Vaktsineerimine gripi vastu edeneb visalt

Nn seagripi vastu vaktsineerimine edeneb meil visalt, kuid osa perearste tunnistasid, et pärast seda, kui vaktsineerimine laienes kogu elanikkonnale, on huvi veidi suurenenud.

Põltsamaal ja Adaveres tuleb perearst Sirje Alusalu sõnul vaktsineerida umbes kümme inimest päevas. Doktor Alusalu andis kõikidele vaktsineerida soovinutele kätte juhendid, et inimesed saaksid seda kodus rahulikult lugeda ning siis otsustada. Inimesed peavad olema teadlikud sellest, mida vaktsineerimine kaasa toob,” kinnitas ta.

Jõgeva perearst Maie Männik märkis, et tema nimistust oli esmaspäevaks vaktsineerimas käinud vähem kui sada inimest. Tema hinnangul on inimeste huvi praegu vaktsineerimise vastu üsna leige, sest uut gripipuhangut pole veel. Kuid niipea, kui haigestumised sagenevad,  muutuvad inimesed aktiivsemaks.

Männiku sõnul peab inimene kõigepealt teadma, et vaktsineerima tulles ei tohi ta haige olla. Nii arst kui ka pereõde selgitavad oma patsientidele vaktsineerimise vajalikkust pidevalt. 

Hea algatus rikuti ära

SA Jõgeva Haigla juhataja Peep Põdderi sõnul on kõnealune vaktsineerimine tüüpiline näide sellest, kuidas asjatundmatus võib hea asja ära solkida. “Kõigepealt tulnuks vaktsiini õigel ajal tellida. Teiseks see, missugune tramburai vaktsiini ümber meedias lahti löödi ja kuna vaktsiini ei olnud, siis vähemasti mulle tundus, et mõningad tervishoiuametnikud suisa õhutasid ebaadekvaatset tramburaid. Nüüd ongi nii, et rahvas ei taha vaktsineerimisest midagi kuulda, sest kõikidel on sellest jamast lihtsalt kõrini,” märkis Põdder.

Tema hinnangul toimivad asjad Eestis enamasti nii, et kui hoiatatakse epideemia eest ning öeldakse, et tuleb vaktsineerida, siis inimesed on kohusetundlikud ja teevad seda. Aga kui enne lüüakse poolteist-kaks kuud lokku, siis on kõikidel kõrini.

Nüüd kipub vaktsiin raisku minema, sest kasutada saab seda kümne doosi kaupa. See tähendab, et ühes pakis, mille arst lahti võtab, on kümme doosi, ja kui see kõik ära lahustada, siis tuleb kogu lahus ka lühikese aja jooksul ära süstida. Seega tuleb leida vaktsineerimiseks kümme inimest, kes enam-vähem samal ajal kohale tuleksid, et kogu lahuse ära kasutada saaks. Kui asi oleks adekvaatselt organiseeritud, poleks probleemi.

Kurb on seegi, et A/H1N1 viiruse ehk nn uue gripi ohvreid on Eestis juba 15, aga enam ei räägi sellest keegi.

“Vaktsineerida tasub. Ja teine gripilaine tuleb veebruaris kindlasti, sellest ei pääse. Praegu on veel viimane aeg vaktsineerida ja vaktsiin on meie maakonnas olemas,” kinnitas Põdder.

Riskirühmadesse kuuluvate inimeste huvi vaktsineerimise vastu jäi enne jõule küllaltki leigeks. A/H1N1 viiruse ehk nn uue gripi puhang algas Eestis novembris, esimene ohver suri ööl vastu 23. novembrit.

Esimene partii nn seagripivaktsiini saabus Eestisse mullu 14. detsembril.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus