Vanasse MEK-i ühiselamusse tuleb järgmisel aastal eakate hooldekodu

„Oleks õige aeg pisut kaarte avada,“ ütles Sirje Projektbüroo projektijuht Urmas Vasemägi, kui ta võttis lahti esialgsed joonised Puiestee 21, vana MEKi ühiselamu kohta. Jõgeva Hooldekodu OÜ on selle soetanud, et luua sinna eakate hooldekodu. Majja, millel on neli umbes 400 ruutmeertist elukorrust ja kelder, on kavas rajada kohad ligikaudu 110 kliendile.


„Suurusjärk on õige,“ nentis osaühingu Jõgeva Hooldekodu juhatuse liige Vahur Reimets. „Meie eakate hooldekodu on mõeldud suhteliselt väikese hooldusvajadusega inimestele, kes enamasti ise liiguvad, ka ratastoolis klientidele. Maja on kavandatud nii, et töötajad on kogu aeg majas,“ rääkis ta. Hooldekodu omanikud kavatsevad tööd pakkuda esmajoones kohalikele. On vaja inimesi, kes medkoolis käinud ja ka muud tööjõudu.

Jõgeva hooldekodu loodab projekti kätte saada veebruari alguses ja märtsis juba ehitama hakata. „Järgmise aasta lõpuks loodame valmis saada, muidugi võib tekkida mingeid viivitusi ehitusega, aga esialgu sellised mõtted on,“ tunnistas osaühingu juhatuse liige Reimets.

Praeguste arvestuste järgi kavandatakse majja kahe- ja kolmekohalised toad. Hooldekodu on mõeldud neile, kes on enam-vähem terved, kuid vajavad abi igapäevatoimetustes. „Siiski kavandame igale poole ratastooliga juurdepääsvõimaluse. Lifti valime nii, et sinna mahuks sisse nii ratastool kui ka lükandraam, sest kiirabi hakkab sellises kohas nii ehk naa käima,“ selgitas arhitekt Sirje Haavel. Lift paigutatakse nii, et sinna pääseb ka väljast.

Joonised arhitekti käes on siiski esialgne visand, sest kuigi maja korrastustööd käivad, pole need veel nii kaugel, et maja täpselt üle mõõta saaks. Kui projekteerijad reporteriga vestlesid, oli kelder ligi 60 protsendi ulatuses puhtaks tehtud ja neljas korrus umbes poole ulatuses. Niipalju oli juba näha, et projektijuht Urmas Vasemägi julges maja seisukorra üsna heaks kiita.

Maja seisukord väga hea

„2015. aastal, kui maja oli tühjalt seisnud paarkümmend aastat, olevat see kõige ohtlikum ja inetum hoone Jõgeva linnas, mille lagunemine pidi väga kiire olema,“ viitas Urmas Vasemägi 2015. aastal Vooremaas Jõgeva kolemajade kohta ilmunud artiklile.

„Nüüd, kolm aastat hiljem on tegelikkus siiski teine,“ arvas ta. „Kuigi kõikjale ei pääse, on see, mis praegu näha, väga hea. Kandeseinad on terved, paneelid ei näita lagunemise märke. Seinad on küll niisked, aga kui vettpidav katus peale saab, hakkavad need kuivama. Olulisi vajumisi ja pragusid pole märgata. Kahjustusi on silikaatseina välimise kihi juures, mis on seinakattekiht, ja maja raskust ei kanna,“ rääkis Vasemägi.

Majast jääb alles kõik, mis edasi kestab ja kasutada annab. Hoonet laiendada ei kavatseta. Muudetakse või võetakse maha ainult mittekandvaid seinu. Peale eluruumide on majja planeeritud arstikabinet, puhkeruumid kõigil korrustel, keldris laod, tegevustoad, mängude ja jõusaal. Sinna tuleb ka külastustuba, et need, kes oma elu naabriga jagada ei soovi, saaksid segamatult lähedastega aega veeta.

Tualetid ja pesemisruumid saavad olema ühiskasutuses, sest nii nagu on uuemates hooldekodudes need igas toas eraldi, ei saa neid vanas majas paigutada. „Lagede kõrgus lubab ventilatsioonitorustiku paigutada koridori, samuti saab kasutada olemasolevaid loomuliku ventilatsiooni lõõre“, rääkis projektijuht.

Vajalik juurdepääs naaberkrundile

Projekteerijatel oli võimalus Põltsamaa uue hooldekoduga tutvuda, et saada kogemusi ja püüda paremini. „Väga ilus maja,“ hindavad nad mõlemad Põltsamaa hooldekodu, kuid märgivad, et seal oli näha siiski ka asju, mida vältida. „Tavalised kipsplaadid seinas ei talu pesu-, toidu- ja muid kärusid ning ratastoole, seega peab koridoride viimistluse lahendama teisiti. Ka on kindel, et koridoridesse tulevad kohe algusest peale käsipuud,“ ütles Sirje Haavel.

Küll on kinnistu väga pisike. Krundi piiresse jääb peale haljasribade mõlemal pool maja veel naaberelamu juurdepääsutee, selle kasutamisele ja sulgemisele vähemalt ehituse ajaks, peab vallavalitsus mingi lahenduse leidma. Maja otsas, kvartali sees, on jupike omavalitsuse maad, millest hooldekodu on ka huvitatud, et tekitada sinna oma hoolealustele puhkeala.

Jõgeva Hooldekodu OÜ juhatuse liige Vahur Reimets peab Jõgeva vallavalitsust väga vastutulelikuks. „Kohalik omavalitsus on väga huvitatud, et maja korda saaks, sinna tuleks uus hooldekodu ja paarkümmend töökohta Jõgevale juurde. Esialgu oleme nende käest uurinud, kes on hooldekodu järjekorras, et neile oma teenust pakkuda,“ ütles ta.

Ka on nad loomulikult uurinud hooldekodukoha maksumusi, turul valitsevat olukorda nii Põltsamaal kui ka Tartus. „Esialgu näeme, et sõltuvalt sellest, mitmekesi kliendid on nõus toas elama, jääb koha maksumus 600 kuni 900 euro vahele,“ ütles Vahur Reimets.

„Kohalike rahustamiseks ‒ kindlasti pole meil mingit kavatsust sinna pagulasi majutada. Mõtleme ikka vanuritele teenuse ja kohalikele töö pakkumise peale,“ lisas ta.

Projekt on kavas valmis saada veebruari alguseks, siis alustavad ventilatsiooni-, elektri-, kütte- ja häiresüsteemide projekteerijad. Ehitama on kavas hakata märtsikuust. Valmis võis eakatekodu olla järgmise aasta lõpuks.

Jõgeva valla abivallavanem Viktor Svjatõšev:

„Jõgeva Hooldekodu OÜ näol on tegemist väljastpoolt Jõgevat pärit seltskonnaga, kes tuleb siia hooldekoduteenust pakkuma. Loomulikult kiidame selle ettevõtmise heaks. Vald ei osale investeeringuga ega hakka valmis hooldekodu rentima, küll oleme huvitatud koostööst ja kohtadest oma hooldust vajavatele inimestele.“

Info

Jõgeva hooldekodu aadressil Puiestee 21:

  • kohti ligikaudu 110
  • töötajaid 15-25
  • pind ligi 2000 m²
  • neli elukorrust ja kelder.
  • gaasiküte
  • katusele päikesepaneelid
  • omanik Jõgeva Hooldekodu OÜ
  •  
  • ANDRA KIRNA
blog comments powered by Disqus