Väljanäitusel on tänavu lamba-aasta

Palamusele voorib täna kokku rahvast lähemalt ja kaugemalt: seal peetakse taas suurt Paunvere väljanäitust ja laata. Saab osta saab kodumaist toitu, käsitööesemeid ja tööstuskaupa, vaadata nunnunäitust ning meelt lahutada. Kultuuriprogrammi üheks naelaks on kolmel korral laululaval üles astuv Rock Hotell.


Kui möödunud aastal oli väljanäitusel kauplejaid üle tuhande, siis tänavu jääb see arv tuhandest pisut väiksemaks, sest paljud soovisid seekord mullusest suuremat müügiplatsi.

“Oleme kauplejaid alati kuni viimase päevani registreerinud, seekord sulgesime aga nimekirja juba möödunud nädalal, sest ruum sai lihtsalt otsa. Erandi tegime ainult neile, kellel oli müügile tuua midagi sellist, millest arvasime laadal veel puudu olevat,” ütles Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialist ja väljanäituse toimkonna liige Reelika Kivimurd. “Umbes viiekümnele kauplejale on tulnud mul ka “ei” öelda.”

Üldisest nimekirjast veelgi varem sai lukku toitlustajate nimekiri: need kohad müüdi välja juba esimese registreerimisnädala jooksul ehk augusti alguses.

“Toitlustajaid tuleb laadale 27 ja see peaks olema täiesti piisav arv. Kehakinnitust hakkavad nad pakkuma pargis, staadionil ja aleviku südames asuvas parklas,” ütles Reelika Kivimurd.

Müüjaid tuleb tema sõnul Paunvere väljanäitusele kogu Eestist. Jõgevamaa eraisikuid ja ettevõtjaid on nende hulgas 83. Mullune statistika näitas, et kõige rohkem on väljanäitusel kaubapakkujaid Tartust ja Tartumaalt, siis Harjumaalt ja Tallinnast ning kolmandal kohal ongi Jõgevamaa. Ent kodumaiste kaubapakkujate kõrvalt leiab iga aastaga üha rohkem lätlasi ja leedulasi. Küsimusele, kas neid ikka tasub platsile lasta, kui kõigile kodumaistele kauplejatelegi kohti ei jätku, vastas Reelika Kivimurd:

“Tasub ikka. Lätlaste käsitöö on meie omast mõnevõrra erinev. Neil on näiteks palju keraamikat pakkuda. Ka lätlaste leivad ja maiustused on meie publiku hulgas hinnatud.”

Mis käsitöösse puutub, siis selle pakkujaid on tänavu kolmesaja ringis ehk 30 võrra rohkem kui möödunud aastal. See on laadakorraldajate silmis väga hea näitaja. Kodumaist toidukaupa pakub ligemale 200 ettevõtjat ja eraisikut. Vorsti, sinki ja juustu, pagari- ja kondiitritooteid, köögi- ja puuvilja peaks kaasa osta saama iga laadaline.

Paunvere väljanäituse vastu on aga aasta aastalt üha rohkem huvi tundma hakanud ka põllumajandustehnika maaletoojad. Tehnikat tasub täna uudistama minna Palamuse gümnaasiumi staadionile. Samast leiab tööstuskaupade müügitelgid. Käsitöö- ja toiduletid on koondatud aleviku südamesse.

Kahel laval

Tänavu on idamaade kalendri järgi lamba-aasta ning sama märksõna sobib ka Paunvere väljanäituse kohta. Eesti lambakasvatajate selts korraldab nimelt rahvamaja taga tõulammaste näituse ning toob müügiks kohale ka mõned sugujäärad. Ühtekokku saab rahvamaja taga näha umbes pooltsadat villakandjat. Lisaks sellele võib majandusühistu kaupluse juures nn loomade alal uudistada Kihnu maalambaid.

Väljanäituse külastajatele pakutakse, nagu ikka, rikkalikku kultuuriprogrammi.

“Kõige kaugemad esinejad tulevad meie Läti sõpruspiirkonnast Priekulist: täiskasvanute tantsurühm Sadancis ja noorte tantsurühma Tugadins kaks koosseisu,” ütles Palamuse rahvamaja juhataja ja väljanäituse toimkonna liige Ivar Vinkmann.

