Vältige pikka järjekorda, pikendage dokument nüüd ja kohe

2012. aasta algusest on oodata dokumenditaotluste arvu järsku tõusu. Korraga kaotavad kehtivuse Eesti Vabariigi poolt 10 aastaks välja antud passid ja isikutunnistused ning esimesed viieaastase kehtivusajaga dokumendid. See tähendab, et kodakondsus- ja migratsioonibüroode teenindustes mitmekordistub klientide arv, pikenevad oluliselt järjekorrad ning võrreldes praegusega pikeneb ka dokumendi kättesaamise tähtaeg. Loodame siinjuures kodanike mõistvale suhtumisele, aga ka heale koostööle uute dokumentide aegsasti taotlemisel.

Kindlasti tuleks oma dokumentide kehtivusaega kontrollida ja esitada taotlus uue saamiseks soovitavalt umbes kuus kuud enne selle kehtivusaja lõppemist. Dokumendi kättesaamisel tuleb arvestada kuni 30-päevase ooteajaga, mistõttu ei tasu ootama jääda, mil selle kehtivus läbi saab. Taotluse uue dokumendi saamiseks võib esitada ka siis, kui olemasoleva kehtivuse lõpuni on veel aega.

Kodakondsus- ja migratsioonibüroo palub hoolekandeasutustel ka oma hooldusaluste dokumendid üle kontrollida, et neil näiteks pensionipäeval kehtetu dokumendi tõttu raha saamata ei jääks. Vastavalt hoolekandeasutuse sooviavaldusele tuleb migratsioonibüroo töötaja asutises  viibivatele liikumisvõimetutele isikutele dokumenditaotlust vormistama kohapeale.  Kui kellelgi on vaja uut dokumenti, tuleb sellest  maakonna kodakondsus- ja migratsioonibüroo teenindusse aegsasti teada anda.

Kõigil, kes soovivad esitada taotluse uue dokumendi saamiseks, tuleb muretseda endast värske foto (Tartus võimalik teha kohapeal), kaasa võtta isikut tõendav dokument, sularaha või panga deebetkaart riigilõivu tasumiseks ning tulla kohalikku teenindusse.

15-aastastel ja vanematel Eesti kodanikel on võimalik esitada taotlus uue ID-kaardi saamiseks posti või e-kirja teel. ID-kaardi taotluse esitamiseks ei pea inimene kontorisse kohale tulema, küll aga tuleb tulla dokumendile järele. Seevastu passi ei ole posti ega e-posti teel üldjuhul võimalik taotleda.

Kodakondsus- ja migratsioonibüroo ootab teid dokumente taotlema Jõgeva-, Põlva-, Viljandi-, Valga- ja Võrumaal esmaspäevast reedeni kella 9-17. Tartu teeninduse uksed on kõigile avatud kolmapäeviti kell 9-16 ning teistel tööpäevadel kell 9-18. Ühtmoodi kogu Eestis on kõik teeninduskontorid iga kuu viimasel reedel klientidele suletud.

KERLY PEITEL,  Politsei- ja Piirivalveameti kommunikatsioonibüroo töötaja

blog comments powered by Disqus