Väikelaenukohustusega on seotud ligi veerand eestimaalastest

Pea pooled väikelaenu tagasimaksjatest on maapiirkondade elanikud, kelle igakuine sissetulek jääb alla 650 euro, selgub aprillis läbi viidud laenukäitumise uuringust. Kokku maksab hetkel väikelaenu tagasi 24 protsenti ehk pea veerand eestimaalastest.

TF Banki tellitud uuringust selgub, et 47 protsenti  neist, kes maksavad hetkel tagasi mõnd väikelaenu, on pärit maapiirkonnast ning 24 protsenti Tallinnast. Kõige rohkem on tagasimaksetega seotud inimesed vanuses 26-35 eluaastat (27 protsenti).  Väikelaenu võetakse enamasti siis, kui tabab mingi ootamatu väljaminek ning varasemast pole sääste kogunenud. Maapiirkondades on inimeste sissetulekud sageli väiksemad ning tihti polegi muud võimalust auto remontimiseks või uue külmkapi ostmiseks. Väikelaenuna käsitleti uuringus laenu, mille suurus jääb vahemikku 500-5000 eurot.

Uuringust selgus ka, et 88 protsendil laenajatest on hetkel tagasi maksta üks väikelaen. Kümme protsenti maksab tagasi korraga kahte laenu ja kaks protsenti kolme. Võrreldes möödunud aastal läbi viidud uuringu tulemustega, on need proportsioonid püsinud sarnased, kuid mullu oli ka selliseid vastajaid, kellel oli korraga neli või enam laenu. 

Inimeste laenukäitumine pole aastaga oluliselt muutunud. Samas, kui korraga makstakse tagasi juba kolme väikelaenu, tasub kindlasti tõsiselt mõelda, kuidas oma rahaasjad paremini korda saada. Võimalusi on mitmeid, kuid esimese hooga võiks võrrelda erinevaid laenupakkumisi ning vaadata, kas oleks võimalik olemasolevad laenujäägid soodsamatel tingimustel refinantseerida.

Aprillis küsitles Inspired Universal McCanni analüütikaüksus interneti teel laenukäitumise teemadel 1006 inimest.

MARGIT MUNSKI,  TF Bank Eesti kliendisuhete juht

blog comments powered by Disqus