Vanad kalad ja debütandid

Jõgeva Linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis pakutakse praegu maiuspalu neile, kes on vanamoodsal” arvamusel, et kunst peab ikka ilus ka olema. Samas pole akvarelligalerii Kala esitletaval näitusel Akvarelli võlu” sugugi lihtsalt ilupildid, vaid neist tasub ikka ka mõtet otsida.

 

Näitus avati mai lõpus Jõgeva linna päevade aegse nn ööraamatukogu programmi raames. Avamisel oli Jõgeval tegutseva galerii Kala omanikul Gennadi Lapinil võimalus galerii nimega nutikalt mängida, öeldes, et seekord esineb vanade kalade” kõrval kaks debütanti. Tõepoolest: kuut autorit kaheksast — Ülle Meisterit, Sergei Mininit, Rein Mägarit, Slava Semerikovi, Eike Salut ja Gennadi Lapinit (esimesed neli elavad Tallinnas, kaks viimast Jõgeval) — võib akvarellis vanadeks kaladeks nimetada. Narvalanna Irina Jugolainen ja Margit Karu Jõgevalt on aga sellega tõsisemalt tegelnud viimased kaks aastat ning sellealast juhatust on nad saanud just Gennadi Lapinilt.

Irina ja Margiti tööd tõestavad, et hea tahtmise korral on kahe aastaga võimalik akvarellis päris arvestatavale tasemele jõuda,” ütles Lapin. Üksteise närve oleme me rikkunud küll omajagu, aga tulemuste, st näitusetööde pärast pole vaja häbeneda ei neil ega mul.”

Esialgu veel õpetaja nägu

Akvarellitehnika õppimisele on Margit ja Irina kulutanud igas kuus ühe nädalavahetuse. Lisaks sellele on nad täitnud Gennadi antud koduülesandeid. Üks Irina näitusepiltidest, Mägedes I” ongi valminud kodutööna.

Gennadi andis koduseks ülesandeks maalida pildid, millel oleksid kajakas, muna ja taevas, aga mina tahtsin töö kiiremini tehtud saada ja maalisin kõik kolm ühele pildile,” ütles Irina.

Kaval” kompositsioon on kokku pandud üsna kindla käega. Samas on akvarellis palju etteaimamatut.

Akvarellitehnika mulle sellepärast meeldibki, et selle puhul pole tulemus ette teada,” ütles Irina. Välja võib tulla midagi seesugust, mida sa ise tahtagi poleks osanud.”

Näiteks tõi ta teise Mägedes”-sarja pildi, millel lumised kaljud. Kaljusid võib näha ka ühel Margiti näitusetööl. Nagu selgus, on kaljude maalimise harjutamisel kindel eesmärk: juulis kavatsevad Gennadi, Irina ja Margit minna kümneks päevaks Norrasse maalima ning kaljusid kohtab seal ju igal sammul.

Margiti ja Irina näitusetööde põhjal võib öelda, et vähemasti praegu on nad veel üsna oma õpetaja nägu”.

Küll see neil varsti üle läheb,” ütles õpetaja ise elutargalt. Eike Salu aga lisas:

See, et esialgu õpetaja nägu ollakse, on enam-vähem paratamatu: kellegi järgi tuleb ju algul joonduda.”

Kassid kui isiksused

Eike ise esineb seekord kolme suurepärase kassipildiga. Tõsi, ühele neist on kassi kõrval mahtunud ka inimene (täpsemalt Eike). Kui pahatihti kipuvad kassipildid liiga magusaks” minema, siis Eike kassid on isiksused, eriti see vöödiline neljajalgne, kes pildil Läheb hulkuma” iseteadlikult samme seab.

Ehkki maalitud sai see foto järgi, oli päris hea, kui elus kass ka samal ajal kusagil silmapiiril viibis: see inspireeris ja tegi pildi elavamaks,” ütles Eike ning lisas, et tal mõlgub mõtteis terve kassiteemaline näitus ning ta kogub selle tarvis tasapisi pilte.

Nagu Eike, esinevad ka teised vanad akvarellikalad” tuntud headuses: Ülle Meistrilt on kaks mõnusat rannapilti, Rein Mägar näitab kive ja pilvist taevast, Slava Semerikov ilmutab end ühtaegu tundliku ja jõulise lillemaalijana, Sergei Minin pakub huvitava buketi”, milles lillede ja tuult täis purjede kõrval suurepärane kirikuga külamaastik. Gennadi Lapini kuus tööd, mille hulgas Ahvenamaa ja Norra motiive, on enamjaolt küll varasematel näitustel nähtud, ent see ei vähenda nende väärtust.

Tahtsin selle näitusega Jõgeva publikule tõestada, et kunstnikud, kes suudavad kvaliteetseid ja professionaalseid akvarelle maalida, pole meie keskelt kadunud,” ütles Gennadi Lapin. Ning olgu linn nii väike ja ajad nii kehvad kui tahes, head kunsti saab rahvale ikka pakkuda.”

Näitus Akvarelli võlu” jääb linnaraamatukogus avatuks juuni lõpuni.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus