Vanad asjad kõnelevad

Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumis saab oktoobri lõpuni näha väljapanekut Meedi ja Hillar Ümara keraamika- ja mööblikogust, mis aitab teha põneva ekskursi Eesti tööstuse ajalukku.

Siimustis elava perekond Ümara keraamikakogus on valik angobeerimistehnikas tarbenõusid, mis on valmistatud Siimustis ja Tartus aastakümneid tagasi.

„On teada, et 1955. aastal toimus Balti liiduvabariikide tarbekunsti ja laiatarbekaupade näituskonverents, kus rõhutati tööstuskunstnike rakendamise vajadust,“ ütles Meedi Ümar. „Natsionaliseeritud ettevõtetesse, sealhulgas Jõgeva- ja Tartumaa ettevõtetesse, kutsuti tööle kunstnikud-tehnoloogid, kes töötasid välja toodangu näidised, mis seejärel realiseerusid toodanguks.“

Sellest ajast on pärit ka eelpool mainitud angobeerimistehnikas tarbenõud. Neid dekoreerides kanti saviglasuurid niiskele savile ja kaeti omakorda läbipaistva glasuuriga. See tehnika  võimaldas kasutada ainult üht põletamise korda. See aitas toodete omahinda alandada.

„Mind võlub selle ajastu puhas geomeetriline vorm, ajatus, pastelsed toonid ja see, et igas töös on tunda meistrikätt,“ ütles keraamikuharidusega Kiigemetsa kooli õpetaja Meedi Ümar.

Hillar Ümar on inglise keele õpetaja, aga ka kodu-uurija ja kollektsionäär. 35 tema poolt näitusele toodud tooli moodustavad ühe osa umbes 40 aasta jooksul loodud kogust, mis koosneb eranditult Eestist pärit toolidest, millest mõni saadud tervelt, mõni üksikosadena. Ka taastatud ja viimistletud on need toolid Eestis. Kollektsionäär loodab, et muuseumi välja pandud toolid kutsuvad üles hoidma Eestit ja siinset disaini- ja <span style=”FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 10pt; mso-ansi-language: ET” lang=”ET”>tööstuspärandit.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus