene Mandri. Sõpruskonna liikmed saavad osa profiklubi käekäigust, on esimestena kursis tulevikulootuste tegemistega ning saavad isegi võimaluse nendega koos treenida.  

Eelkõige tuleks tegelda noortega

Kõigil sõpruskonnaga liitunutel on võimalik teha soovi korral rahaline annetus taasloodava profiklubi toetuseks, summa võib igaüks ise valida, minimaalne on viis eurot. Samas saab sõpruskonnaga liituda ka ilma annetust tegemata.

Algatusrühma liikmed on välja käinud idee taasluua alates 2015. aasta algusest profiklubi, kuhu koonduksid Eesti parimad jalgratturid. Rene Mandri sõnul on Eestis vaja tegelda noorte ratturitega, eelkõige 19–23-aastastega. “Meil puudub praegu isegi selle vanuserühma koondis,” tõdes ta. “Juunioride hulgast välja kasvanud ratturid on ise otsinud võimalust Prantsusmaa klubidesse minna, kuid praegu ei soovita seal enam noori vastu võtta. Oodatakse vaid n-ö küpseid sportlasi, kes on kohe valmis head tulemust tegema.”

Paljudele andekatele ratturitele on oma isiklike kontaktide abil tippsporti teed rajanud Jaan Kirsipuu, kuid selline olukord ei ole jätkusuutlik. Klubi missiooniks ongi pakkuda kuni 23-aastastele noorratturitele võimalust tasemel treenimiseks ja arenemiseks parimate treenerite käe all, võimalust võistelda nii mainekatel rahvusvahelistel ühepäevasõitudel kui ka pikematel velotuuridel, samuti liikuda kogemuste saamiseks teistesse tippklubidesse.  

Profiklubis hakkab treenima kümme ratturit

Profiklubis hakkab treenima keskmiselt kümme ratturit ning palgale võetakse neli töötajat, kelle ülesanneteks on sportlaste treening- ja võistluskavade haldus, tugiteenused, kommunikatsioon ja üldjuhtimine. Profiklubi loomine ja käigushoidmine nõuab ressursse, lisaks palgakulule on suuremad väljaminekud seotud sportlaste võistluste ja reisimisega.

Kolmanda kategooria profiklubi aastaseks eelarveks on planeeritud 700 000 eurot, mis loodetakse katta neljast põhilisest allikast: partnerid, fondid, projektidest saadav tulu ning sõpradeklubi annetused. Rene Mandri sõnul on algatusrühma eesmärk luua jätkusuutlik profiklubi, mille rahastamine on stabiilne ja pikalt ette planeeritud. “Vaid nii saame luua sportlastele stabiilse arengukeskkonna,” kinnitas ta.  

Toetavad paremad ratturid

Organiseerijate sõnul ei ole kindlasti tegemist üheaastase projektiga. Kui järgmiseks aastaks ei saada profiklubi loomiseks vajalikku rahasummat kokku, proovitakse 2016. aastal uuesti. Kogutud raha kindlasti kaduma ei lähe, lubavad algatusrühma liikmed. Seetõttu on ka kogu Vändameeste sõpruskonna tegevus avalik, veebilehel on näha nii sõpruskonda kuulujad kui ka eelarve senine täituvus.

Projektile on teiste seas oma heakskiidu andnud Eesti hetke parimad profiratturid Rein Taaramäe ja Tanel Kangert, samuti Eesti Jalgratturite Liidu juhtkond.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus