“Vahva laegas” aitab käsitöölistel oma toodangut müüa

 

Laupäeval avatakse Jõgeval Pargi tänav 13 asuvas majas käsitööpood “Vahva laegas”, kus lettidel Eesti käsitöömeistrite kvaliteetne toodang. Poe omaniku kinnitusel on lettidel ruumi veel küll ning ta ootab jätkuvalt huviga kodumaiste käsitöömeistrite toodangut.

Mõte pood avada oli Ülle Laanemaal peas juba aastaid, kuid varem polnud tal selleks piisavalt julgust. Juuksuriks õppinud naine oli mõnda aega päris ilma tööta ning võttis lõpuks nõuks endale ise töökoht teha.

“Jõgeval on paraku seis selline, et tööd pole lihtne leida. Otsustasingi siis poe avada, sest ega kodus istumine ju tulu ei too,” lisas Laanemaa, kes nägi, et Jõgeval pole päris ehtsat kodumaise valmiskäsitöö poodi ning arvas, et siia oleks seda tarvis.

Käsitööpoe “Vahva laegas” omanik ise käsitööd ei tee, kuid peab kodumaisest käsitööst väga lugu ning teab, kui keeruline on käsitöömeistritel oma toodangut müüa. “Pakun võimalust neil oma töid müüa, kes näiteks laatadel ei saa käia või tahaksid oma tooteid müüa ka mujal kui ainult laatadel. Samas leian, et inimesed võiksid väärtustada just eestimaist kohalikku käsitööd, mis on kinkimiseks näiteks Hiinast pärit masstoodangust palju ilusam ning kindlasti ka kvaliteetsem,” rääkis poe asutaja.

 

Kaup peab olema uus ja kvaliteetne

Tingimused käsitöö müükiandmiseks on lihtsad: kaup peab olema kodumaine, uus ja kvaliteetne. Sokipaar, kus üks sokk on teisest oluliselt väiksem või riided, mil õmblused lahti, “Vahva laeka” lettidele ei sobi. Muid sisulisi piiranguid poe omanik ei sea.

Praegu, paar päeva enne ametlikku avamist, on poe riiulitel kraami juba küllaga. Müügis on ehteid, kampsuneid, kindaid, mütse, puidust tooteid, kaarte, vaipu, susse, raamatuid ja isegi maale. Tooted on käsitöömeistritelt üle kogu Eesti. Jõgevamaa tootjatest on müügis näiteks Vägeva Kodu elanike käsitöö, Sandrase kudumid ja teiste hulgas ka Helevalge OÜ ehted.

 

Plaanis müüma hakata ka söödavat käsitööd

 Ülle Laanemaa on tootjad peamiselt ise üles otsinud ja teinud seda eelkõige laatadel. Värske poeomanik paneb imeks, et Eestis laatadel müüdavad puunõud on enamasti valmistatud hoopis Lätis. “Eesti kaupmehed ostavad neid Lätist sisse ning müüvad siinsetel laatadel,” lisas ta. Tema poes on praegu puidust toodetest müügil Avinurme laastukorvid ja Rapla kandi puidumeistri valmistatud lõikelauad.

Praegusele kaubale peaks Laanemaa sõnutsi varsti lisanduma ka näiteks käsitööseepe ja looduskosmeetikat. Väga ootab Laanemaa veel kauplusse juurde keraamikat, siidimaale, klaasvitraaže, küünlaid ning plaanis on müüma hakata ka käsitööna valminud toidukaupu, näiteks šokolaadi või teed. Laanemaa põhimõte sortimendivalikul on, et mida rohkem, seda uhkem!

Toodete hinnad panevad paika tootjad. Kuna Laanemaa maksab poe pidamise eest renti, siis läheb tootja soovitud hinnale juurde ka poe protsent. Samas kinnitas “Vahva laeka” omanik, et hinnad on poes täiesti taskukohased. “Tartu käsitööpoodidega võrreldes on siin hinnad isegi veidi odavamad,” tõi ta näite.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus