Valimisnädal algas

Eesti riigi sünnipäevanädala järgselt algas kohe valimisnädal. Alates eilsest saab anda oma hääle riigikogu valimisteks. Maakonna keskuses Jõgeval avati valimisjaoskond eile keskpäeval ja kohe jätkus sinna inimesi, kes tulid oma kodanikukohust täitma. Võib öelda, et demokraatia pidupäev sai kohe hoo sisse ja jaoskonna töötajatel igavleda ei tulnud.
Seekordsed valimised tabavad meid aga sootuks teises olukorras nagu me oleme harjunud neid tavaliselt kogema. Võib öelda, et need mõnes mõttes uudsed ja eriilmelised valimised on võrreldavad ehk vaid 1992. aasta sügisel toimunud valimistega.
Toona oli kõik teistmoodi sel põhjusel, et need olid esimesed vabad ja demokraatlikud valimised pärast 52 aastast pausi. Kui valimisi enam ei mängitud, vaid inimesed saidki oma vaba tahet avaldada. Ning valimised toimusid paljude inimeste jaoks sootuks uues situatsioonis.
Nüüd, aastal 2023, peame paraku tõdema, et valimised toimuvad taas erakordsetes oludes. Äsja oleme selja taha jätnud meid kahel aastal räsinud pandeemia, kuid nüüd maadleme igapäevaselt süveneva energia- ja majanduskriisiga. Ning juba teist aastat käib Euroopa südames täiemahuline sõda. Oleme kui vihma käest räästa alla sattunud.
See on olukord, millises pole meil riigikogu valimisi varem olnud. Aga erilised tingimused nõuavad seepärast nüüd ka valijalt erilist käitumist. Ehk lihtsalt öeldes vastutusrikkamaid valikuid. Sest valimispäeval saab igaüks meist anda oma olulise panuse riigi tulevikku. See on sel nädalal meie kätes.

blog comments powered by Disqus