Väljanäitusel on üle tuhande kaupleja

Täna Palamusel peetavale Suurele Paunvere Väljanäitusele saabujaid ootab ees enneolematu kauplejate küllus: eile hommikul registreeriti tuhandes kaupleja ning enne kella kaht päeval, mil registreerimine lõpetati, jõudis oma müümishuvist teada anda veel mitu inimest ja firmat.

“Ilmselt mängis siin päris suurt rolli ilm: see on pikalt ilus püsinud ja ka väljanäituse päevaks on ilmaennustajad eranditult sooja ja päikest lubanud. Sellise ilmaga julgevad kohale tulla ka need, kelle vihmaoht eemale peletaks,” ütles Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialist ja väljanäituse toimkonna liige Reelika Kivimurd.

Palamuse rahvamaja juhataja ning väljanäituse platsitoimkonna juht Ivar Vinkmann lisas, et enam kui tuhandele kauplejale on n-ö jooksvat müügipinda välja jagatud nelja ja poole kilomeetri jagu.

“Ehkki enda arust oleme juba kõik võimalikud kohad müügiplatsideks välja jaganud, tuleb ilmselt lahtiste silmadega ringi vaadata ja uurida, kuhu tulevikus veel laieneda annaks,” ütles Ivar Vinkmann.

Eestimaiste müüjate kõrval on täna Palamusel kauplemas ka lätlasi ja leedulasi. Ning nagu mullugi, on väljanäitusel eraldi ala kalasõpradele: seal pakutakse kala, kalatooteid ja -toite.

“Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu esindus keedab kalasuppi, Peipsi Alamvesikonna Kalurite Liidu esindus suitsutab kala,” ütles mõlemat mainitud organisatsiooni juhtiv Urmas Pirk. “Väljas on mitu Peipsi-äärset kalafirmat, aga ka Vooremaa väikejärvede kalurid.”

Kala-alal korraldatakse kalatoitude konkurss ja kalapüügivõistlus. Viimasel osalemiseks pole õnge kaasa vaja võtta: kalu hakatakse välja tõmbama suurest vannist ja palja käega.

Kala-ala leiavad külastajad seekord Palamuse kaupluse eest. Seal toimuvat toetab Euroopa Kalandusfond.

Justament, Länik ja Põlva taidlejad

Paunvere väljanäitusele tullakse alati ka rikkalikku kultuuriprogrammi nautima. Tänavu annavad selles tooni ansambel Justament, Marju Länik ja Põlva valla taidlejad. Justament astub väljanäituse pealaval ehk Palamuse laululaval üles kolmel ja Marju Länik kahel korral. Põlva valla kollektiive saab näha-kuulda nii pealaval kui ka kihelkonnakoolimuuseumi ees platsil.

Ivar Vinkmanni sõnul soovisid väljanäituse korraldajad saada Põlvast esialgu ainult puhkpilliorkestrit, ent Põlva vallavanem Georg Pelisaar, kes oli omal ajal ETV “Maahommiku” saatejuhina üks väljanäituse idee autoreid, pakkus lisaks orkestrile veel muidki tugevaid esinejaid, nagu kandlekool, mandoliiniorkester, rahvapillimängija Heino Tartes ja sõbrad, segarahvatantsurühm Kagu Kabujalakõsõ, Põlva naisrahvatantsurühm ja šõutantsurühm Meie Stuudio. Nii läkski kultuuriprogramm Põlva suunas “kaldu”.

Esinemisaega jäi siiski ka kohalikele taidlejatele: Palamuse segakoor, meeslauljad, segarahvatantsurühm ja memmederühm esinevad pealaval kohe pärast väljanäituse avamist. Kolmas esinemispaik, staadionilava on aga põhiliselt noorte päralt: seal astuvad üles näiteks ansambel Non-Quartet ning Palamuse laulustuudio ja Tartus tegutseva Külliki Lauluaia lauljad.

Nunnunäitus, kus saab näha suuri ja isevärki kujuga aed-, köögi-, juur- ja puuvilju, aga ka mitmesugust käsitööd, pannakse taas välja gümnaasiumi võimlasse. Ning nunnunäituse ja terve väljanäituse paremad eksponendid saavad taas kiitusekirja ja Paunvere viierublase. Neid hakatakse pealaval jagama kell 14. Samal ajal toimub seal ka parima kostüümi valimise finaalvoor ja auhindade loosimine. Väljanäituse pääsme ostnute vahel loositakse seekord välja suisa kaks kopsakat auhinda: grillkiik ja grillahi.

Võitjad selguvad kindlasti

Grillkiik pidi olema mulluse väljanäituse peaauhind, ent võitnud pileti omanik korraldajatega kontakti ei võtnudki ja nii jäeti kiik uut loosimist ootama. Et sel aastal mitte samasse “ämbrisse” astuda, kasutatakse tänavu sellist loosimissüsteemi, mis võitja kindlalt välja annab. See tähendab aga seda, et auhinnale kandideerimiseks peab pääsmeomanik kindlasti loosimise ajal laululava juures viibima.

Grillimishuvilistel tasub täna läbi astuda Palamuse vana vallamaja tagant, kus peetakse traditsioonilist tervete sigade grillimise võistlust “Suur sigadus”, rohenäppudel ja käsitööhuvilistel tasub aga põigata Rehe-Möldre aida õue, kus toimub rohevahetus ja kus saab vaadata MTÜ Tuleloo käsitöönäitust.

Et ka väikeste laste vanemad vahepeal rahulikult ostelda saaksid, käivitab Jõgevamaa noorte 4H organisatsioon laada lastehoiu, mis toimib lasteaia juures asuval mänguväljakul. Kui ilm lubab, saab väljanäituse ajal taas kopteriga sõita.

Et väljanäitusele sõidab rahvast kokku igast ilmakaarest, on ka ajutised parklad seatud sisse kõigi Palamuse alevikku suubuvate teede äärde. Parklatoimkonna juhi Janek Kivimurdi sõnul on Kudina tee ääres seekord parkimisruumi küll üsna vähe, sest põllult, kuhu tavaliselt masinad paigutatud on, on mais veel koristamata.

“Ent kui Kudina tee ääres ruum otsa saab, juhatatakse sellest suunast tulijad Varbevere tee äärsesse parklasse. Ümbersõit sinna pole pikk, kõigest paar kilomeetrit,” ütles Janek Kivimurd.

Need Palamuse kandis liiklejad, kel väljanäituse külastamine plaanis pole, peavad arvestama sellega, et Palamuse alevikku pole täna autoga läbida võimalik ja liiklus on vastavalt sellele ümber suunatud. Laadalised peaksid end aga varustama piisava hulga sularahaga, sest pangabuss täna Palamusele ei tule. Tõsi, paljud kauplejad pakuvad nüüd juba kaardiga maksmise võimalust.

RIINA MÄGI

<font face=”arial,helvetica,sans-serif”>Suurt Paunvere Väljanäitust peetakse Palamusel seitsmeteistkümnendat korda. Kui mitmel viimasel aastal on kauplejate arv jäänud tuhandest pisut allapoole, siis nüüd sai tuhande piir lõpuks ületatud.

blog comments powered by Disqus