Valgete ööde lummuses

Viimasel ajal tundub, nagu muutuks kultuur eriti atraktiivseks öösel, sest muuseumiöö ja kirikuteöö sündmused ning kõikvõimalikud öökontserdid leiavad üha enam osalejaid ja kuulajaid. Ka Jõgeva linnaraamatukogu, mis niigi ruumikitsikuses vaevleb, oleks suuremat maja eriti hädasti vajanud just hiljutise ööraamatukogu ajal

Ööraamatukoguks muutus Jõgeva linnaraamatukogu linna päevade ajal juba kuuendat aastat järjest. Just sel kenal toomehelveste langemise ja sirelite õide puhkemise ajal mai lõpus oodatakse kõiki Jõgeva loomeinimesi rahvast rõõmustama.

Need, kes Jõgeva kammerkoori kultuurikeskuses antud imeliselt kevadkontserdilt koos lauljatega sammud ööraamatukokku seadsid, ei pidanud pettuma. Mängleva kergusega suutis kammerkoori dirigent Margus Kask raamatukogu teise korruse lugemissaalis lauljad uuesti häälestada, et juhatada sisse akvarelligalerii Kala ja Gennadi Lapini koostatud akvarellinäituse avamine. Nii laulvalt ja mitmehäälselt ei ole meie majas veel ühtegi näitust avatud. Kitarril saatis koori esinemist Jõgeva muusikakooli õpetaja Aivar Mihkelson. Muu hulgas lauldi koori eest- ja publiku kaasalaulmisel ära Jõgeva linna laul. Nii said kõik raamatukoguöölised hääled lahti laulda, sest mõne aja pärast oli kõigil lauluhäält tarvis.

Pärast suurepärase, pealegi veel rahvusvahelise näitusega tutvumist ning kohvi ja kringliga maiustamist olid kõik oodatud lasteraamatukokku, kus Viljandi Kultuuriakadeemias õppiv Jaanus Kure oma pilliga juba ootas. Tema meisterlik mäng ja laul sidusid öös kulgejaid südaööni. Tõsi küll, vahepeal andis Jaanus järje üle ja siis said sõna teised esinejad. Edakai Simmermann ja Mairi Kaasik laulsid koos publikuga meie kandi regilaule. On ju esivanemate varasalv väga rikkalik ja Edakai oli sel aastal Jõgeval juba kolmandat korda seda laulude ja lugude rikkust jagamas. Tore oli niimoodi koos laulda.

Laulu ja muusikaga ka jätkati. Jõgeva võib uhke olla: meil on siin nii palju noori ja andekaid muusikuid, kel kõik veel alles ees. Annika Maksimov ja Andra Aus, Artur Rehi ja Ivor Piir, Jesse Karel Ottmann, Steven Heinola, Indrek Pärn, Andra Aus ja Priit Sisask esitasid kuulajaile tuntud ja vähem tuntud meloodiaid lähemalt ja kaugemalt. Esineti üksi ja mitmekesi, nii et ruum lausa helises. Nii mõnigi lugu oli noorte endi poolt loodud, ehe ja vahetu. Nii, nagu olid meie lauljad-pillimängijad isegi.

Võluv, aus ja emotsionaalne oli ka Reine Koppeli etteaste. Tema lauluhääl võib sind ennast unustama panna ja koos viisidega kaugetele tähtedele kanda. Teisele maale, täpsemalt Leetu viisid meid Domicele Tederi lauldud rahvalaulud. Domicele on oma emakeeles laulmist ikka oluliseks pidanud ja pole seda ka siin, oma praeguses kodulinnas unustanud. Saime meiegi üheskoos kaasa laulda leedu lastelaulu “Vijo lizda peleda” (“Punus pesa öökull”).

Muusikast juba laetuna jõudsime vendade Sakritsate laulude rõõmsameelsesse maailma. Karl ja Tanel tunnevad end kodus nii kirjutamises kui ka oma loodu esitamises. Olid ju mõlemad vennad ka omaloomingukonkursil “Betti Alveri jälgedes” tunnustatute seas. Ja nii köitsid nad kuulajaid nüüdki. Nimetatud konkursist võttis edukalt osa ka Tea Lall, kes nüüd oma südamliku ja mõtlemapaneva loo “Tere, Betti…” ette luges.

Laulud ja lood vaheldusid, niisamuti ka esinejad. Laiuse luulesõbra Aare Truija leidlikud ja  mõtlikud, Teele Tamme enesessevaatavad ja veidi mänglevad, Tiina Sääliku otsingulised ja ausad luuletused viisid muusikapalade vahepeal kuulajaid sõnade seadmise kunsti juurde. Raine Lindepuu vahedat ja teravmeelset luulet lugesid sel aastal omas võtmes Gunnar Vasemägi ja Indrek Uusmaa. Nemad viisid südaööl läbi ka ühe igati hariva ja humoorika öökoolituse, mis täiendas ööraamatukogus toimunud õpitoa tegevust.

Õpitoas sai nimelt lähemat tutvust teha raamatukoguprogrammi RIKSWEB kasutamise ja raamatute puurimise-õmblemise-kiletamisega. Uued lugejad said sel ööl end ka tasuta meie lugejaks registreerida.

Lisaks akvarellinäitusele sai meie majja ööraamatukogu ajaks üles Gunnar Vasemäe vaimukate tähejoonistuste (taiesed on pühendatud kirja- mitte taevatähtedele) näitus. Selle avamisel sai taas kuulata Jaanus Kuret ja tema oli ka meie selleaastase ööraamatukogu muusikaline lõpetaja.

Kuues ööraamatukogu “Öö on öö on öö on öö on võrratu” on küll möödas, ent heledad suveööd jätkuvad. Hoidkem siis möödunud kauneid hetki eneses, jagagem neid teistega ning lootkem, et need pea poolsada esinejat, kes oma rõõmsameelsusega kõiki raamatukoguöölisi rikastasid, teeksid seda ka tulevikus. Aitäh esinejatele ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, kes meie ööd toetas! Näitused ootavad aga külastajaid veel 28. juunini, mil me kuuks ajaks suvepuhkusele jääme.

i

JAANA KOPPEL, Jõgeva linnaraamatukogu direktori asetäitja

blog comments powered by Disqus