Kohalikest taidlejatest astuvad tema sõnul üles segarahvatantsurühm Paunvere Tootsid-Teeled, naisrühm Sirtsuline ja segakoor Kuus Õuna. Lisaks neile tuleb kohale terve rida rahvatantsurühmi mujalt Jõgevamaalt. Üles astub ka ansambel Rock Hotell oma tuntud headuses ja teenimatult vähe tuntud ansambel Anna Minna Põlvamaalt, kes teeb naturaalset, rahvalikku ja vaimukat muusikat. Kultuuriprogramm lõpeb Jüri Homenja kahetunnise lavamaratoniga.

“Kui varem pakkusime kultuuriprogrammi kolmes kohas, siis tänavu otsustasime piirduda kahe paigaga: pealava ehk laululavaga ning kihelkonnakoolimuuseumi õuega,” sõnas Ivar Vinkmann. “Kolmas esinemispaik, staadionilava, kahjuks ei õigustanud end. See sai omal ajal kasutusele võetud selleks, et staadion kui müügiala kauplejate silmis atraktiivsemaks muuta. Müügialana hakkaski staadion hästi toimima, aga kultuuriprogramm kujunes seal teise- või kolmandajärguliseks tegevuseks, seepärast otsustasime sinna tänavu lava mitte püstitada.”

Eile pandi mitmel pool Palamusel juba müügitelke ja –lette üles ning gümnaasiumi võimlas kujundati Kaarepere rahvamaja juhataja Helgi Kaevali juhendamisel nunnu- ja käsitöönäitust. Helgil tuli ka üha uusi eksponaate vastu võtta. Lähte ühisgümnaasiumi õpetaja Liina Laansalu saabus näiteks kella 11 paiku enda ja oma õpilaste käsitöödega.

“Lastele on siinsel näitusel osalemine suureks stiimuliks. Igaüks loodab, et ma just tema töö siiatoomiseks välja valin. Eriti rõõmsad on need, kelle vanematel on plaanis väljanäituse päeval Palamusele tulla: vanemategi jaoks on ju suur asi, kui nad oma lapse kätetööd siin näevad,” ütles Liina Laansalu.

Ka tema ise on täna Palamusel, et teiste koolide õpilaste käsitöid uudistada ning juustu ja jõhvikaid koju kaasa osta.

Lutsulik lugu

Enamik väljanäituse külastajaid saabub Palamusele autoga. Parklad on sisse seatud kõigi Palamusele toovate teede äärde. Reelika Kivimurru sõnul pääseb Jõgeva, Kaarepere ja Voore poolt tulles laadaplatsile lähemale kui Luua ja Kudina poolt tulles. Voore tee ääres leiti seekord eriti hea lahendus platsi näol, mille alla hiljuti paigaldati maaküttetorustik. See plats on nüüd kenasti tasaseks lükatud ja hooldatud ning parkimiseks hästi sobiv.

“Ilm on meil ka tellitud,” ütles Reelika Kivimurd muiates. “Hoian arvutis kogu aeg norralaste ilmaennustusel silma peal. Norralased pakuvad, et laadapäeval on taevas keskpäevani pilves ja pärast seda tuleb päike välja. Sooja lubatakse 18 kraadi. Kui ilm on ilus, saab laada ajal Palamusel ka kopterilende teha.”

Lõpetuseks üks Lutsu ja Paunvere laadis lugu. Esimest korda väljanäituse seitsmeteistaastase ajaloo jooksul tuli korraldajatel viimasel hetkel päevajuht välja vahetada. Päeva pidi teatavasti ohjama tänavuse Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat Villu Kangur, ent viis päeva tagasi tuli temalt hüüumärkidega pikitud e-kiri, milles Kangur teatas, et laskis naisel end Kariibi meres paiknevale St Martini saarele puhkusereisile meelitada ning alles kohale jõudes tuli talle meelde, et peab Paunvere väljanäituse päeva juhtima. Mees üritas küll tagasilennu piletit varasema vastu vahetada, aga paraku see ei õnnestunud.

“Pandagu mind siin või parvele ja lastagu põhja, aga ma ei saa siit laupäevaks kuidagi tagasi,” kurtis Kangur korraldajatele ning lisas, et on tulevikus nõus Palamuse rahva ees kulmudel kõndima ja oma salme lugema. No kes pärast sellise kirja lugemist ikka pahane suudab olla! Ja uus päevajuht jõuti ka leida: selle rolli võttis enda peale Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat aastast 2001 Margus Abel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus