Vaiatu ajalugu talletati raamatusse

Laupäeval Torma vallas Vaiatus peetud külapäev pühendati selle paiga 610. aastapäevale. Sündmuseks nägi trükivalgust paikkonna ajalugu tutvustav trükis.

Vaiatu küla  seltsi juhatuse liikme Tiina Leebeni sõnul algasid ettevalmistused küla juubeli tähistamiseks möödunud aastal.

“Valmis kogumik Vaiatu küla lood” I, mida esitlesime külapäeval. Raamatus – pildialbumis on jäädvustatud paikkonna elu 20. sajandi teisel poolel, alates esimese kolhoosi Suur Oktoober” moodustamisest kuni selle Kungla kolhoosiga liitumiseni. Fotodel, mida sellest ajastust üsna palju, on põhiliselt  jäädvustatud meie kandi inimesed erinevate tööde ja toimingute juures. Muu hulgas saab fotodelt näha ka selle ajastu  põllutöömasinaid ja autosid. Samuti saime valmis Vaiatu teemalise voldiku ja 2013. aasta kalendri.”

Vaiatu rahvamajas külastati muuseumi, mille kogusid koduloohuviline vaiatulane Veljo Kalm rikastanud oli. “Olen seda kollektsiooni pidevalt täiendanud. Külapäevaks tõin kodunt vaatamiseks suure puukastiga seinatelefoni, vanaaegse grammofoni ja ka fotosid ammustest aegadest,” ütles ta.

Omalaadse muuseumitoa rajanud Veljo on kahtlemata üks oma kodupaika hoidvatest ja armastavatest inimestest. Esile tõstmist   väärib ka siinse ajaloo jõudmine raamatukaante vahele. Vaiatu on kaunis küla asjalike ja hakkajate inimestega,” ütles Torma vallavanem Riina Kull. Tervitusi ütles ka vallavolikogu esimees Ahto Vili. Omavalitsusjuhid kinkisid küla aastapäevaks elupuu, mis istutati rahvamaja juurde.

Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev nimetas oma kõnes Vaiatut üheks Eestimaa paigaks, kus tänu mõtteerksatele ja tegusatele inimestele püsib ja areneb mitmekülgne maaelu. Maakonnajuht tunnustas Vaiatu küla seltsi tänukirjaga ja kinkis maakonna sümboolikaga vihmavarju, mis sajuse ilma tõttu kohe ka kohe kasutamist leidis. Kunglarahva külaseltsi eestvedaja Tiina Mölder tõi õnnesoove Rääbiselt ja selle ümbrusest.

Torma valla isetegevuskollektiividest esinesid Vaiatu külapäeval Torma naisrühma tantsijad Luule Lehemetsa juhendamisel. Laulsid Sirje ja Väino Puura. Nende tütar  Annika Puura esitas stepptantse, tantsuoskusi käis ta hiljuti Suurbritannias täiendamas.

Õhtujuht oli Margus Kastor Põltsamaalt ja kuni hiliste tundideni laulis ning mängis tantsuks ansambel MaMa”.

Tulevikuplaane me küll aastapäevamelus ei pidanud. Kavatsusi on meil aga mitmeid.  Näiteks alustame peatselt ettevalmistusi kogumiku Vaiatu küla lood” II väljaandmiseks,” ütles Tiina Leeben

“Vaiatu küla selts tänab ka kõiki asutusi, organisatsioone, ettevõtteid ja isikuid, kes oma abi ja toetusega võimaldasid meie kodukandi väärikat juubelit huvitavalt ja meeleolukalt tähistada,” lisas ta.

Vaiatu küla on ajalooürikutes esimest korda mainitud 1402. aastal, 1412 valmis aga Vaiatu mõisahoone. Varem on paik kandnud nimesid Somel, Somel Hof ja Hoz zu Somel.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus