Jõgeva Haigla Vaikuse Ruum on Vooremaale teadaolevalt Eestis esimene.
“Saksamaal on igas haiglas niisugune Vaikuse Ruum (Stille Raume) olemas. See on ruum, kuhu patsiendil on vajadusel võimalik minna, seal natuke rahulikult omaette istuda ja mõtiskleda. Sinna saavad minna ja oma kurbusega üksi olla ka haigete sugulased ja lähedased. Näiteks surmatunnistuse väljakirjutamist ei pea enam mitte keegi lihtsalt koridoris ootama,? selgitas Peep Põdder.
Vaikuse ruumist leiab mõtiskleja ka kaks raamatut ? Piibli ja “Kevade”.
“Saksamaal on nendes tubades Piibel ja “Kolumats”, meie otsustasime, et kõige paremini sobib eestlastele “Kevade”,? rääkis Põdder.
Heledusega kurbust leevendamas
Vitraazikunstnik Robert Suvi on enda sõnul haiglates töötanud ka varem. Jõgeval valminu on juba tema kolmas haiglavitraaz, varem on ta loonud neid kahes Tallinna haiglas ? Magdaleena Haiglas ja Narva maanteel asuvas erahaiglas.
Suvi kinnitas avamisel, et tunneb ennast haiglates väga hästi ja peab arstidest lugu. Vaikuse Ruumi avamisel meenutas kunstnik muu hulgas oma õppimiseaega Tartu Kunstikoolis, mille päevil tal oli sageli asja ka anatoomikumi.
Jõgeva Haigla vitraazilahenduses on Suvi kasutanud heledaid toone, rohelist ja lillat. “Haiglas on kurbust isegi juba palju,? põhjendas Suvi oma heledusetaotlust. Kunstnikul tuli töötades arvestada ka etteantud aknaraamistikku. Vitraazi juures tuleb esile ristimotiiv, samuti korduv kolmeastmelisus.
Ruumikujunduses annab tooni ka massiivne küünlajalg, mille kinkis haiglale maavanem.
Evelin Ilves kiitis hooldusosakonda
Jõgevamaal visiidil viibiv presidendiproua Evelin Ilves külastas lisaks Vaikuse Ruumi avamisele ka haigla hooldusosakonda. Meditsiiniharidusega Ilves tunnistas, et on palju hooldekodusid külastanud ja reeglina pole neis valitsev olukord kiita.
“Jõgeval ongi esimesena tagatud euroopalikud tingimused,? ütles Evelin Ilves. Hooldusosakonnas oli ka kaetud laud ja proua Ilves istus koos seal elavate patsientidega ühise söögilaua ääres.
Eraldi tähelepanu väärivaks sündmuseks kujunes see, et lisaks tavapärasele lillekimbule oli haiglal võimalik teha presidendiprouale eriline kingitus. Oma luulekogu “Oli kord… ja metsavahi tütre meenutusi? kinkis Evelin Ilvesele haigla hooldusosakonnas elav luuletaja Milvi Tooming.
“Need haigused, millega patsiendid siin on, vajavad pisut rohkem arsti tähelepanu, kui seda tavalises hooldekodus saab. Meil on siin kokku 45 kohta. Patsiendid elavad siin ikka inimese moodi, ühekaupa toas,? tutvustas osakonda Peep Põdder.
Päris “Villa Benita” Jõgeval Põdderi sõnul ei ole. Hind on sama, mis kõigil taastusraviosakondadel. Patsientidest enamus on naised, sest nende eluiga on pikem. Tegelik vajadus selliste hoolduskohtade järele on aga oluliselt suurem ja Põdderi sõnul tuleb haiglal iga päev mõnele abivajajale ära ütelda.
“Me eelistame ikka oma piirkonna inimesi, aga kohti küsitakse üle riigi, sest hoolduskohtade puudus on igal pool Eestis väga suur,? rääkis Põdder.
Kus on initsiatiiv, seal on ka tulemused
Evelin Ilves ütles Vooremaale, et Jõgeva Haigla jättis talle väga entusiastliku mulje.
“On väga tähtis, et Eestis on inimesi, kellel jätkub ideid ja jaksu vedada selliseid raskeid projekte, nagu on ühe maakonnahaigla taas tööle panemine. Doktor Põdder on väga tubli ja ma arvan, et veel mõne aasta pärast on see haigla hoopis teistsugune,? ütles Ilves.
“Jõgeva Haigla kogemus kinnitab veelkord, et kui inimestel on initsiatiivi ja nad eesmärgi nimel pingutavad, siis paistavad ka tulemused,? lisas ta.
Külastada Jõgeva Haiglat oli Põdderi kinnitusel presidendiproua enda kindel soov.
JAANIKA KRESSA