Vaja teada, kas rebane on juba rohtu võtnud

Marutaudikampaania tulemuslikkuse uurimiseks tuleb vaktsiinipakikesi saanud piirkondade jahimeestel tuua kütitud rebaste ja kährikute koljud veterinaarkeskusse, kust need saadetakse laborisse. Jõgevamaa jahimeestel tuleb kuni 15. märtsini tabada 34 rebast ja 33 kährikkoera, naabermaakonnas Järvamaal, kuhu puistati peibutussööta märksa suuremale pindalale, on vaja küttida rohkem loomi ? 80 rebast ja 81 kährikut.

Metslooma suukaudse marutaudivastase kampaania ajal külvati vaktsiini ligemale 26- tuhandele ruutkilomeetrile, millest 839 ruutkilomeetrit jäi Jõgevamaa aladele. Seekordsele vaktsineerimiskampaaniale kulus 13,5 miljonit krooni, millest 7,8 miljonit eraldas Euroopa Komisjon. Suukaudset vaktsineerimist tahetakse jätkata niikaua, kuni meil marutaudijuhtumeid enam ei esine.

Ruutkilomeetri kohta puistati lennukilt 20 tikutoosisuurust, tugeva kalalõhnaga pruunikasbee?i söödapakikest, mille sisse on peidetud kapslike marutaudivaktsiini. Testainena sisaldab see tetratsükliini, mis ladestub kiiresti looma luudesse. Nii saabki kolju-uuringute abil teada, kui palju kährikuid ja rebaseid on saanud marutaudivastast rohtu mekkida.

Kohustuslik vaktsineerimine jätkub

“Rebased ja kährikud on meil peamised marutaudi looduslikud levitajad. Marutaud on nii ohtlik haigus ja me teeme kõik selle nimel, et taudioht likvideerida. Marutaudi kaotamiseni Eestis kulub aga aastaid. Loomad ei tunnusta riigipiire ja haigeid loomi võib meile tulla naaberriikidest. Seega on taudist vabanemisel suur osa riikidevahelisel koostööl. Meie ettevõtmiste eesmärgiks on kaitsta marutaudi eest eelkõige inimesi ja koduloomi. Seepärast pole ette näha, et lähematel aastakümnetel kaoks meil koerte ja kasside kohustuslik vaktsineerimine. Vastutus selle seaduse täitmise eest lasub kodulooma omanikul,” rõhutas Jõgevamaa veterinaarkeskuse juhataja Harles Kaup.

Tänavu juba neli marutaudijuhtu

Uuringu tarvis Põltsamaa, Pajusi, Jõgeva ja Torma vallas kütitavate rebaste norm sai eelmisel nädalal täis, kuid tosin kährikut jääb veel puudu. Tähtajani on aga pool kuud aega ja jahimehed usuvad, et saavad ka neid loomi, kes külmal ajal talvetardumuses, uurimuseks vajaliku arvu kätte.

Eelmisel aastal diagnoositi Jõgevamaal 12 marutaudijuhtu, tänavu kahe kuuga on neid juba neli. Marutaudi kõrgpunkt oli meil 2003. aastal, siis tuvastati Eestis 813 ja Jõgeva maakonnas poolsada marutaudijuhtumit.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus