Vana-Jõgeva külapäeval tekkis uusi ideid

Eelmisel laupäeval Metsa talus peetud Vana-Jõgeva Küla II külapäeval elati kaasa näitemängule, võisteldi rahvalikel spordialadel, teadmistes ja nutikuses ja arutati võimalusi paiga atraktiivsemaks muutmiseks ja kogukonnatunde tugevdamiseks.

Tabivere harrastusteater mängis Vana-Jõgeva külapäeval kaht osa seitsmeosalisest näidendist “Meie naabrid”, mille on lavastanud Esta Sokk. “Pidasime nõu Metsa talu peremehe Kalle Vilmsiga, kes arvas, et seda tükki on tema valdustes hea mängida. Näitemängud tahame muuta meie küla kokkusaamiste traditsiooniks,” ütles vanajõgevlasest hobinäitleja Helgi Herman.

Sportmängudes proovisid mehed osavust ja täpsust kalamehe kummiku ja naised noole viskamises. Vana-Jõgeva elanik Anneli Lääne korraldas Jõgeva valla teemalise mälumängu. Jõgeva vallavolikogu esimees Tiit Lääne kiitis Vana-Jõgeva küla elanikke pealehakkamise eest, andis ülevaate Jõgeva valla hetkekeseisust ja tulevikuväljavaadetest haldusreformi kontekstis. Omavalitsusjuht kinkis külarahvale jalgpalli, et oleks võimalik harjutada küladevaheliseks jalgpallivõistluseks, mis on teoks saamas tuleval suvel Jõgeva valla 150 aastapäeva tähistamisel. “Seni kuni Vana-Jõgeva külas puudub oma spordiplats, võib julgesti treenimas käia minu talu maadel,” ütles Kalle Vilms. Tema eestvedamisel tegutseva motoklubi Must Leegion liikmed aitasid samuti kaasa külapäeva korraldamisele. Vilms tutvustas ka viikingilaeva stiilis ehitatud hoonet, mis sobib hästi nõupidamiste ja koosviibimiste korraldamiseks.

Toidulaua katsid külapäeval osalejad ise kodus valmistatud suupistetega. Jõgeva linna aukodanik Asta Paeveer, kelle suvekodu Vana-Jõgeva külas, toonitas, et siinse rahva kokkusaamised aitavad üksteist paremini tundma õppida ja kogukonda tugevamaks muuta.

Vana-Jõgeva küla nimetati vanasti Jõgeva külaks. Praegust nime kannab paik 1977 aastast. “Sellele külale lisab omapära asukoht raudtee ja Pedja jõe vahel Jõgeva linna külje all. Küllap on paiga ilmet kujundanud seegi, et kunagi oli siin suvilarajoon, kuid nüüd on paljud majad kohandatud aastaringseks elamiseks,” ütles Jõgeva valla kultuuri-ja spordikomisjoni esimees Marek Saksing. Tema oli külakokkutuleku korraldamise idee üks algatajaid ja teostajaid.

“Mõttevahetusel otsustasime jätka Vana-Jõgeva külapäevade läbiviimist ja paigaldada Vana-Jõgeva pingi, milleks lubas enda pere maad kasutada Valdur Hüdsi. Kalle Vilmsi eestvedamisel saab aga 2017 aastal teoks Vana-Jõgeva jaanituli,” lisas ta.

Esimest korda sai Vana-Jõgeva külarahvas kokku 2014 aastal Pedja jõe ääres. “Nüüd kogunesime Metsa tallu, mille vanaperemeest Villu Vilmsi hästi tundsin. Ideed külaelu mitmekülgsemaks muutmiseks on igati vajalikud. Nii muudame enda elu huvitavamaks ja paistame tegususega silma ka kodupaigast kaugemal,” ütles tehnikamees Tõnu Pastarus, kes seotud Vana-Jõgevaga 1972 aastast, mil siia koos vanematega suvekodu rajas.

Vana-Jõgeva külapäeva kordaminekuks panustas ka Jõgeva vald.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus