Vaimastvere täitub laupäeval võrripõrinaga

Sel laupäeval koguneb Vaimastvere lähistele ligi kakssada punnvõrrijuhti. Nimelt leiab Vaimastverest kilomeetri kaugusel asuval Nõmme rajal aset punnvõrri karikasarja käesoleva hooaja viimane võistlus.


Pisikesed sääreväristajad, mida omal ajal leidus igas külas, kuid mida enam naljalt teedel ei kohta, on mehaanikud võistlusteks korralikult üles vuntsinud ning laupäeval asutakse

Vaimastvere kiirel ning kohati keerukal rajal võistlustulle.

Niisugust võistlust on peetud järjepanu oma kümme aastat, kuid suurejooneline finaalvõistlus toimub sel korral Vaimastvere lähistel esimest korda.

„Võistlus ei tule oluliselt keerulisem, kui teised etapid sel aastal on olnud,“ sõnas eeloleva etapi peakorraldaja Rein Pärt. „Keerulisemaks teeb ettevõtmise vaid see, et septembris on  päevad juba lühikesed ning läbi on vaja viia sprindisõidud, sealhulgas ka külgkorvidele, lastesõit ja lisaks veel viietunnine kestvussõit. Tuleb pikk päev, kestvussõiduvõistkonnad saavad arvatavasti sõita ka hämaras.“

Juba kümmekond aastat väldanud võistlussari ise tõestab, et punnvõrr pole ammu enam sõiduvahend, millega külamehed teeservas töristades poes piima või viina järel käisid. Osavad mehaanikud on võistlusvõrre timminud nii, et masinad, mis tehaseandmete kohaselt sõitsid maksimaalselt 45 kilomeetrit tunnis, arendavad võistlustel osavate sõitjate käes enam kui 70kilomeetrist tunnikiirust.

Võrrisõidu karikavõistlusi peetakse kahes arvestuses: sprindis ja kestvussõidus. Mõlemas arvestuses on veel eraldi mitu võistlusklassi. Kokku läheb laupäeval jagamisele tosin medali- ja karikakomplekti.

Et tegemist on hooaja viimase võistlusega, toimub võistluspäeva lõpus kaks autasustamistseremooniat: etapi parimatele ning hooaja kokkuvõttes parimatele.

Sprindietappidel sõidavad võistlejad kümme ringi. Lisaks soolomasinatele lähevad sprindis võistlustulle ka külgvankritega sõidukid.

Kestvussõidus põristatakse rajal mitmeid tunde. Käimasolev hooaeg algas lausa ööpäeva kestnud sõiduga Tehvandi rullsuusarajal. Vaimastveres on kestvussõidu pikkuseks viis tundi.

Kui sprindis sõidab iga mees enda eest, siis sel puhul on võimete võrdlemine võistkondlik. Igas võistkonnas osaleb vahetustega 2-4 sõitjat.

Viimase etapi eel on Jõgeva valla kestvussõiduvõistkondadel mängus nii sõitjate au kui ka poodiumikohad. Enne laupäevast etappi hoiab Kärde küla võrritiim nr 78 retroklassis teist kohta ning Vaimastvere mehed on võrriga number 72 open-klassis kolmandal kohal.

Vaimastvere võrrivõistkonnas sõitva Rein Pärdi sõnutsi ei pane see enne laupäevast etappi nende  tiimi õlule suuri pingeid. „Osavõtt on olulisem ja praegu on pinge peal hoopis ürituse hea kulgemise pärast,“ kinnitas Pärt. Samas lisas ta, et esimest aastat open-klassis sõita ja kohe poodiumikoht võtta oleks väga hea saavutus.

Kuigi võrr tundub üsna ohutu sõiduriist, nõuavad kohtunikud võistlejatelt korraliku turvavarustuse kasutamist. Kohustuslik on kanda kinnise lõuaosaga kiivrit, kindaid ning üle pahkluu ulatuvaid saapaid.

IMRE ERIMAA

blog comments powered by Disqus