Vanaveski käivitab Külaakadeemia

Jõgeva aleviku kultuuriseltsi Vanaveski paljude eriilmeliste ettevõtmiste seas on ikka olulisel kohal olnud silmaringi avardavad projektid. Nüüd on Vanaveski eestvõttel käivitumas suisa Külaakadeemia.

Tunnen aeg-ajalt vajadust saada kokku inimestega, kes tunnevad huvi intellektuaalsemate teemade vastu,” ütles Külaakadeemia mõtte algataja, kultuuriseltsi Vanaveski liige Reine Koppel. Usun, et ma pole sugugi ainus, kellel selline soov on. Kui sain teada, et Jõgevamaa Kodukandi Ühendus on välja kuulutanud projektikonkursi Külad särama!”, tundsin, et on õige aeg n-ö vanker liikuma lükata.”

Tänu edule projektikonkursil sai Vanaveski põllumajandusministeeriumilt raha Külaakadeemia kahe esimese ettevõtmise tarvis. Ülehomme saabki Jõgeva Sordiaretuse Instituudi saalis teoks täheteadusele pühendatud õhtu. Sissejuhatuseks loevad Raine Lindepuu ja Jaana Koppel kell 19 täheluulet. Pärast seda on väike kohvipaus ja siis hakatakse tähistaeva teemat juba teaduslikult käsitlema. Käsitlejaks on astronoom Jaak Jaaniste. Kui ilm on sobiv, minnakse kella 21 paiku õue päris taevast ja tähti uurima.

Arvasime, et augusti teine pool peaks täheteema käsitlemiseks paras aeg olema, sest ööd hakkavad taas pikemaks ja pimedamaks muutuma. Ka perseiidide nimelist meteoorivoolu peaks praegu näha olema,” ütles Reine Koppel, lisades, et külaakadeemia loengutele võivad tulla kõik huvilised.

Ka Külaakadeemia teine lektor on juba teada: selleks on Maavalla Koja vanem Ahto Kaasik, kes tuleb esinema oktoobri lõpus ning kes kõneleb meie esivanemate usust.

Püüame Külaakadeemia õppetööd nii korraldada, et pakutav teemade ringi ja ainekäsitluse poolest tavainimesele liiga keeruliseks ei muutuks,“ ütles Reine Koppel. „Üksiti loodame, et esimeste loengute tagajärjel tekib Külaakadeemia juurde laiem eestvedajate ring ning et käsitletavaid teemasid hakkavad välja pakkuma kuulajad ise.“

Mis rahasse puutub, siis seda ei pea Reine sõnul Külaakadeemia toimimiseks üldse väga palju olema. Jõgeva Sordiaretuse Instituudiski on näiteks teadureid, kes on valmis tasuta rääkima aktuaalsetel teemadel nagu geenitehnoloogia ja geenmuundatud organismid. Samuti loodetakse Külaakadeemiasse esinema meelitada Jõgeva kandist pärit inimesi, kes praegu kodust kaugel põnevate asjadega tegelevad.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus