Väljanäitus paneb suvele punkti

<table style=”BACKGROUND-IMAGE: none; BORDER-BOTTOM-STYLE: none; TEXT-ALIGN: left; BORDER-RIGHT-STYLE: none; BORDER-TOP-STYLE: none; VERTICAL-ALIGN: top; BORDER-LEFT-STYLE: none; cssFloat: none” border=”0″ rules=”none” cellspacing=”0″ cellpadding=”0″ frame=”void”>

Täna Palamusel peetav Suur Paunvere Väljanäitus kannab juba viieteistkümnendat järjekorranumbrit. Naljaga pooleks võib öelda, et see väljanäitus on ajaloo pikim, sest algab suvel ja lõpeb alles sügisel.

Tõepoolest: kui väljanäitus kell kümme hommikul avatuks kuulutatakse, on kalendri järgi veel suvi, kui kell kuus õhtul otsad kokku võetakse, on käes juba sügis. Eks Paunvere väljanäitus olegi ju igal aastal Palamuse kultuurisuvele punkti pannud, ent seekord teeb ta seda eriti täpselt.

Viieteistkümnendat väljanäitust ja laata iseloomustab leedulaste “kultuuriinvasioon” ja kunagiste “Viljaveski” saatejuhtide taastulek rahva ette. Maaelusaade “Viljaveski” oli Eesti Televisioonis eetris aastatel 1982-1992 ning just selles saates algatati esmakordselt Lutsu “Kapsapeast” inspireeritud Nunnu-konkurss. “Viljaveskis” algatatut jätkatakse nüüd edukalt Paunvere väljanäitusel, nii et kõnealuse saate juhtide Rein Hansoni, Märt Müüri ja Mati Naruski päevajuhiks tulek on justkui katkenud ajasideme kokkusõlmimine.

“Nii põhjalikku ettevalmistust kui Hanson, Müür ja Narusk teevad, pole teinud vist veel ükski päevajuht,” ütles väljanäituse korraldustoimkonda kuuluv Palamuse rahvamaja juhataja Ivar Vinkmann. “Esimest korda käisid nad “luurel” juba mitu nädalat tagasi ning ka nüüd tulevad päev varem kohale. Improviseerimise peale nad lootma ei jää, vaid kirjutavad endale valmis korraliku stsenaariumi.”

Palamuse sõpruspiirkonnast Kaišiadorysest saabub väljanäitusele üle saja inimese. Kõige rohkem on nende hulgas taidlejaid, aga on ka käsitöömeistreid ja ametnikke. Üheksa leedu taidluskollektiivi viljelevad üsna erinevaid tantsu- ja muusikastiile. Rahvatantsurühma Savinge kõrval astub lavale näiteks noorte tantsutrupp, traditsiooniliste folklooriansamblite Verpeta ja Geri Vakarai kõrval kaasaegset folkloori viljelev noortegrupp, rahvamuusikat esitava keelpillitrio kõrval džässi viljelev Birb Band ning koori Do Diez kõrval rokkansambel S90c.

“Kõige rohkem näeb leedu taidlejaid kihelkonnakoolimuuseumi õue välilaval, ent väiksemas mahus astuvad nad üles ka Palamuse pargi laululaval, mis on väljanäituse pealava, samuti staadionilaval ja Palamuse kirikus,” ütles Ivar Vinkmann.

Väljanäituse kultuuriprogrammist ei puudu ka kohalike taidlejate, Palamuse segakoori Kuus Õuna, naisrühma Sirtsuline, segarühma Paunvere Tootsid-Teeled, noortebändi Seitsmes Päev jt etteasted. Staadionil saab aga kuulata-vaadata noori muusikalitähti, st augustis Palamusel MTÜ Sokuturi korraldatud muusika- ja tantsulaagris olnud ning selle lõpuks muusikali “Hiliskevad-varasuvi” välja toonud Jõgeva-, Järva- ja Ida-Virumaa noori, samuti tudengibändi Hapud Viinamarjad.

Kukerpillid ja Kruuv

Kui väljanäituse pealaval saab neljal korral kuulata hiljuti neljakümnendat sünnipäeva pidanud ansamblit Kukerpillid, siis staadionilava põhiansambel on veel küllalt vähe tuntud Kruuv.

“Usun, et see bänd saab varsti üle Eesti väga tuntuks, nii et meil on võimalus neid enne kuulata, kui nad tõelisteks staarideks saavad,” ütles Ivar Vinkmann.

Tema sõnul toimib taas ka laadaraadio, st pealaval toimuvat on Palamusel ja lähiümbruses võimalik kuulata, kui häälestada auto- või tavaraadio sagedusele 90,8 MHz. Pealaval jagatavat täistunniinfot kannavad aga üle ka teised laadaplatsil asuvad helipunktid.

“Kellele kõlaritest tulevast täistunniinfost väheks jääb, saab täiendavat teavet küsida ainult väljanäituse päeval tegutsevalt infotelefonilt 524 9133,” ütles Ivar Vinkmann.

Nagu mullugi, toimetab väljanäitusel Tallinna Televisioon. Nad ei tee tervest päevast otseülekannet, ent on lubanud vaatajaid siiski terve päeva jooksul sündmustega kursis hoida.

Nunnunäitust ja käsitööväljapanekut saab, nagu möödunud aastalgi, vaadata Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi võimlas.

“See koht õigustas end möödunud aastal täielikult,” ütles Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialist Reelika Kivimurd. “Seal saab väljapanekut paremini kujundada ning ka vaatajatel pole seal vaja pikas sabas seista, nagu varasematel aastatel, kui näitus telgis oli.”

Peaauhinnaks paat

Eksponentide ja kauplejate registreerimisega tuli Reelika Kivimurrul tegelda veel eilegi.

“Kas me möödunudaastast rekordit — 938 eksponenti ja müüjat — ületada suudame, ei julge öelda, aga paljud jätavadki otsustamise viimasele minutile, kui on selge, kas vihma hakkab sadama või ei hakka,” ütles Reelika Kivimurd.

Kui üldiselt osalevad väljanäitusel enam-vähem ühed ja samad isikud, firmad ja organisatsioonid, siis igal aastal on ikka ka mõni uus tulija. Tänavu tuleb näiteks kohale Eesti Maanteemuuseum, kes toob näha oma suvise teemanäituse “Laada wärk”, mis siinsesse konteksti vägagi sobib.

Nagu ikka, on Palamuse aleviku süda väljanäituse ajal liikluseks suletud ning selles kandis liiklejatel tuleb leida sobiv ümbersõiduvõimalus. Väljanäitusele tulijate jaoks on parklad sisse seatud iga Palamusele toova suurema tee äärde. Nii et parkimiskoha peaks leidma igaüks, iseasi, kui kaugele laadaplatsist ta oma sõiduriista jätma peab.

“Asfalteeritud parklaid, nagu mõned linnaprouad sooviksid, pole meil muidugi ühestki suunast tulijaile pakkuda, vaid ikka parklaks kohandatud kõrrepõlde või rohumaid. Aga enamik tulijaid lepib nendega,” ütles parkimistoimkonna juht, Palamuse Vallavara juhataja Enn Kivi.

Parkimistasu laadalistelt ei küsita, laadapääse, mis toimib üksiti loteriipiletina, maksab aga kolm eurot. Seekord on laadapääsmeid võimalik soetada ka Vooremaa telgist. Sealt võivad neid osta inimesed, kes laadaplatsile saabudes mingil põhjusel piletit ei ostnud, näiteks oma valla rahvas, kellele see kohustuslik pole, ent kellel hiljem tekib soov loteriil osaleda. Loterii peaauhinnaks on seekord OÜs Lingalaid valminud paat, mis kõlbab isegi meresõiduks.

“Kui varem oleme välja pannud põllu- ja metsameestele meeldivaid auhindu, siis nüüd otsustasime teha žesti mere- ja kalameestele, aga ka kohalikele tootjatele: paat on valminud ju siinsamas Jõgevamaal,” ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. Viisteist aastat väljanäituse korraldamist pole tema sõnul toimkonda veel ära väsitanud.

“Kuni rahvas tuleb, peame väljanäitust ikka tegema,” ütles vallavanem.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus