Vanad masinad ja lõõtspillimäng Pajusis

Kui varasematel aastatel korraldati Pajusis vanatehnika päeva ja lõõtspillipäeva kahe iseseisva sündmusena, siis tänavu otsustati need ühendada.


Juba sel laupäeval Pajusis toimuva suurürituse peakorraldaja Lembit Paal lausus, et kahe sündmuse ühendamine tundub mõistlik. Pealegi on lõõtspillimängijatel võimalus vanu masinaid uudistada ja vanatehnika huvilistel lõõtspillimängu kuulata. Aasta tagasi korraldati Pajusis näiteks mõisapäev ja mudajooks ühise ettevõtmisena ning selline korraldus andis Paali sõnul hea sünergia, sest pealtvaatajaid jätkus mõlemaile.

„Neid üritusi tuleb korraldada põhitöö kõrvalt ja nii on natuke lihtsam seda kõike teha. Lisaks on meid ees ootamas avatud talude päev koos ratsavõistlustega ja muud suvised üritused,“ rääkis Paal.  

Kolmel eelnenud aastal kandis vanade masinatega seotud päev nime vanatehnika päev. Paali sõnul kajastab nimetus masinapäev selle sisu paremini, sest masinad ei pea tingimata olema n-ö ennesõjaaegsed, vaid varemgi on olnud piisavalt ka nõukaaegseid masinaid ja need kõnetavad praegusi põlvkondi rohkemgi kui päris vanad autod ja traktorid. Eesmärk on kaasata võimalikult laia ajalist spektrit esindav tehnika.

Sündmuse korraldaja tõdes, et ürituse õnnestumine oleneb eelkõige ilmast. Aasta tagasi külastas vanatehnikapäeva ca 400 huvilist ning ka lõõtspillipäevale jätkus külastajaid piisavalt. Eeldada võib, et käesoleval aastal on külastajaid sama palju või veelgi rohkem. Eriti aktiivset osavõttu loodab Paal lõõtspillimängijatelt, sest see on ainus kord aastas, kus nad üle Eesti kõik kokku saavad.

Tänavuse üleriigilise lõõtspillipäeva muudab eriliseks asjaolu, et Pajusi ait-kuivatis toimub lausa kaks plaadiesitlust, nii noorema põlvkonna pillimehelt Rasmus Kadajaselt kui vanema põlvkonna muusikult Juhan Uppinilt. Lisaks esinemistele saavad teoks lõõtspillimängu õpitoad ning Pajusi rahvamajas teeb Teppo lõõtspilli ehitusest ning ajaloost ettekande Heino Tartes. Rahvamajja pannakse üles ka näitus endistest lõõtspillimängijatest. Õpitoad toimuvad kunagise autoteeninduse ruumides, kus õpetusi jagavad Toomas Ojasaar ja Silvi Tumanskaja.

Paali sõnul on oluline, et üleriigilisel lõõtspillimängijate päeval keskendutakse mitte ainult pillimängule, vaid muusikud saavad üksteisele oma pille tutvustada, muljeid vahetada, väiksemate seltskondadena koos mängida. Lõõtspillimängu saab kuulata nii Pajusi mõisapargis asuva lava juures, ait-kuivatis kui ka mujal, kus võimalik musitseerida. Päeva lõpetab ansambel Konterbant, kes mängib tantsuks.  

Vanatehnikahuviliste seltskond on üsna muutumatu. Kindlasti on lubanud Pajusisse kohale tulla selle ala asjatundjad ja huvilised Pärnust ja Sillaotsalt. Kõik vanade varuosade müüjad on oodatud oma kaupa pakkuma.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus