Vaimastvere ohtliku puu saaga lõppes eile keskpäeval

Eile lõikusid ettevõtte Technical Work OÜ töötajad Vaimastvere kooli pargi sissesõidutee ääres kasvanud ohtliku saarepuu tükkideks, kusjuures idee puu maha võtta tuli saagijailt endilt ning seda tehti tasuta.


 Eelmise nädala teisipäeval ilmunud Vooremaas oli juttu Vaimastvere kooli pargi sissesõidu juures kasvavast lõhkisest saarepuust, mille toejuurestik on kahjustatud ning mis võib iga hetk ümber kukkuda. Leheloos oli kirjas, et puu langetamise eest ei taha ükski instants vastutust võtta. Muinsuskaitseameti vaneminspektor Sille Raidvere  viitas asjaolule, et puu juurestik sai kahjustada kergliiklustee ehituse käigus ning selle langetamise eest peaks vastutama maanteeamet. Maanteeameti projektijuht Milja Päären kinnitas aga, et tee-ehituse käigus puu juurestikku ei vigastatud ning seega ei ole nemad ka puu mahavõtmise osas vastutavad. Tol hetkel tundus, et puu jääbki püsti hetkeni, mil loodus vahele segab ning torm selle kummuli kukutab, sest keegi ametkondadest ei olnud selle langetamisest huvitatud.

Juhtumisi luges seda lehelugu ohtlike puude langetamisega tegeleva firma Technical Work OÜ arborist Raino Poll, kes pakkus, et ta võtab ohtliku puu ise maha ning selle eest tasu ei küsi. “Mu hea sõbra laps käib Vaimastvere lasteaias ja kõnnib siit iga päev mööda. Temaga juhtuski kevadel see õnnetus, kus puult murdunud kuivanud oks temast napilt mööda kukkus. See juhtum algataski selle puude langetamise saaga,” rääkis Poll. 

Bürokraatia vajutas pidurit

Mees oli valmis puu maha võtma juba eelmisel nädalal, kuid asjad paraku nii kiiresti ja sujuvalt ei laabunud. Muinsuskaitseameti vaneminspektor Sille Raidvere andis omalt poolt kohe rohelise tule ning ta väljastas selleks vastava loa. Siiski sõnas ta, et töö teostamiseks annab loa Jõgeva vallavalitsus, sest puu asub valla maa peal.

Vallast öeldi arborist Raino Pollile, et enne tegutsema asumist tuleb tööd teostaval firmal teha hinnapakkumine, sest kõikide valla haldusse kuuluvate tööde teostamiseks on tarvis läbi viia hange. Veel edastati vallast info, et ainult puu langetusest neile ei piisa, maha võetud puu tuleb ka minema viia ning plats puhtaks teha. Just veole kuluva summa katteks tegi Technical Work OÜ vallale hinnapakkumise kaheksakümnele eurole.  Nagu Raino Poll lubas, langetamise eest ta tasu ei küsinud.

“Võtsime ka mujalt hinnapakkumised, mis olid kordades suuremad. Kõige lähem hinnapakkumine oli juba kakssada eurot ning sellest omakorda järgmine nelisada eurot,” rääkis valla keskkonnaspetsialist Vello Lukk.

Esmaspäeval peeti vallavalitsuse istung, mille käigus eraldati hanke võitnud Technical Work OÜ-le tööde teostamiseks valla eelarvest vajalik summa. 

Veel kaks puud tuleb langetada

Eile keskpäeval oligi Raino Poll koos meeskonnaga Vaimastveres kohal ning asus tööga pihta. Kuigi väljas oli tol hetkel üsna vali tuul, ütles arborist, et see tema tööd ei sega. Puu võeti osade kaupa maha, laaditi veoautokasti ning vaid paari tunniga jäi ohtlikust puust alles vaid känd. Töid teostanud mehed tõdesid, et puu oli tõesti kehvas seisus ning oleks vaid aja küsimus olnud, millal tormituuled selle ümber oleksid lükanud. Raino Polli sõnul lõikab ta suuremad pakud kütteks ning peenemad oksad tehakse hakkepuiduks.

Eilse ettevõtmisega töö Vaimastvere kooli pargipuudega paraku ei lõpe. Eile inspekteerisid neid Luua metsanduskooli arboristid, kes praktika korras pargi puude kallal vajalikud hooldustööd teostavad. Vello Lukk vahendas arboristide arvamust, et veel vähemalt kaks põlispuud on sedavõrd kehvas seisus, et need tuleb maha võtta. Palju tuleb hooldada teiste pargi põlispuude võrasid. Puude langetamiseks tuleb jällegi hakata läbirääkimisi pidama muinsuskaitseametiga, kes selleks loa peab andma.

EILI ARULA 

blog comments powered by Disqus